PRECINCTS COUNTED .
. . 123 100.00
REGISTERED VOTERS .
. . . . 118,518
BALLOTS CAST -
TOTAL. . . . . . 41,590
VOTER TURNOUT -
TOTAL . . . . 35.09
STRAIGHT PARTY
REPUBLICAN (R) . .
. . . . . 7,936 49.85
DEMOCRATIC (D) . .
. . . . . 7,743 48.64
LIBERTARIAN (L). .
. . . . . . . . .240 1.51
SECRETARY OF STATE
CONNIE LAWSON (R) .
. 19,468 49.33
ELIZABETH WHITE (D)
. . 18,216 46.16
KARL TATGENHORST
(L). . 1,781 4.51
STATE AUDITOR
SUZANNE CROUCH (R)
. 19,213 48.95
MICHAEL A. CLAYTOR
(D)17,873 45.54
JOHN SCHICK (L) . .
. . . . . . 2,162 5.51
STATE TREASURER
KELLY MITCHELL (R)
. . . 19,523 49.46
MIKE BOLAND (D). .
. . . . 17,886 45.31
MICHAEL L. JASPER
(L) . . . 2,067 5.24
US REP DST 1
MARK LEYVA (R) . .
. . . . 16,772 41.23
PETER J. VISCLOSKY
(D)22,301 54.82
DONNA T. DUNN (L) .
. . . . . 1,573 3.87
WRITE-IN . . . . .
.. . . . . . . . . . . 33 .08
STATE SENATOR DST 4
NO CANDIDATE FILED
. . . . . . . 0
KAREN TALLIAN (D) .
. .13,287 100.00
STATE REP DST 4
ED SOLIDAY (R) . .
. . . . . . 9,870 55.47
DEBORA (DEB) PORTER
(D) . . . . .
7,922 44.53
STATE REP DST 9
NO CANDIDATE FILED
. . . . . . . 0
SCOTT D. PELATH (D)
. 1,825 100.00
STATE REP DST 10
JOHN W. JOHNSTON
(R) . 5,808 42.86
CHARLES (CHUCK)
MOSELEY (D). . .
7,744 57.14
STATE REP DST 11
MICHAEL J.
AYLESWORTH (R) . . . .
2,947 58.82
JAMES METRO (D) . .
. . . . 2,063 41.18
STATE REP DST 19
JULIE OLTHOFF (R) .
. . .. . . 660 58.10
SHELLI VANDENBURGH
(D) 476 41.90
CIRCUIT COURT JUDGE
MARY R. HARPER (R).
. 28,519 100.00
NO CANDIDATE FILED
. . . . . . . 0
SUPER. CT JUDGE 1
ROGER BRADFORD
(R)27,989 100.00
NO CANDIDATE FILED
. . . . . . . 0
SUPER. CT JUDGE 4
NO CANDIDATE FILED
. . . . . . . 0
DAVID CHIDESTER (D)
. 25,386 100.00
COUNTY PROSECUTOR
BRIAN T. GENSEL (R)
. . 21,928 54.43
STACEY E. WHITTEN
(D) 18,357 45.57
COUNTY CLERK
KAREN MARTIN (R) .
. . . 21,084 53.52
KATHY KOZUSZEK (D)
. . 18,309 46.48
COUNTY AUDITOR
ROBERT J. (BOB)
WICHLINSKI (R). . .
19,367 48.76
VICKI URBANIK (D) .
. . . 20,349 51.24
COUNTY RECORDER
JON C. MILLER (R) .
. . . 20,957 53.15
SCOTT WILLIAMS (D).
. . 18,470 46.85
COUNTY SHERIFF
MIKE BRICKNER (R) .
. . . 20,250 49.48
DAVID REYNOLDS (D)
20,679 50.52
COUNTY CORONER
CHUCK HARRIS (R) .
. . . 22,733 57.69
CHUCK SCHEUER (D).
. . 16,671 42.31
COUNTY ASSESSOR
JON M SNYDER (R). .
. . 27,170 100.00
NO CANDIDATE FILED
. . . . . . . 0
COMMISSIONER DST 2
CENTER
JEFF GOOD (R) . . .
. . . . 21,032 52.42
SYLVIA GRAHAM (D) .
. . 19,088 47.58
COUNTY COUNCIL DST
1
JIM BIGGS (R) . . .
. . . . . 7,566 100.00
NO CANDIDATE FILED
. . . . . . . 0
COUNTY COUNCIL DST
2
NO CANDIDATE FILED
. . . . . . . 0
JEREMY RIVAS (D) .
. . . .5,618 100.00
COUNTY COUNCIL DST
3
KAREN CONOVER (R).
7,358 100.00
NO CANDIDATE FILED
. . . . . . . 0
COUNTY COUNCIL DST
4
MICHAEL J JESSEN
(R) . . 6,354 61.06
DONALD ENSIGN (D) .
. . . 4,053 38.94
BOONE TRUSTEE
RUSSELL FRANZMAN
(R) . . . 1,058 100.00
NO CANDIDATE FILED
. . . . . . . 0
BOONE TWP BOARD
VOTE FOR NOT MORE
THAN 3
JIM MARTIN (R) . .
. . . . . . 954 33.24
JEFF PATZ (R) . . .
. . . . . 982 34.22
DAN ROESKE (R) . .
. . . . . . 934 32.54
NO CANDIDATE FILED
. . . . . . . 0
CENTER TRUSTEE
DOUG MILLER (R). .
. . . . . . 6,422 57.13
MARK VITTETOE (D) .
. . . . . . 4,819 42.87
CENTER TWP BOARD
VOTE FOR NOT MORE
THAN 3
STEPHEN R. BUCK (R)
. . . . . . 6,522 19.95
AMY DALY (R). . . .
. . . . . 6,313 19.32
SCOTT TUFT (R) . .
. . . . . . 5,222 15.98
KEVIN L. CORNETT
(D) . . . . . . 4,563 13.96
STEVE CRONK (D). .
. . . . . . 4,750 14.53
DEBRA E. FRAY (D) .
. . . . . . 5,314 16.26
JACKSON TRUSTEE
NO CANDIDATE FILED
. . . . . . . 0
JAN MEYERS (D) . .
. . . . . .993 100.00
JACKSON TWP BOARD
VOTE FOR NOT MORE
THAN 3
JUDITH GUERNSEY (R)
. . . 881 36.02
MARK J. JAEGER (R)
. . . . . 827 33.81
C. DIANE BATES (D)
. . . . . . 738 30.17
LIBERTY TRUSTEE
BETH UNDERWOOD (R).
. 1,297 56.59
MIKE ADAMS (D) . .
. . . . . . 995 43.41
LIBERTY TWP BOARD
VOTE FOR NOT MORE
THAN 3
TIM COLE (R) . . .
. . . . . . . 1,371 33.13
JEFFREY LARSON (R)
. . . 1,358 32.82
JACQUELYN M.
STERLING (R) . . . .
1,409 34.05
NO CANDIDATE FILED
. . . . . . . 0
MORGAN TRUSTEE
RODNEY KING (R). .
. . . . . . 876 100.00
NO CANDIDATE FILED
. . . . . . . 0
MORGAN TWP BOARD
VOTE FOR NOT MORE
THAN 3
ANDREW BLASTICK (R)
. . . . . . 829 36.55
LEE KLEIST (R) . .
. . . . . . 709 31.26
RICHARD SCHULTZ (R)
. . . . . . 730 32.19
NO CANDIDATE FILED
. . . . . . . 0
PINE TRUSTEE
NO CANDIDATE FILED
. . . . . . . 0
ANDREW HIMAN JR.
(D) . 440 100.00
PINE TWP BOARD
VOTE FOR NOT MORE
THAN 3
TOM LIPINSKI (R) .
. . . . . . 393 34.26
MARGARET RICHARDSON
(R) . .
385 33.57
DANIEL TIMM (R) . .
. . . . . . 369 32.17
NO CANDIDATE FILED
. . . . . . . 0
PLEASANT TRUSTEE
JEAN C. OEHLMAN (R)
. . . . . . 939 100.00
NO CANDIDATE FILED
. . . . . . . 0
PLEASANT TWP BOARD
VOTE FOR NOT MORE
THAN 3
LESLIE H. DAVIS III
(R) . . . . . 703 30.38
KATHY LYNCH (R). .
. . . . . . 748 32.32
DAVID OVERHOLT (R).
. . . . . . 863 37.29
NO CANDIDATE FILED
. . . . . . . 0
PORTAGE TWP
ASSESSOR
NO CANDIDATE FILED
. . . . . . . 0
ALTA NERI (D) . . .
. . . . . 6,269 100.00
PORTAGE TRUSTEE
JIM THOMPSON (R) .
. . . . . . 3,199 34.39
BRENDAN CLANCY (D).
. . . . . . 6,103 65.61
PORTAGE TWP BOARD
VOTE FOR NOT MORE
THAN 3
JOYCE WEBSTER (R) .
. . . . . . 4,188 20.38
EDWARD B. MOMOLA
(D) . . . . 5,108 24.86
TERRY WHITTEN (D) .
. . . . . . . 5,637 27.43
LORI J. WILKIE (D)
. . . . . . . . . 5,618 27.34
PORTER TRUSTEE
EDWARD K. MORALES
(R) . . . 1,649 100.00
NO CANDIDATE FILED
. . . . . . . 0
PORTER TWP BOARD
VOTE FOR NOT MORE
THAN 3
CHRIS HENDRON (R) .
. . . . . . 1,388 32.40
KATHY C. SHERMAN
(R) . . . . . 1,530 35.71
DAVID A. WILLIAMS
(R). . . . . . 1,366 31.89
NO CANDIDATE FILED
. . . . . . . 0
UNION TRUSTEE
GEORGE H. TOPOLL
(R). . . . . 1,794 100.00
NO CANDIDATE FILED
. . . . . . . 0
UNION TWP BOARD
VOTE FOR NOT MORE
THAN 3
ROBERT D. (BOB)
EMERY (R) . 1,600 35.75
JAMES FOREMAN (R) .
. . . . . . 1,453 32.47
BRYAN WAISANEN (R).
. . . . . . 1,422 31.78
NO CANDIDATE FILED
. . . . . . . 0
WASHINGTON TRUSTEE
LYNN ROSS (R) . . .
. . . . . 889 70.44
DAVID D. CASSON (D)
. . . . . . 373 29.56
WASHINGTON TWP
BOARD
VOTE FOR NOT MORE
THAN 3
JEAN H. MARTIN (R).
. . . . . . 854 34.01
MARC J SCHERGEN (R)
. . . . . . 814 32.42
DENNIS WERNER (R) .
. . . . . . 843 33.57
NO CANDIDATE FILED
. . . . . . . 0
WESTCHESTER TRUSTEE
NO CANDIDATE FILED
. . . . . . . 0
SUZANNE PHILBRICK
(D) . . . 3,211 100.00
WESTCHESTER TWP
BOARD
VOTE FOR NOT MORE
THAN 3
JOHN CANRIGHT (R) .
. . . . . . . 2,899 26.40
CHERYL EVANS (R) .
. . . . . . . . 2,628 23.93
BARBARA J. STROUD
(R). . . . . 2,775 25.27
ROBIN E. CHUBB (D).
. . . . . . 2,678 24.39
KOUTS TOWN COUNCIL
DST 2
KEVIN M. SALYER (R)
. . . . . . 367 100.00
NO CANDIDATE FILED
. . . . . . . 0
KOUTS TOWN COUNCIL
DST 4
TIMOTHY JONES (R) .
. . . . . . 369 100.00
NO CANDIDATE FILED
. . . . . . . 0
DUNELAND SCH BD AT
LARGE
MIKE TROUT . . . .
. . . . . . 3,677 50.52
RICH WHITLOW . . .
. . . . . 3,602 49.48
DUNELAND SCH BD
LIBERTY TWP
RONALD STONE . . .
. . . 4,686 100.00
DUNELAND SCH BD WST/PNE
TWP
RALPH DONALD AYRES
5,401 100.00
EPCS BOARD DST 1
MORGAN
RICHARD MCSPARIN. .
. . . . . . 1,956 100.00
EPCS BD MEMBER DST
2 PLEASANT
JEAN GESSE . . . .
. . . . . . 1,323 55.59
JEFFREY R. OVERHOLT
. . . . . . 1,057 44.41
EPCS BD MEMBER DST
3 WASHINGTON
ROBERT P. MARTIN .
. . . . . . . 1,929 100.00
MSD BOONE SCH BD
MBR DST 1
JERRY P. FIESER JR.
. . . . . . . 567 52.11
RYAN KATS . . . . .
. . . . . 521 47.89
MSD BOONE SCH BD
MBR DST 2
NO CANDIDATE FILED
. . . . . . . 0
MSD BOONE SCH BD
MBR DST 3
THOMAS G. FRY . . .
. . . . . . 506 44.94
STEPHANIE MATHEWS.
. . . . . . . 620 55.06
MCAS BD MEMBER AT
LARGE
THOMAS R.
DOMBKOWSKI . . . . 153 49.51
DYLAN D. JUSTICE .
. . . . . . . 60 19.42
DENNIS METHENY. . .
. . . . . . 96 31.07
MCAS BD MEMBER
CIVIL CITY
VOTE FOR NOT MORE
THAN 3
BERYLE A. BURGWALD
. . . . . . . 127 18.51
THERESA C. EDWARDS
. . . . . . . 190 27.70
RONALD K. LANDTROOP.
. . . . . . 141 20.55
BETH PISHKUR . . .
. . . . . . . . . . . 228 33.24
PORTAGE SCH BD
MEMBER AT-LARGE
ANDY MALETTA . . .
. . . . . . 5,145 100.00
PORTAGE SCH BD
MEMBER DST 1
CHERYL OPRISKO. . .
. . . . . . 4,439 100.00
PORTAGE SCH BD
MEMBER DST 2
RHONDA A. NELSON .
. . . . . . . 3,605 57.10
WILMA VAZQUEZ . . .
. . . . . . 2,708 42.90
PORTER TWP SCH BD
MBR AT-LARGE
JOHANNA WILLIAMS .
. . . . . . 1,109 100.00
PORTER TWP SCH BD
MBR DST 1
NICHOLE KOVACIK . .
. . . . . . 1,071 100.00
PORTER TWP SCH BD
MBR DST 3
NO CANDIDATE FILED
. . . . . . . 0
UNION TWP SCH BD
MBR. AT-LARGE
STACEY M. BUEHLER.
. . . . . . . 1,127 60.36
KELLY SUE CHEVALIER
. . . . . . . 507 27.16
LOUIE GOLANDO . . .
. . . . . . 233 12.48
UNION TWP. SCH BD
MBR. DST 2
MICHAEL J.
SIMATOVICH . . . . 1,475 100.00
UNION TWP SCH BD
MBR. DST 4
JULIE L. GIORGI . .
. . . . . . 1,446 100.00
JUSTICE OF THE
SUPREME COURT RUSH
YES . . . . . . . .
. . . . 19,479 66.41
NO. . . . . . . . .
. . . . 9,853 33.59
JUSTICE OF THE
SUPREME COURT MASSA
YES . . . . . . . .
. . . . 19,072 65.44
NO. . . . . . . . .
. . . . 10,071 34.56
JUDGE OF THE FOURTH
COURT OF APPEALS
YES . . . . . . . .
. . . . 18,338 63.60
NO. . . . . . . . .
. . . . 10,495 36.40
JUDGE OF THE
INDIANA TAX COURT
YES . . . . . . . .
. . . . 19,524 67.01
NO. . . . . . . . .
. . . . 9,611 32.99