Chesterton Tribune

DeLeon, Maple, Martin are CHS Athletes of the Year

Back to Front Page

 

 
 

 

 

By JIMMY KISSEE

CHESTERTON - Chesterton High School held its annual Spring Sports Award Banquet Tuesday night in the CHS Auditorium, honoring athletes, coaches and trainers for their hard work and dedication.

Taking home top honors with Athlete of the Year trophies were softball and soccer star Laura DeLeon, and three-sport sensations Matt Maple and Casey Martin.

DeLeon, the senior ace pitcher of the Lady Trojans softball team, who recently led the girls in maroon and gold to their first sectional title since 1994, has a list of athletic and academic accomplishments second to none.

She has received scholar-athlete awards all four years and currently has a grade point average of 3.83.

On the softball diamond, DeLeon holds the single season record for no-hit games, shutouts, perfect games, strike outs and fewest hits allowed.

She also has the career record for no-hit games and perfect games thrown.

She has been named to the Duneland Athletic All-Conference the past two seasons, and was honorable mention all-state as a junior.

This year, DeLeon became the second player in school-history (Debbie Lang, 1988) to be named first team All-State and she will pitch for the North team in the Indiana All-Star Softball Game later this month.

In soccer, DeLeon has won two varsity letters, a most improved award and has been a part of Chestertonís Duneland Athletic Conference, Sectional, Regional, Semistate and Final Four Championship teams.

DeLeon will take her 16-1-1 record to the mound on Saturday at the Elkhart Memorial Regional when Chesterton takes on South Bend Adams in the second semifinal starting at 1 p.m. with a potential match-up against defending state champ and undefeated Lake Central or Penn in the championship.

DeLeon plans on attending Loyola University in Chicago this fall.

Martin and Maple have not only excelled in football, baseball and basketball, but in the classrooms as well. Both were named co-captains in all three of their sports and combined have 14 scholar athlete awards and 17 varsity letters.

Maple was the assist leader in basketball and was named the defensive MVP. He also won the coveted Trojan Award as a junior and a senior. He brought back MVP honors as a junior and senior in football and received all-state recognition as the Trojans top wide receiver and defensive back.

Martin has been named most valuable in both football and baseball, and was the leading rebounder on the Trojans basketball team the past two seasons. He was also Chestertonís RBI leader the past two seasons in baseball.

He also received all-state recognition in football and baseball, and will be attending Indiana State University in the fall to continue his baseball career.

Both Martin and Maple led the Trojans baseball team to a sectional title in 2004.

Martin also shared the back the Most Valuable Player Award in baseball this season with Nick Chase, while Maple earned the Sportsmanship Award.

Other MVP Awards were given to Adam Martin (Boys Track), Ethan Newham (Boys Field), Jessica Pesut (Girls Field), Sarah Kehe (Girls Track), Brittany Cooley (Girls Tennis), Sam Chumbley and Alex Cook (Boys Golf).

Mental Attitude Award winners were Amy Dreischerf and Lynn Gackowski (Girls Tennis), Maggie Sharpe (Girls Track), Ken Frank and John Torabi (Boys Track), J.D. Williamson (Baseball), and Ryan Kokesh and Steve St. Germain (Boys Golf).

Most Improved Award winners were Alex Cook (Boys Golf), Zack Novak (Baseball), Jeremy Castaneda (Boys Track), Ashley Fozkos and Emily Leckenby (Girls Track) and Elaine Schnabel (Girls Tennis).

Sportsmanship Award winners were Katie Paulson (Girls Tennis), Tori Talsma (Girls Track), Kyle Yelton (Boys Track) and Eric Beckley (Boys Golf).

Other special awards were given to Jon Schwoegler (Baseball - James A. Arvin Award), Jayson Jeffries and John Lambert (Baseball - Kurt E. Ruoff Memorial Award), Nick Chase (Baseball - David Sayka Scholarship Award) and Max Goldak (Boys Track - Josh Phillips Memorial Award).

Softball awards will be distributed at the conclusion of their season.

Also honored Tuesday night were Athletic Trainer Kim Stento and softball assistant coach Kevin Gates, who both have decided to step aside from their respective positions at Chesterton High School.

Stento, a Valparaiso High School graduate who came to Chesterton from a small college in Pennsylva-nia, was CHSís first certified athletic trainer nine years ago.

She was welcomed with a standing ovation and presented a plaque for her commitment.

Gates, an assistant coach under his sister LouAnn Hopson the past 21 years on the softball diamond, has also decided to leave to spend more time with his family.

He was also presented a plaque after being named the District One Assistant Coach of the Year.

In all, Chestertonís sports team accumulated three sectional championships (Girls Tennis, Track and Softball) and a pair of regional championships (Girls Track and Tennis) so far this spring with four teams still active with hopes of bringing back more hardware.

Also, first year assistant girls tennis coach Mike Styles was announced as the new boys tennis coach after Brian Norris stepped down this past fall.

SCHOLAR ATHLETES

SPRING 2005

Girls Track

Mary Ballinger (11), Ali Bishel (11), Bri Blohm (11), Sam Bozak (9), Katie Cahillane (10), Kristin Chemma (10), Malorie Crafton (9), Cori Ellis (12), Lyndi Fekete (10), Claire Forszt (9), Christy Grcevich (10), Chelsea Gustafson (9), Jennie Humpfer (9), Sarah Kehe (11), Jessie Kowalski (12), Emily Leckenby (10), Becky Lewis (9), Stephanie Maggio (10), Kathleen McMannes (9), Amanda Miller (10), Mel Mitchell (9), Tess Mullin (11), Kelly Peller (11), Jessica Pesut (11), Kendra Prather (11), Lena Raffin (10), Cassie Recker (9), Erica Sanchez (12), Mansi Sharma (10), Maggie Sharpe (12), Karli Smith (10), Katie Talbert (10), Kristin Talbert (9), Tori Talsma (12), Kate Watson-Weber (9), Juliana Weaver (10), Paige Winey (9).

Boys Track

Curt Bradford (11), Joe Estep (12), Nathan Erxleben (9), Nathan Ferguson (10), Max Goldak (12), Riley Golden (9), Alex Gordon (9), Sam Harmison (10), Peter Horban (10), Andrew Huddleston (10), Adam Hutnick (10), Kyle Lawrence (10), Jason Lewis (12), Jordan Lewis (9), Adam Martin (11), Ethan Newham (12), Brandon Patterson (11), Nathan Pavlovic (11), Richie Raffin (11), Michael Schuster (11), Alex Sisto (10), Joe Stahura (9), Drew Thorstad (9), John Torabi (10), Jimmy Wilson (9), Karl Young (12).

Softball

Laura DeLeon (12), Danielle Dummel (10), Nikki Gamblin (9), Tara Hiteman (12), Kristin Mann (10), Katie Stahura (11), Amanda Vasquez (9).

Baseball

Mark Babcock (10), Shane Brietzke (10), Tony Celebucki (10), Matt DeLeon (10), Frank Filippini (9), Steve Hargarten (10), Steve Janes (9), Jayson Jeffries (11), Dustin Kaptur (9), Ryan Koziczynski (11), Ryan Krepp (12), John Lambert (11), Matt Mabry (9), Matt Maple (12), Casey Martin (12), John Miller (10), Alex Montagano (12), Zack Novak (9), Jon Schwoegler (12), Andy Sirko (9), Chris Smith (12).

Girls Tennis

Emeline Chatenet (11), Brittany Cooley (12), Amy Driescherf (11), Lynn Gackowski (11), Amanda Gore (9), Stacey Kammerer (9), Christine Lambert (9), Kelsey Marchak (9), Kaelyn Marcus (9), Bharathi Muthasamy (9), Kirsten Olson (11), Elaine Schnabel (10), Sara Torabi (9), Talor Whitaker (10).

Boys Golf

Sam Chumbley (12), Alex Cook (12), Erik Huber (9), Nick Kendall (10), Ryan Kokesh (11), Alex Mannen (9), Curtis Mannen (12), Scott Woods (12).

Student Trainers

Sarah Cohn (10), Kate Dawson (12), Danielle Dummel (10) (SB); Kim Marshall (12), Kirsten Olson (11) (TE).

GIRLS TENNIS

VARSITY AWARDS

Seniors

Brittany Cooley, Katie Paulson.

Juniors

Amy Dreischerf, Lynn Gack-owski, Kirsten Olson.

Sophomores

Elaine Schnabel

Freshmen

Christine Lambert

JV AWARDS

Emeline Chatenet (11), Gabby Chumbley (9), Amanda Gore (9), Lauren Ingram (9), Katie Johnson (11), Stacey Kammerer (9), Kelsey Marchak (9), Kaelyn Marcus (9), Tia Mortensen (9), Bharathi Muthusamy (9), Sara Torabi (9), Gabrielle VanDenburgh (11), Talor Whitaker (10), Cristin Williams (9), Chelsea Wolanyk (11).

Captains

Brittany Cooley, Katie Paulson.

BOYS TRACK

VARSITY AWARDS

Seniors

Wade Breitzke, Jeremy Castaneda, Dale Chube, Joe Estep, Max Goldak, Jason Lewis, Ethan Newham, Matt Osborn, Nick Stevens, Karl Young.

Juniors

Curt Bradford, Jimmy Korthals, Adam Martin, Greg Osborn, Adam Nallengweg, Brandon Patterson, Nathan Pavlovic, Ray Raffin, Richie Raffin, Josh Ribar, Michael Schuster, Patrick Small, A.J. Thompson, Kyle Yelton.

Sophomores

Scott Brown, Tim Carmody, Andy Falls, Kenny Frank, Chris Hoenke, Jon Hood-Forney, Peter Horban, Andrew Huddleston, Adam Hutnick, Ryan Myers, Dan Osborn, John Torabi, Ben Virden, Ryan Wells, Josh Zimmerman.

Freshmen

Jordan Lewis, Mike Moorhouse, Ethan Olson, Chester Vanek, Jimmy Wilson.

JV AWARDS

Tom Adams (10), Jimmy Armstrong (10), Zack Bloomquist (9), John Butz (10), Jeff Cook (11), Alex Cornwell (12), Adam Cunningham (11), Brenden Eggen (9), Jeff Erminger (10), Nathan Erxleben (9), Kurt Fant (9), Nathan Ferguson (10), Riley Golden (9), Alex Gordon (9), Sam Harmison (10), Matt Jackson (10), Sam Jaeger (9), Kyle Lawrence (10), Adam Lukach (9), David Marron (9), Mike Miller (10), Chris Mrak (9), Ed OíNeill (11), Eugene Pettigrew (11), Nathan Ruge (9), Alex Sisto (10), Neal Sjaaheim (9), Joe Stahura (9), Drew Thorstad (9), Tim Walsh (11), Doug Wilburn (10).

Captains

Jeremy Casteneda, Max Goldak, Adam Martin, A.J. Thompson, Kyle Yelton.

GIRLS TRACK

VARSITY AWARDS

Seniors

Cori Ellis, Jessie Kowalski, Kathryn Lucas, Erica Sanchez, Maggie Sharpe, Tori Talsma.

Juniors

Mary Ballinger, Ali Bishel, Bri Blohm, Lauren Carr, Sarah Kehe, Tess Mullin, Sagan Newham, Kelly Peller, Jessica Pesut, Katrina Pradziad, Kendra Prather.

Sophomores

Meghan Buckmaster, Katie Cahillane, Kellie Cahillane, Kristin Chemma, Brittany Craycraft, Lyndi Fekete, Ashley Fozkos, Christy Grcevich, Emily Leckenby, Stephanie Maggio, Sarah Majchrowicz, Amanda Miller, Alysha Paz, Nikki Pierce, Sabrina Pradziad, Lena Raffin, Katie Raffin, Rachel Struss, Katie Talbert, Stephanie Taylor, Katie Trout, Juliana Weaver.

Freshmen

Sam Bozak, Malorie Crafton, Chelsea Gustafson, Allyson Harvey, Elissa Herakovich, Becky Lewis, Melissa Marchak, Katie McColly, Kathleen McMannes, Kirstyn Nallenweg, Chrissy Watts.

JV AWARDS

Jackie Brady (9), Brittany Copollo (9), Kayla Fleming (10), Claire Forszt (9), Jennie Humpfer (9), Emily Hunter (9), Sandra Kintzel (10), Taylor Lipniskis (9), Mel Mitchell (9), Cassie Recker (9), Mandy Ruoff (10), Mansi Sharma (10), Karli Smith (10), Kristen Talbert (9), Kate Watson-Weber (9), Tiffany Wicks (9), Paige Winey (9).

Captains

Cori Ellis, Maggie Sharpe, Jessie Kowalski, Tori Talsma, Kathryn Lucas, Erica Sanchez.

BOYS GOLF

VARSITY AWARDS

Seniors

Eric Beckley, Sam Chumbley, Alex Cook, Curtis Mannen, Steve St. Germain, Scoot Woods.

Juniors

Brian Devaney, Ryan Kokesh.

Sophomores

Nick Kendall

JV AWARDS

Erik Huber (9), Dylan Kittle (10), Josh Lackey (9), Alex Mannen (9), Wesley Phillips (9), Steve Wuletich (9).

BASEBALL

VARSITY AWARDS

Seniors

Nick Chase, Ryan Krepp, Matt Maple, Casey Martin, Alex Montagano, Justin Roberts, Jon Schwoegler, Kevin Scott, Chris Smith, J.D. Williamson.

Juniors

Ty Cawby, Jayson Jeffries, Ryan Koziczynski, John Lambert, Johnny Lemons, Brett Newton.

Sophomores

Matt Bailey, Sean Green, Steve Peterson.

Freshmen

Zack Novak.

JV AWARDS

Travis Anderson (10), Mark Babcock (10), Dan Banuelos (10), Shane Breitzke (10), Tony Celebucki (10), Matt DeLeon (10), Ben Dixon (10), Jeff Gaston (10), Steve Hargarten (10), Matt Janes (10), John Miller (10), Paul Ruff (10), Jeff Smith (9), Drew Volk (10), Luke Waters (9).

FRESHMAN AWARDS

Matt Cochran, Steve Corona, Danny Detmar, Frank Filippini, Mike Hadley, Steve Janes, Dustin Kaptur, Jake Lawson, Ryan Lindquist, Matt Mabry, Jeremy Ross, Joe Schultz, Andy Sirko, Jorddan Vrska, Shane West.

Captains

Casey Martin, Alex Montagano.

Manager

Andy Young (9)

ATHLETIC TRAINER

VARSITY AWARDS

Seniors

Kate Dawson, Kim Marshall, Katie Williams.

Juniors

Sam Adamczewski.

Sophomores

Danielle Dummel, Mandy Ruoff, Stephanie Taylor.

Participants

Ashley Whalen (12), Kirsten Olson (11), Sarah Cohn (10).

 

Posted 6/1/2005