Chesterton Tribune

Photo: CHS Winter Awards Night brings numerous honors

Back to Front Page

 

 
 

 

 

Winter MVPs: Chesterton High School awarded 13 Most Valuable Player awards in seven sports at last nights Winter Awards Program. Pictured are, front row (l to r), Bill Bass (boys swimming), Gage Barry (boys swimming), Mat Sommers (boys diving), Albert Miller (boys swimming) and Alex Sanchez (wrestling). Back row (l to r), Carlie Frech (girls diving), Sarah Kehe (girls swimming), Talor Whitaker (girls swimming), Kelly Peller (girls basketball), Christy Grcevich (girls swimming), Lisa Christensen (cheerleading), Jessica Kuehl (gymnastics) and Veronica Walton (cheerleading). (Photo by Dana Gilbertson)

 

By TR HARLAN

The winter sports season at Chesterton High School, although not finished yet, brought honors that any school in the state would have been proud to list.

From an upset Sectional title in girls basketball to four state championships for the girls swim team, the Trojans enjoyed a season of success.

The boys basketball team advanced to the Sectional championship and tied a state-record with nine 3-pointers in a quarter against Crown Point, while the boys swim team finished a best-ever third place at the state meet. The cheerleaders won a state level competition and the wrestling team had three Duneland Athletic Conference champions and advanced Alex Sanchez all the way to the state meet.

The CHS gymnastics team will participate in the Valparaiso Regional on Friday night at 6 p.m. with a chance to earn another state finals appearance.

In all, thirteen CHS athletes were named Most Valuable to their teams including tri-MVPs in boys and girls swimming. MVPs were Christy Grcevich (Girls Swimming), Sarah Kehe (Girls Swimming), Talor Whitaker (Girls Swimming), Carlie Frech (Girls Diving), Gage Barry (Boys Swimming), Bill Bass (Boys Swimming), Albert Miller (Boys Swimming), Mat Sommers (Boys Diving), Kelly Peller (Girls Basketball), Zack Novak (Boys Basketball), Curt Bradford (Boys Basketball), Jessica Kuehl (Gymnastics), Alex Sanchez (Wrestling), Lisa Christensen (Cheerleading) and Veronica Walton (Cheerleading).

Mental Attitude award winners included Ashley Furmankiewicz (Girls Swimming), Casimer Rosiecki (Boys Swimming), Katrina Pradziad (Girls Basketball), AJ Jones (Boys Basketball), Jessica Pesut (Gymnastics), Kirk Johnson (Wrestling) and Brittany Newton (Cheerleading).

Most Improved awards went to Karah Susnak (Girls Swimming), Brandi Nay (Girls Swimming), Kate Stephens (Girls Swimming), Ashley Fozkos (Girls Diving), Ethan Hall (Boys Swimming), Sean Swibes (Boys Swimming), Pat Glasgow (Boys Swimming), Andy Majchrowicz (Boys Diving), Katie Stahura (Girls Basketball), Adam Nallenweg (Boys Basketball), Britney Cisarik (Gymnastics), Chloe Lawson (Gymnastics), Ben Virden (Wrestling) and Rebecca Kharsa (Cheerleading).

The Sportsmanship awards were presented to Katie Cahillane (Girls Swimming), Eric Foor (Boys Swimming), Rachel Hargarten (Girls Basketball), Maddie Wilk (Girls Basketball), Mark Babcock (Boys Basketball), Juliana Weaver (Gymnastics), Ethan Harbrecht (Wrestling) and Brittany Moskalick (Cheerleading).

Other special awards presented went to Molly Rau (Todd Talbert Award in Girls Basketball), Curt Bradford (Trojan Award in Boys Basketball), Allana Kozicynski (DDD Award in Gymnastics), Sarah Cohn (Maroon and Gold Award in Gymnastics), Ashley Virden (Maroon and Gold Award in Gymnastics) and Lauren Carr (Scholarship Award in Cheerleading).

CHEERLEADING AWARDS

VARSITY AWARDS

SENIORS

Lauren Carr, Lisa Christensen, Ali Lawson, Brittany Newton, Ashley Thomas, Veronica Walton.

JUNIORS

Rebecca Kharsa, Susan Lowe, Angela Stewart, Tara Vogan.

SOPHOMORES

Holly Brady, Courtney Jurick, Kodie Kennoy, Brittany Moskalick.

JUNIOR

VARSITY AWARDS

Alyssa Berindei (10), Natalie Gibson (10), Ashley Joyce (9), Sam Kattalia (10, Alex Spanier (10).

FRESHMAN AWARDS

Kyla Bowen, Sara Clemens, Elizabeth Lazur, Haley Robert, Brooke Sterling, Brittany Wagoner, Sara West, Brittany Woodard.

BOYS BASKETBALL AWARDS

VARSITY AWARDS

SENIORS

Curt Bradford, Adam Nallenweg.

JUNIORS

Mark Babcock, A.J. Jones, Adam Hutnick, Chase Saylor.

SOPHOMORES

Jack Houpt, Jordan Lewis, Alex Mannen, Zack Novak.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Alex Beierwalter (10), Austin Bower (10), Colton Charlson (10), Tommy Peller (9), Ryan Wells (11).

FRESHMEN AWARDS

Vince Carullo, Kevin Gates, Kyle Grassel, Zach Hargarten, Pat Herrod, Andy Miller, Juan Monegro, Glenn Peterson, Ben Reed, George Sanidas, Nick Sharp, Mark Sullivan, John Thanos, Adam White, Jack Wilson.

PARTICIPANT

Evan Schmidt (11).

MANAGERS

Anna Bobrowski (9), Robbie OHara (10), Zach Post (10), Mitch Starnes (9), Nikki Tugman (9).

BOYS SWIMMING AWARDS

VARSITY AWARDS

SENIORS

Gage Barry, Rob Fozkos, Andy Majchrowicz, Mick Radtke, Casey Rosiecki, Mat Sommers.

JUNIORS

Thomas Darnell, Eric Foor, Pat Glasgow, Sean Handly, Craig Hasbargen, Steve Oates, Troy Pawlak, Michael Schlundt.

SOPHOMORES

Greg Franzen, Brian Kehe, Albert Miller, Sean Swibes, Adam Thieling.

FRESHMEN

Bill Bass, Ethan Hall

JUNIOR VARSITY AWARDS

Drake Belt (9), Ryan Brogan (10), Jake Cross (10), Michael Diaz (9), Josh Gerber (9), Freddy Pevar (10), Doug Schwartz (9), Nick Teall (9).

GIRLS SWIMMING AWARDS

VARSITY AWARDS

SENIORS

Jamie Detmar, Ashley Furmankiewicz, Katie Hollingsworth, Pam Johnson, Sarah Kehe, Kendra Prather.

JUNIORS

Ruth Bass, Katie Cahillane, Kellie Cahillane, Ashley Fozkos, Carlie Frech, Christy Grcevich, Elizabeth Halpin, Stephanie Maggio, Nikki Pierce, Katie Stauffer, Kate Stephens, Talor Whitaker, Lina Yanson.

SOPHOMORES

Lauren Campbell, Taylor Lipniskis, Brandi Nay.

FRESHMEN

Michelle Buckmaster, Jeanne Bullock, Elizabeth Eberhart, Mallory Przybylinski, Paige Wright.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Lauren Andershock (9), Lauren Blender (10), Kassie Coburn (9), Sam Crownover (10), Ashley Davenport (9), Amy Dreischerf (12), Nikki Forney (9), Amy Franiak (10), Trudy Halpin (9), Kaylua Hightshoe (9), Amanda Hopper (9), Rachel Hord (9), Katie Raffin (11), Michelle Richsteig (9), Karah Susnak (9), Miranda Taubert (10), Lauren Thompson (9) Monica Vasquez (10).

GYMNASTICS AWARDS

VARSITY AWARDS

SENIORS

Jessica Kuehl, Jessica Pesut.

JUNIORS

Sarah Cohn, Ashley Virden, Juliana Weaver.

SOPHOMORES

Britney Cisarik, Allana Koziczynski, Chloe Lawson, Lindsay Whittaker.

FRESHMEN

Bailey Huddleston

JUNIORS VARSITY AWARDS

Renee Linsenmann (9).

MANAGER

Amber Gloyeske

GIRLS BASKETBALL AWARDS

VARSITY AWARDS

SENIORS

Rachel Hargarten, Kelly Peller, Katrina Pradziad, Molly Rau, Katie Stahura, Maddie Wilk.

JUNIORS

Kate Bement, Kristin Kalita, Angela Richardson, Katie Schneckenburger, Stacy Stawitcke, Katie Talbert.

FRESHMAN

Abby Skube

JUNIOR VARSITY AWARDS

Dana Christenson (9), Gabby Chumbley (10), Katy Foster (10), Amanda Gough (10), Kathleen McMannes (10), Melissa Marchak (10), Jessica OBrien (9), Morgan Palombizio (9), Brittany Sleicher (10), Kristin Talbert (10)

FRESHMEN AWARDS

Rachel Crawford, Amy DeYoung, Tiffany Fine, Allyse Kotso, Andrea Levrio, Candice Martin, Kristina Nolan, Gina Paunicka, Brittani Richard, MaryBeth Ryan, Justine Vogie, Ashley White.

MANAGER

Yurie Oshida

WRESTLING AWARDS

VARSITY AWARDS

SENIORS

Matt Dutcher.

JUNIORS

Myles Evans, Chris Hoenke, Matt Jackson, Kirk Johnson, Alex Sanchez, Andy St. Germain, Ben Virden.

SOPHOMORES

Adam Boatright, Ethan Harbrecht, Ryan Sanchez, Ben Williams.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Jim Armstrong (11), Robert Ayala (10), Dan Baughman (10), Ian Bohannon (10), Jim Butz (9), Tim Conroy (9), Garrett Evans (9), Brian Kowalski (9), Robert Neiswinger (9), Spencer Stockwell (9), Drew Thorstad (10), Mike Tucker (10), Nick Welkie (9).

MANAGERS

Liz Dunlap (11), Maggie Kelly (9), Tristen Krayniak (9).

SCHOLAR ATHLETES

WINTER, 2006

(Based on a 1st semester final grade or cumulative GPA of 3.5 or better.)

BOYS SWIMMING

Gage Barry (12), Jake Cross (10), Eric Foor (11), Greg Franzen (10), Pat Glasgow (11), Sean Handly (11), Albert Miller (10), Steve Oates (11), Michael Schlundt (11), Doug Schwartz (9), Mat Sommers (12).

GIRLS SWIMMING

Katie Cahillane (11), Amy Dreischerf (12), Elizabeth Eberhart (9), Ashley Furmankiewicz (12), Christy Grcevich (11), Pam Johnson (12), Sarah Kehe (12), Brandy Nay (10), Kendra Prather (12), Karah Susnak (9), Miranda Taubert (10), Talor Whitaker (11).

WRESTLING

Dan Baughman (10), Maggie Kelly (9).

CHEERLEADING

Holly Brady (10), Sam Kattalia (10), Brittany Newton (12), Tara Vogan (11), Veronica Walton (12).

GIRLS BASKETBALL

Kate Bement (11), Rachel Hargarten (12), Kristin Kalita (11), Allyse Kotso (9), Andrea Levrio (9), Kristina Nolan (9), Kelly Peller (12), Katie Stahura (12), Katie Talbert (11), Maddie Wilk (12).

GYMNASTICS

Sarah Cohn (11), Bailey Huddleston (9), Allana Koziczynski (10), Chloe Lawson (10), Jessica Pesut (12), Juliana Weaver (11).

BOYS BASKETBALL

Mark Babcock (12), Curt Bradford (12), Colton Charlson (10), Kyle Grassel (9), Pat Herrod (9), Adam Hutnick (11), Alex Mannen (10), Adam Nallenweg (12), Zack Novak (10), Tommy Peller (9), Chase Saylor (11), Evan Schmidt (11).

 

Posted 3/8/2006

 

Google
 
Web chestertontribune.com