Chesterton Tribune

Photo: CHS Spring Awards Night brings numerous honors

Back to Front Page

 

 
 

 

 

 

CHS Senior Athletes of the Year: Chesterton High School Senior Athletes of the Year, sponsored by the Chesterton Tribune, were named Wednesday night at the CHS Spring Awards program. Pictured are (l to r) TR Harlan (Chesterton Tribune Sports Editor), Adam Martin (Boys winner), Sarah Kehe (Girls winner) and Laura DeLeon (2004-05 Senior Athlete of the Year).

(Tribune photo by Dana Gilbertson)

 

By TR HARLAN

The storylines from the spring sports season at Chesterton High School, although not finished yet, brought performances that could headline any newspaper in the state.

The CHS softball teams list of accomplishments reads like the stateís top team, which they have been for nearly six weeks. The Trojans have won 27 straight games since an opening night loss to Lowell earning the No. 1 ranking in Class 4A. They became the first Trojan softball team to go undefeated in the DAC en route to a league title.

Coach LouAnn Hopsonís team also won the Sectional title last week and will play South Bend Riley Saturday at the Merrillville Regional at 10 a.m.

The girls track team will send 17 participants in 10 events to Fridayís state championship meet in Bloomington. The Trojans won their second consecutive DAC title, a seventh straight Sectional title and their third Regional title in four years.

The boys track team will send its 4x800 team and senior Adam Martin (1,600) to the state finals, while the boys golf team will compete in the Sectional on Friday at Forest Park in Valparaiso fresh off their second place finish in the DAC Meet on Tuesday.

The girls tennis team advanced to the Sectional final before falling 3-2 to Valparaiso and the baseball team dropped a tough 6-2 decision to No. 3 ranked Merrillville in the Sectional.

In all, eight CHS athletes were named Most Valuable to their teams including Lynn Gackowski (Tennis), Sarah Kehe (Girls Track runner), Jessica Pesut (Girls Track field), Sagan Newham (Girls Track field), Kyle Grassel (Golf), Adam Martin (Boys Track runner), Curt Bradford (Boys Track field) and Jeff Gaston (Baseball).

Mental Attitude award winners included Elaine Schnabel (Tennis), Bri Blohm (Girls Track), Dylan Kittle (Golf), Greg Osborn (Boys Track) and Brett Newton (Baseball).

The Sportsmanship awards were presented to Amy Dreischerf (Tennis), Kirsten Olson (Tennis), Ali Bishel (Girls Track), Josh Kalita (Golf), Ben Virden (Boys Track) and Shane Breitzke (Baseball).

Other special awards presented went to Amanda Gore (Most Improved, Tennis), Katie McColly (Most Versatile, Girls Track), Erik Huber (Most Improved, Golf), Steve Wuletich (Most Improved, Golf), Jeff Erminger (Most Improved, Boys Track), Joe Stahura (Most Improved, Boys Track), Adam Nallenweg (Josh Phillips Memorial Award), Danny Frye (Most Improved, Baseball), Sean Green (Most Improved, Baseball), Ryan Koziczynski (James E. Arvin Award, Baseball) and Johnny Lemons (David Saylea Scholarship, Baseball).

Softball awards will not be handed out until their season comes to an end, but post-season honors were announced for Dawn McClellan (DAC MVP, First Team All-State), Katie Stahura (First Team Academic All-State), Amber Paz (North/South All-Star, Second Team All-State) and LouAnn Hopson was named District Coach of the Year and coach of the North/South All-Star Team.

ATHLETIC TRAINERS

VARSITY AWARDS

SENIOR

Samantha Adamczewski

JUNIORS

Sarah Cohn, Dani Dummel, Mandy Ruoff, Stephanie Taylor.

BASEBALL

VARSITY AWARDS

SENIORS

Ty Cawby, Ryan Kozicynski, John Lambert, Johnny Lemons, Brett Newton

JUNIORS

Travis Anderson, Matt Bailey, Dan Banuelos, Shane Breitzke, Tony Celebucki, Matt DeLeon, Ben Dixon, Danny Frye, Jeff Gaston, Sean Green, Matt Janes, John Miller, Steve Peterson, Drew Volk.

SOPHOMORES

Zack Novak

JUNIOR VARSITY AWARDS

Matt Cochran (10), Danny Detmar (10), Frank Filippini (10), Denny Frye (10), Kevin Gates (9), Mike Hadley (10), Steve Janes (10), Ryan Lindquist (10), MattMabry (10), Jeremy Ross (10), Shane West (10), Joe Schultz (10), Jeff Smith (10), David Thornton (9), Luke Waters (10).

FRESHMEN AWARDS

Nick Albano, Arlan Brooks, Ronnie Charlson, Josh Chase, Nick Diehl, Kevin Funk, Zack Hargarten, Patrick Herrod, J.J. Jablonski, Erik Jensen, Juan Monegro, Evan Parana, Glenn Peterson, Max Sangerman, Nick Sharp, Mark Sullivan, John Thanos, Adam White, Jack Wilson.

GIRLS TENNIS

VARSITY AWARDS

SENIORS

Amy Dreischerf, Lynn Gackowski, Katie Johnson, Kirsten Olson, Gabby VanDenburgh.

JUNIORS

Laura Prevosti, Elaine Schnabel, Talor Whitaker.

SOPHOMORES

Amanda Gore, Christine Lambert, Bharathi Muthusamy, Cristi Williams.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Sarah Alberti (9), Lauren Ingram (10), Stacey Kammerer (10), Sarah Kintzel (10), Kelsey Marchak (10), Tia Mortensen (10), Heather Ribar (9), Sara Torabi (10), Chelsea Wolanyk (12).

GIRLS TRACK

VARSITY AWARDS

SENIORS

Mary Ballinger, Ali Bishel, Bri Blohm, Bridget Burkholder, Sarah Kehe, Katie Mitchell, Sagan Newham, Kelly Peller, Jessica Pesut, Kendra Prather.

JUNIORS

Meghan Buckmaster, Katie Cahillane, Kellie Cahillane, Kristin Chemma, Brittany Craycraft, Lyndi Fekete, Kayla Fleming, Ashley Fozkos, Sandra Kintzel, Emily Leckenby, Stephanie Maggio, Kathleen McMannes, Melissa Marchak, Amanda Miller, Alysha Paz, Sabrina Pradziad, Katie Raffin, Manasi Sharma, Stephanie Taylor, Katie Trout, Anna Weaver.

SOPHOMORES

Sam Bozak, Britney Cisarik, Malorie Crafton, Claire Forszt, Chelsea Gustafson, Allyson Harvey, Chloe Lawson, Becky Lewis, Katie McColly, Mel Mitchell, Kirstyn Nallenweg, Cassie Recker, Chrissy Watts, Tiffany Wicks, Paige Winey.

FRESHMEN

Rachel Crawford, Tina Guidarelli, Bailey Huddleston, Paige Kadish, Andrea Levrio, Kelsey Phillips, Mallory Przybylinski, Justine Vogie.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Marie Anderson (11), Dana Christensen (9), Juliane Christoph (11), Elizabeth Eberhart (9), Amber Gloyeske (10), Kristyn Gutowski (10), Trudy Halpin (9), Preslie Janiszewski (9), Melissa Lewis (9), Taylor Lipniskis (10), Mary Marshall (9), Jackie Mason (11), Jamie Norgaard (9), Amanda Ramer (9), Michelle Richsteig (9), Aris Ringas (9), Mandy Ruoff (11), Sina Sasse (11), Maria Schuster (9), Grace Shrader (10), Kelsey Slagle (9), Brittany Sleicher (10), Kathy Stawski (11), Taylor Tice (10), Emma Vanek (9).

PARTICIPANTS

Brittany Copollo (10), Tori Hanson (11), Kari Ricard (9).

BOYS GOLF

VARSITY AWARDS

SENIORS

Brian DeVaney, Ryan Kokesh.

JUNIORS

Dylan Kittle.

SOPHOMORES

Erik Huber, Wesley Phillips, Steve Wuletich.

FRESHMEN

Kyle Grassel, Pat Herrod, Josh Kalita.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Aaron Fioritto, Alex Hernandez, Isaac MacMillan, Alex Mannen, John Poracky.

BOYS TRACK

VARSITY AWARDS

SENIORS

Curt Bradford, Adam Martin, Adam Nallenweg, Greg Osborn, Ray Raffin, Rich Raffin.

JUNIORS

Joe Appel, Jimmy Armstrong, T.J. Boyle, Scott Brown, John Butz, Tim Carmody, Jeff Erminger, Andy Falls, Kenny Frank, Sam Harmison, Chris Hoenke, Andrew Huddleston, Kyle Lawrence, Jordan Lewis, Andrew Moore, Ryan Myers, Dan Osborn, Jimmy Rash, Alex Sisto, John Torabi, Ben Virden, Ryan Wells, Russell Wilk.

SOPHOMORES

Zach Bloomquist, Riley Golden, Sam Jaeger, Sam Larimer, Adam Lukach, Mike Moorhouse, Ethan Olson, Joe Stahura, Mark VanDenburgh, Chester Vanek.

FRESHMEN

Ben Reed.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Jeff Arndt (9), Joe Arndt (9), Dan Banghart (9), Dan Baughman (10), Andy Bloomquist (10), Nick Darnell (9), Nathan Erxleben (10), Erick Gault (9), Ethan Haire (9), Jon Hood-Forney(11), Tim Hroma (11), Josh Kellogg (10), Dan Koch (10), Alex Lipton (9), Tim McColly (11), Joe Raffin (9), Jannik Schottler (11), Jacob Szczudlak (9), Josh Szczudlak (9), Drew Thorstad (10), Dan Wells (9).

SCHOLAR-ATHLETES

SPRING, 2006

GIRLS TENNIS

Sarah Alberti (9), Amy Dreischerf (12), Amanda Gore (10), Stacey Kammerer (10), Sarah Kintzel (10), Bharathi Muthusamy (10), Kirsten Olson (12), Elaine Schnabel (11), Sara Torabi (10), Talor Whitaker (11).

SOFTBALL

Nikki Gamblin (10), Kelci Garcia (9), Kristin Mann (11), Jessica Sacha (10), Amanda Staff (9), Katie Stahura (11), Amanda Vasquez (10).

ATHLETIC TRAINERS

Sarah Cohn (11).

BOYS GOLF

Brian DeVaney (12), Aaron Fioritto (9), Kyle Grassel(9), Patrick Herrod (9), Josh Kalita (9), Ryan Kokesh (12), Alex Mannen(10), Wesley Phillips (10).

GIRLS TRACK

Marie Anderson (11), Ali Bishel (12), Sam Bozak (10), Katie Cahillane (11), Kristin Chemma (11), Juliane Christoph (11), Malorie Crafton (10), Elizabeth Eberhart (9), Lyndi Fekete (11), Claire Forszt (10), Chelsea Gustafson (10), Kristyn Gutowski (10), Tori Hanson (11), Bailey Huddleston (9), Sarah Kehe (12), Chloe Lawson (10), Becky Lewis (10), Melissa Lewis (9), Jackie Mason (11), Amanda Miller (11), Mel Mitchell (10), Kelly Peller (12), Jessica Pesut (12), Kelsey Phillips (9), Kendra Prather (12), Lena Raffin (11), Cassie Recker (10), Aris Ringas (9), Sina Sasse (11), Manasi Sharma (11), Grace Shrader (10), Anna Weaver (11), Paige Winey (10).

BOYS TRACK

Joe Appel (11), Jeff Arndt (9), Dan Banghart (9), Dan Baughman (10), Andy Bloomquist (10), Curt Bradford (12), Scott Brown (11), Nathan Erxleben (10), Riley Golden (10), Sam Harmison (11), Jon Hood-Forney (11), Andrew Huddleston (11), Sam Larimer (10), Kyle Lawrence (11), Adam Martin (12), Adam Nallenweg (12), Ethan Olson (10), Greg Osborn (12), Joe Raffin (9), Rich Raffin (12), Alex Sisto (11), Jacob Szczudlak (9), Josh Szczudlak (9), John Torabi (11), Russell Wilk (11).

BASEBALL

Shane Breitzke (11), Arlan Brooks (9), Tony Celebucki (11), Matt DeLeon (11), Frank Filippini (10), Zack Hargarten (9), Ryan Kozicynski (12), John Lambert (12), Matt Mabry (10), Brett Newton (12), Zach Novak (10).

 

 

Posted 6/1/2006

 

 

Google
 
Web chestertontribune.com