Chesterton Tribune

 

 

CHS honors Winter Sports student athletes

Back To Front Page

 

By TR HARLAN

Chesterton High School put together one of the best winter sports seasons in school history over the past five months and took time out Wednesday night to honor those student-athletes.

The Wrestling team and the Girls Swim teams finished second overall at the IHSAA State Finals, while the Boys Swim team finished third.

All three teams, along with the top-ranked Gymnastics team, won a Sectional title as well.

Individually, Andrew Davison brought home the schools first state title in Wrestling since 1989 by winning the 195 pound title. Lucas Davison (182) and Diego Lemley (160) each finished runner-up at the State Finals.

Eli Pokorney (220) finished fourth overall and Jack Tolin (132) was eighth.

In Boys Swimming, Gary Kostbade finished runner-up in the 100 breaststroke and helped lead the 200 Free Relay to a second place finish with teammates Wes Slaughter, Sam Kravitz and Declan Tharp.

The 200 Medley Relay of Danny Schmiegel, Kostbade, Andrew Alders and Kravitz finished third overall.

The lone team still competing, the Gymnastics team, will venture to Ball State University on Saturday to compete in the IHSAA State Finals.

Andrew Davison (Wrestling) and Gary Kostbade (Boys Swimming) earned their third Most Valuable Player awards, while Jordan Bush (Gymnastics), Piper Downing (Girls Swimming) and Shannon McCoy (Girls Basketball) won MVP honors for the second time.

Other MVPs included Austin Peterson (Boys Basketball), Abbey Sieman (Cheerleading), Kara Zych (Cheerleading), Sophia Hunzelman (Gymnastics), Joe Wadowski (Boys Diving) and Lauryn Kallay (Girls Swimming).

Most Improved awards went to Ray Yagelski (Boys Basketball), Hailey Vale (Girls Basketball), Sarah Dzierba (Girls Basketball), Olivia Johnson (Cheerleading), Isabella Marchetti (Gymnastics), Jordan Killosky (Boys Swimming Freshman), Declan Tharp (Boys Swimming Sophomore), Justin Wallar (Boys Swimming Junior), Logan Bell (Boys Diving), Carly Sparacio (Girls Swimming Freshman), Jaclyn Klimczak (Girls Swimming Sophomore), Alexis Orange (Girls Swimming Junior), Antoina Frech (Girls Diving) and Ryne Beckman (Wrestling).

Mental Attitude award winners were Anthony Gilyan (Boys Basketball), Sydney Sisson (Girls Basketball), Emily Powers (Cheerleading), Madeline Juestel (Gymnastics), Wes Slaughter (Boys Swimming), Cara Kroeger (Girls Swimming) and Jack Tolin (Wrestling).

Sportsmanship awards went to Erik Ralph (Boys Basketball), Marney Sisson (Girls Basketball), Kaylinn Woolever (Cheerleading), Caity Bogue (Gymnastics), Andrew Carlson (Boys Swimming), Amy Socha (Girls Swimming) and Steve Biancardi (Wrestling).

Other award winners included Jenna Tarnowski (Todd Talbert Memorial Award in Girls Basketball), Kirsten Wozniak (DDD Award in Gymnastics) and Jamie Stento (Maroon & Gold Award in Gymnastics).

BOYS BASKETBALL

VARSITY AWARDS

SENIORS

Erik Ralph, Ray Yagelski.

JUNIORS

Brayden Cortwright, Anthony Gilyan, Harley Lohmeyer, Noah Mahoney, Ky Palombizio, Austin Peterson.

SOPHOMORES

Kolton Cardenas, Jack Eaton.

FRESHMEN

Tyler Nelson, Jake Wadding.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Haydn Malackowski (10), Nick Mullen (10), JP Osafo (10), Alex Schmidt (9), Cameron Schultz (10), Andrew Urycki (10), Drew Vanderwoude (10), Jacob Warren (9).

FRESHMEN AWARDS

Kaleb Cole, Sam Fender, Austin Graf, Adam Juestel, Ryan Klespies, Zach McKenna, Christian Nicholson, Grant Pearson, Eli Rodriguez, Gino Rodriguez, Jacob Roof, Ben Slatcoff, Ben Sparks, Jack Tilden, Michael Williams, Zach Zimmerman.

GIRLS BASKETBALL

VARSITY AWARDS

SENIORS

Chelsea Jackson, Shannon McCoy, Brittany Privett, Sydney Sisson, Jenna Tarnowski.

JUNIORS

Annika Babcock, Sarah Dzierba, Courtney Krol, Maddie Scott, Hailey Vale, Jenna Wadding.

SOPHOMORES

Marney Sisson.

FRESHMEN

Ashley Craycraft.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Nikki Arndt (10), Tori Balon (10), Anna Gonzalez (10), Haley Moore (10), Evelyn Pabon (10), Grace ODell (10), Molly Slatcoff (10).

FRESHMEN AWARDS

Sydney Balas, Holly Boren, Jaelynne Corral, Victoria Gerhardt, Kenya Nora, Lauren Sensibaugh, Hollie Skoczek, Charlie Skube, Sydni Vale.

CHEERLEADING

VARSITY AWARDS

SENIORS

Abbey Sieman, Kara Zych.

JUNIORS

Carmen Cruz, Bryn Jackson, Kaylinn Woolever.

SOPHOMORES

Sadie Ambler, Hannah Manske, Adeline McElfresh, Jasmine Salgado.

FRESHMEN

Kaitlynn Chestovich, Olivia Johnson, Emily Powers, Julia Rivera.

GYMNASTICS

VARSITY AWARDS

SENIORS

Adie Haggerty, Katie Szprychel.

JUNIORS

Madeline Juestel, Brittney Troup, Kirsten Wozniak.

SOPHOMORES

Lexi Avey, Caity Bogue, Jordan Bush, Hailee Ellenwood, Baylie Lawson, Jamie Stento.

FRESHMEN

Alyssa Donovan, Sophia Hunzelman, Isabella Marchetti, Whitney Siewin.

BOYS SWIMMING

VARSITY AWARDS

SENIORS

Logan Bell, Andrew Carlson, Jarred Eshenaur, Andrew Gillen, Gary Kostbade, Sam Kravitz, Wesley Slaughter.

JUNIORS

Nick Hanas, Noah Van Nevel, Justin Wallar.

SOPHOMORES

Jason Adkins, Hayden Carlson, Nate Carlson, Chase Casteel, Marc Nicholson, Danny Schmiegel, Declan Tharp, Ethan Wing.

FRESHMEN

Andrew Alders, Ryan Kendall, Jordan Killosky, Gabe Kroeger, Joey Wadowski, Jack Wheele.

JUNIOR VARSITY AWARDS

John Bell (10), Noah Bennett (12), Noah Hornyak (9), Christian King (10), Davian Ojeda (9), Wesley Peterson (9), Aiden Potts (9), Travis Selking (10), Justin Tomayer (9).

GIRLS SWIMMING

VARSITY AWARDS

SENIORS

Caylee Casbon, Andrea Hanas, Rebekah Hoffmann, Mackenzie Kirkham, Cameron Klimczak, Cara Kroeger, Emma Schuster, Amy Socha, Aubrey Wing.

JUNIORS

Elizabeth Canright, Katie Craig, Piper Downing, Grace Jewett, Olivia Jewett, Lauryn Kallay, Abbie Koster, Annika Malone, Alexis Orange.

SOPHOMORES

Hannah Bennett, Jadah Eshenaur, Jenn Gillen, Jaclyn Klimczak, Isabella Nash, Sarah Schimpf, Katie Sears, Lily Soeter.

FRESHMEN

Antonia Frech, Abby Henderson, Abi Raines, Carly Sparacio, Hannah Stewart, Carey-Rose Tharp.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Makayla Barbour (10), Haly Damsch (10), Hannah Grimes (9), Kayla Haynes (9), Penny Lawrence (9), Summer McCord (10), Abby Parkerson (10), Gwen Sanders (9), Aliza Tannish (10), Mikaela Yoder (10).

WRESTLING

VARSITY AWARDS

SENIORS

Stephen Biancardi, Andrew Davison, Jack Tolin.

JUNIORS

Ryne Beckman, Lucas Davison, Cade Girgenti, Zeke Highlan, Troy Johnson, Diego Lemley, Kevin Mochen.

SOPHOMORES

David Mahaffey, Chris Merrill, Eli Pokorney, Danny Tolin.

FRESHMEN

Ethan Mahaffey, Nick Winland.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Aiden Hughes (9), Austen Jones (9), Noah Kadish (10), Tyler Martin (9), Bacchus Sikora (10), Douglas Waters (9), John Wheeler (10), Jack Whitten (9).

SCHOLAR-ATHLETES

BOYS BASKETBALL

Brayden Cortwright, Jack Eaton, Anthony Gilyan, Adam Juestel, Ryan Klespies, Haydn Malackowski, Zach McKenna, Nick Mullen, Tyler Nelson, JP Osafo, Austin Peterson, Erik Ralph, Cameron Schultz, Ben Slatcoff, Jack Tilden, Andrew Urycki, Andrew Vanderwoude, Zach Zimmerman.

GIRLS BASKETBALL

Victoria Balon, Jaelynne Corral, Ashley Craycraft, Sarah Dzierba, Victoria Gerhardt, Courtney Krol, Shannon McCoy, Haley Moore, Grace ODell, Brittany Privett, Maddie Scott, Lauren Sensibaugh, Marney Sisson, Molly Slatcoff, Jenna Tarnowski.

CHEERLEADING

Kaitlyn Chestovich, Bryn Jackson, Taylor Johnson, Hannah Manske, Abbey Sieman, Kaylinn Woolever, Kara Zych.

GYMNASTICS

Lexi Avey, Caity Bogue, Jordan Bush, Hailee Ellenwood, Adie Haggerty, Sophia Hunzelman, Madeline Juestel, Isabella Marchetti, Whitney Siewin, Jamie Stento, Katie Szprychel, Brittney Troup, Kirsten Wozniak.

BOYS SWIMMING

Andrew Alders, Jarred Eshenaur, Nick Hanas, Noah Hornyak, Ryan Kendall, Gary Kostbade, Sam Kravitz, Gabe Kroeger, Davian Ojeda, Danny Schmiegel, Wes Slaughter, Noah Van Nevel, Joey Wadowski, Ethan Wing.

GIRLS SWIMMING

Makayla Barbour, Hannah Bennett, Elizabeth Canright, Caylee Casbon, Katie Craig, Piper Downing, Jadah Eshenaur, Antonia Frech, Jenn Gillen, Hannah Grimes, Andrea Hanas, Kayla Haynes, Abby Henderson, Rebekah Hoffmann, Grace Jewett, Olivia Jewett, Lauryn Kallay, MacKenzie Kirkham, Cameron Klimczak, Jaclyn Klimczak, Abbie Koster, Cara Kroeger, Isabella Nash, Alexis Orange, Sarah Schimpf, Emma Schuster, Amy Socha, Lily Soeter, Hannah Stewart, Carey-Rose Tharp, Aubrey Wing, Anna Wright.

WRESTLING

Andrew Davison, Lucas Davison, Zeke Highlan, Troy Johnson, Austen Jones, David Mahaffey, Ethan Mahaffey, Chris Merrill, Kevin Mochen, James Papp, Eli Pokorney, Danny Tolin, Jack Tolin, John Wheeler, Nick Winland.

 

 

Posted 3/9/3017

 
 
 
 

 

 

Search This Site:

Custom Search