Chesterton Tribune

 

 

CHS honors winter sports athletes

Back To Front Page

 

Winter Most Valuable Players: CHS recognized 10 student-athletes as its Winter Sports MVPs Wednesday night. Pictured, front row (l to r), are Chris Palombizio, Gary Kostbade, Andrew Davison and Ryan Cooper. Back row (l to r) are Jordan Wadding, Madeline Juestel, Bridget Donnelly, Samantha Dehoyos, Brittany Borzych and Vanessa Krause. (Story and more photos are on Page Eight.) (Tribune photo by Dana Gilbertson)

 

By TR HARLAN

The Chesterton High School winter sports seasons brought two more Duneland Athletic Conference titles and three more IHSAA Sectional titles home.

The Boys and Girls Swim teams brought home titles in both as they extended their streaks and the Girls finished a best-ever third place at the State Finals, while the Wrestling team also won the Sectional championship.

Individually, Vanessa Krause was third in the 100 Fly and 4th in the 50 Free to lead the Girls Swim team, while Andrew Davison finished fifth at 182 pounds in the State Wrestling Finals.

The only competitors still going for the Trojans are freshman Zoi Heideman and senior Mary Choucalas who will be competing individually in the IHSAA Gymnastics Regional at Valparaiso on Friday night.

Vanessa Krause was named Most Valuable for the third time in Girls Swimming, while Chris Palombizio was named MVP in Boys Basketball for the second time, as was Ryan Cooper in Boys Diving.

Other MVPs included Jordan Wadding (Girls Basketball), Samantha Dehoyos (Cheerleading), Bridget Donnelly (Cheerleading), Madeline Juestel (Gymnastics), Gary Kostbade (Boys Swimming) and Andrew Davison (Wrestling).

Most Improved awards went to Rhyss Lewis (Boys Basketball), Tara Schnadenberg (Girls Basketball), Shannon McCoy (Girls Basketball), Annie Spangler (Cheerleading), Sierra French (Cheerleading), Madisen Estill (Gymnastics), Nick Hanas (Boys Swimming - Freshman), Logan Bell (Boys Swimming - Sophomore), Chad Schuster (Boys Swimming - Junior), Quinn Conway (Boys Diving), Elizabeth Canright (Girls Swimming - Freshman), Rebekah Hoffman (Girls Swimming - Sophomore), Mackenzie Kirkham (Girls Swimming - Sophomore), Abbey Hurst (Girls Swimming - Junior), Olivia Jewett (Girls Diving) and Stephen Biancardi (Wrestling).

Mental Attitude awards were presented to Luke Finke (Boys Basketball), Kassidy Scott (Girls Basketball), Katie Goysich (Cheerleading, Gymnastics), Jazmine Repaskey (Cheerleading), Jordan Kearby (Gymnastics), Josh VanNevel (Boys Swimming), Kaylee Slont (Girls Swimming) and Greg Mochen (Wrestling).

Sportsmanship awards went to Jack Mullen (Boys Basketball), Lauren Kusbel (Girls Basketball), Bryn Jackson (Cheerleading), Alisha Dziarski (Gymnastics), John Kelley (Boys Swimming), Taylor Clark (Girls Swimming) and Jack Davison (Wrestling).

An individual awards was also presented to Natalie Petro (Todd Talbert Memorial Award in Girls Basketball).

BOYS BASKETBALL

VARSITY AWARDS

SENIORS

Chris Palombizio.

JUNIORS

Antwan Beeks, Niles Dilosa, Luke Finke, Rhyss Lewis, Jack Mullen, Jacob Weber.

SOPHOMORES

Jon Andershock, Ethan Conway, Erik Ralph, Ray Yagelski.

FRESHMEN

Ky Palombizio.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Drew Berry (10), Robert Budzius (10), Christian Geenen (10), Jordan Mueller (11), Austin Peterson (9), Ben Stacy (10).

FRESHMEN AWARDS

Grant Brunt, Brayden Cortwright, Doug Filipek, Shane Gagliano, Tony Gilyan, Caleb Haire, Jacob Hunter, Fabian Jackson, Harley Lohmeyer, Noah Mahoney, Ethan Pape, Ben Raffin, Alex Scott, David Sigler, Sam Weller, Sam Westergren, Brandt Wilder.

GIRLS BASKETBALL

VARSITY AWARDS

SENIORS

Megan Kerkes, Lauren Kusbel, Kayla Malackowski, Hailee Norton, Natalie Petro, Tara Schnadenberg, Kassidy Scott, Jordan Wadding.

JUNIORS

Camie Brown, Morgan Skube, Sammie Warren.

SOPHOMORES

Shannon McCoy, Jenna Tarnowski.

JUNIOR VARSITY

Kelly Carr (9), Chelsea Jackson (10), Courtney Krol (9), Haley Notzen (10), Katelyn Owens (10), Brittany Privett (10), Sydney Sisson (10), Ellie Welsch (10).

FRESHMEN AWARDS

Annika Babcock, Yasmin Brown, Sarah Dzierba, Rachel Fredenburg, Maggie Gardner, Kara Maggio, Tyra Russ, Samantha Sriplo, Tessa Tilden, Hailey Vale, Kayla VanNostram, Jenna Wadding, Maddy Wilson.

CHEERLEADING

VARSITY AWARDS

SENIORS

Samantha Dehoyos, Bridget Donnelly, Ellegra Eskew.

JUNIORS

Nadja Allen, Katie Donovan, Katie Goysich, Kat Merritt, Ally Read, Natalie Trail.

SOPHOMORES

Abby Ambruso, Abbey Sieman, Kara Zych.

FRESHMEN

Katelyn Balakir, Sierra French, Bryn Jackson, Lexy Mathis, Jazmine Repasky, Annie Spangler, Kaylinn Woolever.

GYMNASTICS

VARSITY AWARDS

SENIORS

Alisha Dziarski, Hanna Martich, Rachel Noel.

JUNIORS

Lindsay Beckett, Mary Choucalas, Katie Goysich, Jordan Kearby, Taylor Rodriguez.

SOPHOMORES

Kristen Berdine, Adie Haggerty, Katie Szprychel.

FRESHMEN

Zoi Heideman, Madeline Juestel, Brittney Troup, Kirsten Wozniak.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Victoria Bain (11), Madisen Estill (9).

BOYS SWIMMING

VARSITY AWARDS

SENIORS

Ryan Cooper, Seth Halpin, John Kelley, Joe Maggio, Josh VanNevel, Nathan Wertzberger, Alden Wright.

JUNIORS

Owen Adney, James Alexander, Curtis Jones, Chris Kaptur, Cameron Neely, Chad Schuster, Sonny Starnes.

SOPHOMORES

Logan Bell, Andrew Carlson, Jarred Eshenaur, Andrew Gillen, Gary Kostbade, Sam Kravitz, Wesley Selking, Wesley Slaughter.

FRESHMEN

Quinn Conway, Nick Hanas, Noah VanNevel.

JUNIOR VARSITY

Payton Cooper (9), Blake Ellenwood (9), Dylan Grubbs (11), Michael Phillips (11), Lyle Reyes (10).

GIRLS SWIMMING

VARSITY AWARDS

SENIORS

Monica Appel, Brittany Borzych, Taylor Clark, Micaela Claudio, Laura Hoover, Shannon Kelley, Mikayla Larson, Kaylee Slont, Josie Tolin.

JUNIORS

Marita Banta-Long, Kelly Craig, Abbey Hurst, Vanessa Krause, Kaitlynn Mears, Danielle Richardson.

SOPHOMORES

Caylee Casbon, Andrea Hanas, Rebekah Hoffman, Mackenzie Kirkham, Cara Kroeger, Emma Schuster, Amy Socha, Amy Thompson, Aubrey Wing.

FRESHMEN

Elizabeth Canright, Katie Craig, Megan Daye, Piper Downing, Grace Jewett, Olivia Jewett, Lauryn Kallay, Abigail Koster, Alexis Orange, Alexandra Smith.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Darrian Dalton (11), Taylor Hess (9), Kayla Koznecki (11), Annika Malone (9), Rachel Pulliam (10).

WRESTLING

VARSITY AWARDS

SENIORS

Jack Davison, Skyler Lagneau, Greg Mochen, Dontae Rodriguez, Tommy St. Germain, Davielle Stewart, David Stover.

JUNIORS

Dan Cutter, Josh Jensen, Luke Zelenika.

SOPHOMORES

Stephen Biancardi, Andrew Davison, Jack Tolin.

FRESHMEN

Lucas Davison, Cade Girgenti, Diego Lemley.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Ian Beale (10), Javin Beatty (9), Ryne Beckman (9), Andrew Delich (10), Devon Hanson (9), Zeke Highlan (9), Brad Martin (12), Chase Martin (10), Dan Mochen (11), Kevin Mochen 99), Silverio Napules (12), Gavin Putchaven (11), Rickie Rivera (12), Brandon Root (11), Joe Stento (11), DaQwon Stewart (11), Valshawn Stewart (10).

SCHOLAR-ATHLETES

BOYS BASKETBALL

Jon Andershock, Grant Brunt, Ethan Conway, Doug Filipek, Luke Finke, Chrstian Geenen, Jordan Mueller, Jack Mullen, Austin Peterson, Erik Ralph, Alex Scott.

GIRLS BASKETBALL

Kelly Carr, Courtney Krol, Lauren Kusbel, Kara Maggio, Kayla Malackowski, Shannon McCoy, Hailee Norton, Haley Notzen, Natalie Petro, Brittany Privett, Tara Schnadenberg, Kassidy Scott, Morgan Skube, Samantha Sriplo, Jenna TarnowskI, Tessa Tilden, Kayla VanNostram, Ellis Welsch.

CHEERLEADING

Katelyn Balakir, Samantha Dehoyos, Bridge Donnelly, Ellegra Eskew, Katie Goysich, Bryn Jackson, Kat Merritt, Annie Spangler, Natalie Trail, Kara Zych.

GYMNASTICS

Victoria Bain, Mary Choucalas, Alisha Dziarski, Katie Goysich, Zoi Heideman, Madeline Juestel, Rachel Noel, Taylor Rodriguez, Katie Szprychel, Brittney Troup, Kirsten Wozniak.

BOYS SWIMMING

Owen Adney, Andrew Carlson, Quinn Conway, Blake Ellenwood, Jarred Eshenaur, Seth Halpin, Nick Hanas, Chris Kaptur, John Kelley, Gary Kostbade, Sam Kravitz, Joe Maggio, Cameron Neely, Chad Schuster, Wesley Slaughter, Josh VanNevel, Noah VanNevel, Nathan Wertzberger, Alden Wright.

GIRLS SWIMMING

Monica Appel, Brittany Borzych, Elizabeth Canright, Caylee Casbon, Katie Craig, Kelly Craig, Megan Daye, Piper Downing, Andrea Hanas, Rebekah Hoffman, Laura Hoover, Abbey Hurst, Grace Jewett, Olivia Jewett, Lauryn Kallay, Mackenzie Kirkham, Kayla Korzenecki, Abigail Koster, Cara Kroeger, Mikayla Larson, Kaitlynn Mears, Alexis Orange, Danielle Richardson, Emma Schuster, Kaylee Slont, Alexandra Smith, Amy Socha, Amy Thompson, Josie Tolin, Aubrey Wing.

WRESTLING

Dan Cutter, Andrew Davison, Lucas Davison, Cade Girgenti, Zeke Highlan, Dan Mochen, Greg Mochen, Kevin Mochen, Gavin Putchaven, Jack Tolin.

 

 

 

Posted 3/12/2015

 
 
 
 

 

 

Search This Site:

Custom Search