Chesterton Tribune

CHS honors fall sports standouts

Back to Front Page

 

 
 

 

 

By JIMMY KISSEE

From Chesterton’s girls soccer team rebounding from one win in its first eight games to eventually topping Portage in an overtime thriller for a sectional championship to Brian Norris, in what proved to be his final season as head coach, leading the Trojans tennis team to the most wins (11) during his six year tenure.

Add in James Sensibaugh, in his first season as varsity coach, taking the Trojans soccer team from the door mat of the Duneland Athletic Conference to a second place finish, along with the boys and girls cross country teams being just one of four teams in the entire state to make back-to-back state finals appearances and you had a rather special Fall for the athletes in maroon and gold.

Those athletes, along with coaches, faculty, administration and parents, were honored last night for their hard work and dedication at the 2004 Fall Sports Awards Banquet held in the Chesterton High School auditorium.

In all, 11 CHS athletes were named Most Valuable to their respective team, including three-sport star Matt Maple who was a repeat winner in football.

Joining Maple on the MVP list were Jason Lewis (Boys Soccer), Adam Martin (Boys Cross Country), Zac Dawson (Boys Tennis), Jayson Jeffries (Boys Tennis), Danielle Luther (Girls Soccer), Ally Ruoff (Girls Soccer), Kelly Gaston (Volleyball), Sarah Kehe (Girls Cross Country), Kristin Kalita (Girls Golf) and Mary Ballinger (Girls Cross Country).

Six of those athletes will be back in action next season at CHS, including Kalita, the lone underclassmen to take home an MVP award, after her stellar golf season where she became just the second Lady Trojan to advance to the state finals and first since 1980.

Mental attitude award winners included Lindsey Andershock (Girls Golf), Kevin Weaver (Boys Soccer), Liz Levrio (Volleyball), Andrew Biggs (Boys Tennis), Chrissy Terstenyak (Girls Soccer), Max Goldak (Boys Cross Country), Tess Mullin (Girls Cross Country) and Casey Martin (Football).

Most Improved awards went out to Keri O’Brien (Girls Golf), Marc Nelson (Boys Soccer), Katrina Pradziad and Maddie Wilk (Volleyball), Gerard Pannekoek (Boys Tennis), Laura DeLeon and Angela Seawright (Girls Soccer), Brian Killingbeck (Boys Cross Country), Katie Cahillane (Girls Cross Country) and Kyle Yelton (Football).

The newly added honor, and what many described as the most important, the Sportsmanship Award was received by Brittni Choucalas (Girls Golf), John Nowicki (Boys Soccer), Natalie Maxwell (Volleyball), Scott Coffer (Boys Tennis), Heather Banghart (Girls Soccer), Alex Cornwell (Boys Cross Country), Ali Bishel (Girls Cross Country) and Jon Schwoegler (Football).

Other special winners were Jessie Kowalski, who brought home both the Larry James and Leonard Tengblad Awards for her senior leadership she conveyed to the girls cross country team, and on the boys side, Kyle Huber was the recipient of the Leonard Tengblad Award and Max Goldak won the Larry James Award.

Greg Osborn, Ed Lawson and Kelly Peller were each named most consistent runners for their stellar cross country seasons.

Jessica Sharp was named the offensive MVP for the volleyball team after the sophomore broke the school-record for number of kills in a season (258), while Alyssa Phelps was the defensive MVP.

Kelly Gaston also broke the school-record for digs in a season (401) and serve recieve percentage (91.7%) and serve receive to setter percentage (80.2%).

Senior volleyball player Natalie Maxwell also earned first team academic all-state.

John Snyder, head football coach the past nine seasons, was recognized for his fourth winning season in DAC play.

Before Snyder, the Trojans had just five total winning conference seasons in the 34-year history of the DAC.

SCHOLAR ATHLETES

FALL AWARDS

FOOTBALL Garrett Baker, Andy Bloomquist, Jeremy Castaneda, Sr., Nathan Erxleben, John Hanson, Sam Harmison, Andrew Huddleston, Adam Hutnick, Ryan Hutnick, Kurtis Kolb, Kyle Lawrence, Erik Ledbetter, Adam Lukach, Matt Mabry, Matt Maple, Casey Martin, Mike Miller, Ethan Newham, Richie Raffin, Justin Roberts, Jon Schwoegler, Jeff Smith, Joe Stahura, Scott Thorne, John VanDenburgh, Kynan Wallace, Jimmy Wilson. VOLLEYBALL

Christine Bernier, Liz Biggs, Lyndi Fekete, Nikki Gamblin, Christy Grcevich, Tori Hanson, Rachel Hargarten, Christine Lambert, Liz Levrio, Natalie Maxwell, Kaelyn Marcus, Laura Mishler, Mel Mitchell, Cassie Recker, Karli Smith, Amanda Vasques, Maddie Wilk.

BOYS TENNIS Stefan Barkow, Andrew Biggs, Zac Dawson, Aaron Dittmer, Justin Fowler, Jayson Jeffries, Nick Kendall, Sam Lahti, Gerard Pannekoek, Bruce Ruhmann, Tim Ruff, Zack Stemer, John Torabi.

GIRLS GOLF

Lindsey Andershock, Amy Dreischert, Kristin Kalita, Lindsey Stauffer.

BOYS SOCCER

Mark Babcock, Jeff Berglund, Nathan Calies, Alex Gordon, Sean Handley, Joe Herrod, Troy Houck, Simon Jeffrey, Jason Lewis, Jordan Lewis, Alex Mannen, Matt McClain, Marc Nelson, Kevin Weavar.

GIRLS SOCCER

Heather Banghart, Kate Bement, Molly Blazak, Jenni Cardiff, Kristin Chemma, Malorie Crafton, Laura DeLeon, Abby Garwood, Chelsea Gustafson, Courtney Harsy, Zena Kharsa, Becky Lewis, Taylor Lipniskis, Amber Nordyke, Whitney Phillips, Elaine Schnabel, Libby Schnabel, Katie Schneckenburger, Angela Seawright, Chrissy Terstenyak, Christy Williams, Paige Winey.

BOYS CROSS COUNTRY

Tom Adams, Tim Carmody, Nathan Ferguson, Riley Golden, Steve Holbrook, Jon Hood-Forney, Pete Horban, Erik Huber, Kyle Huber, Sam Larimer, Aaron Martin, Adam Martin, Chris Mrak, Dan Osborn, Nathan Pavlovic, Alex Sisto, Nick Stevens, Russel Wilk, Karl Young.

GIRLS CROSS COUNTRY

Ali Bishel, Bri Blohm, Katie Cahillane, Felecia Fisher, Claire Forszt, Sarah Kehe, Jessie Kowalski, Tess Mullin, Kelly Peller, Grace Shrader, Katie Talbert, Megan Telligman.

FOOTBALL AWARDS

VARSITY AWARDS

SENIORS

Garrett Baker, Wade Breitzke, Heath Cartwright, Jeremy Castaneda, Nick Chase, Sam Doerr, Joey Estep, John Hanson, Ryan Krepp, Shawn Lee, Matt Maple, Casey Martin, Ethan Newham, Logan Newkirk, Justin Roberts, Anthony Rodriguez, Jon Schwoe-gler, John VanDenburgh, Zach Werner, J.D. Williamson.

JUNIORS

Jason Armstrong, Matt Aruffo, Jeff Cook, Michael Haley, Ryan Hutnick, Jimmy Korthals, Ryan Koziczynski, Johnny Lemons, Eugene Patton, Zach Pigg, Richie Raffin, Josh Ribar, Patrick Small, A.J.Thompson, Kynan Wallace, Kyle Yelton.

SOPHOMORES

Adam Hutnick, Nick Kokinakos

JV AWARDS

Travis Anderson (10), James Armstrong (10), T.J. Boyle (10), Scott Brown (10), John Butz (10), Charles Childers (10), Jeff Erminger (10), Myles Evans (10), Sam Harmison (10), Chris Hoenke (10), Terry Holmes (10), Andrew Huddle-ston (10), Matt Jackson (10), Kyle Lawrence (10), Erik Ledbetter (10), Mike Miller (10), Andrew Moore (10), Ryan Myers (10), Jimmy Rash (10), Rob Ring (10), Ben Virden (9), Tim Walsh (11), Doug Wilburn (10)

FRESHMEN

Alex Beierwalter, Andy Bloom-quist, Adam Boatright, Ian Boha-nnon, Zach Carnahan, Grant Cart-wright, Tony Comegys, Paul Dihenes, Nathan Erxleben, Demond Ford, Ty Friedlund, Ethan Harbrecht, Sam Jaeger, Graham Johnson, Scott Kleckner, Jake Klopfer, Dan Koch, Kurtis Kolb, Corey Lopez, Adam Lukach, Matt Mabry, Remington O’Guin, Chris Quiroga, Patrick Reinhart, Andy Reyes, Nathan Ruge, Ryan Sanchez, Mike Schmieder, Joe Schultz, Jeff Smith, Joe Stahur, Sean Swibes, Scott Throne, Spencer Underwood, Mark VanDenburgh, Jimmy Wilson

CAPTAINS

Matt Maple, Casey Martin

MANAGERS

Lauren Campbell (9), Jessica Sacha (9)

GIRLS CROSS COUNTRY AWARDS

VARSITY AWARDS

SENIORS

Jessie Kowalski JUNIORS

Mary Ballinger, Ali Bishel, Sarah Kehe, Tess Mullin, Kelly Peller

SOPHOMORES

Katie Cahillane, Kellie Cahillane, Nikki Pierce, Katie Talbert

FRESHMEN

Claire Forszt, Allyson Harvey

JUNIOR VARSITY AWARDS

Bri Blohm (11), Sam Bozak (9), Lauren Carr (11), Jasmin Chrzan (9), Brittany Copollo (9), Felecia Fisher (10), Grace Shrader (9), Megan Telligman (11)

CAPTAIN

Jessie Kowalski

GIRLS SOCCER AWARDS

VARSITY AWARDS

SENIORS

Heather Banghart, Stephanie Berglund, Laura DeLeon, Lauren Kadish, Zena Kharsa, Amber Nordyke, Whitney Phillips, Ally Ruoff, Chrissy Terstenyak

JUNIORS

Courtney Harsy, Danielle Luther, Sagan Newham, Libby Schnabel, Angela Seawright

SOPHOMORES

Emily Leckenby, Elaine Schn-abel, Katie Schneckenburger

FRESHMEN

Jenni Cardiff, Chelsea Gustafson, Kathleen Spears, Christi Williams

JUNIOR VARSITY AWARDS

Kate Bement (10), Molly Blazak (9), Kristin Chemma (10), Gabby Chumbley (9), Malorie Crafton (9), Krista Forgey (11), Abby Garwood (10), Hannah Houseman (9), Jennie Humpfer (9), Becky Lewis (9), Taylor Lipniskis (9), Katelyn Loudenber (9), Shaina Luther (9), Katie McColly (9), Sarah Watson (9), Paige Winey (9)

CAPTAINS

Heather Banghart, Chrissy Terstenyak

MANAGER

Monica Morgan (12)

BOYS CROSS COUNTRY AWARDS

VARSITY AWARDS

SENIORS

Alex Cornwell, Max Goldak, Jon Hood-Forney, Kyle Huber, Brian Killingbeck, Ed Lawson, Matt Osborn, Nick Stevens, Karl Young

JUNIORS

Adam Cunningham, Aaron Martin, Adam Martin, Greg Osborn, Nathan Pavlovic

SOPHOMORES

Tom Adams, Alex Sisto, Russell Wilk FRESHMEN

David Marron, Mike Moorhouse

JUNIOR VARSITY AWARDS

Tim Carmody (10), Nathan Ferguson (10), Ken Frank (10), Riley Golden (9), Steve Holbrook, Pete Horban (10), Tim Hroma (10), Erik Huber (9), Chris Jones (9), Matt Keller (11), Sam Larimer (9), Chris Mrak (9), Ethan Olson (9), Ed O’Neill (11), Dan Osborn (10), Ryan Scribailo (9), Sam Shrader (10), Ben Williams (9), Ryan Young (9)

CAPTAINS

Max Goldak, Ed Lawson, Matt Osborn

VOLLEYBALL AWARDS

VARSITY AWARDS

SENIORS

Kelly Gaston, Liz Levrio, Natalie Maxwell

JUNIORS

Rachel Hargarten, Kristen Kris-chano, Kerri Mumaw, Alyssa Phelps, Katrina Pradziad, Maddie Wilk

SOPHOMORES

Jessica Sharp

FRESHMEN

Kaelyn Marcus

JUNIOR VARSITY AWARDS

Bridget Burkholder (11),Brittany Craycraft (10), Lyndi Fekete (10), Christy Grcevich (10), Tori Hanson (10), Elissa Herakovich (9), Kara Leonard (11), Sarah Majchrowicz (10), Laura Mishler (11), Sabrina Pradziad (10), Karli Smith (10), Katelyn Wheeler (11)

FRESHMEN AWARDS

Christine Bernier, Liz Biggs, Nikki Gamblin, Amanda Gough, Stephanie Harrellm, Christine Lambert, Melissa Marchak, Mel Mitchell, Kirstyn Nallenweg, Cassie Recker, Amber Skelton, Amanda Vasquez

MANAGER

Julie Bobos (11)

CAPTAINS

Kelly Gaston and Natalie Max-well

BOYS SOCCER AWARDS

VARSITY AWARDS

SENIORS

Jason Lewis, Zach Lewis, Clint McGinty, John Nowicki, Kevin Weaver

JUNIORS

Nathan Calies, Sean Galloway, Richey Linsenmann, Brandon Long, Matt McClain, Marc Nelson, Brett Newton, Lucas Sabedra, Ricky Sanders

SOPHOMORES

Mark Babcock, Jeff Berglund, Ricky Garvey

FRESHMEN

Jordan Lewis, Alex Mannen

JUNIOR VARSITY AWARDS

Kevin Berglund (9), Kurt Fant (9), David Forgey (10), Alex Gordon (9), Sean Handley (10), Joe Herrod (10), Troy Houck (9), Joe Jeffress (9), Simon Jeffrey (10), Nathan Long (9), Tim McColly (10), Mike Moskalick (9), Richard Nava (10), Wesley Phillips (9), Elliot Rauch (9), Dan Spears (9), Adam Stueber ( 9)

MANAGER

Alicia Frank (11)

CAPTAINS

Zach Lewis, Clint McGinty

BOYS TENNIS AWARDS

VARSITY AWARDS

SENIORS

Andrew Biggs, Scott Coffer, Zac Dawson, Logan Klahn

JUNIORS

Jayson Jeffries, Matt Totten SOPHOMORES

Nick Kendall, Gerard Pannekoek FRESHMEN

Aaron Dittman, Sam Silverglade

JUNIOR VARSITY AWARDS

Stefan Barkow (12), Brian DeVaney (10), Justin Fowler (11),Siraj Lakhani (11), Sam Lahti (11), Bruce Ruhmann (9), Tim Ruff (11), Zack Stemer (9), Brandon Tang (10), John Torabi (10) CAPTAINS

Andrew Biggs, Scott Coffer, Zac Dawson

GIRLS GOLF AWARDS

VARSITY AWARDS

SENIORS

Lindsey Stauffer, Kayla Vargo

JUNIORS

Lindsey Andershock, Brittni Choucalas

SOPHOMORES

Kristin Kalita, Keri O’Brien

JUNIOR VARSITY AWARDS

Amy Dreischerf (11), Keri Gilbert (9), Britni Martin (9)

 

Posted 11/10/2004