Chesterton Tribune

 

 

CHS honors 2020 winter sports student athletes

Back To Front Page

 

By TR HARLAN

Chesterton High School had another banner-filled winter season.

Trojan teams won four Sectional titles, four Duneland Athletic Conference titles, a Regional title and two individual State Championships during the winter sports season and took time Wednesday night to honor those student-athletes.

The Gymnastics team is the lone team still competing and the No. 1 ranked Trojans will be seeking their third straight State Championship at Ball State University on Saturday.

In Boys Swimming, the Trojans finished third overall at the State Finals led by Andrew Alders’ individual state championship in the 100 Breaststroke. CHS also won its 22nd straight Sectional and 24th consecutive DAC title.

In Girls Swimming, the Trojans finished 10th overall, while winning its 21st straight Sectional and DAC titles. The Boys Basketball team picked up its first DAC crown since 2008.

The Wrestling team won its fifth consecutive Sectional title led by Evan Bates’ state championship at 220 lbs.

Jake Wadding was named Most Valuable Player in Boys Basketball for the third straight year as was Andrew Alders in Boys Swimming and Julia Rivera in Cheerleading.

Ashley Craycraft (Girls Basketball), Evan Bates (Wrestling) and Grant Gilbertson (Cheer Lifter) each won their second consecutive MVP awards.

Other MVP’s included Emily Powers (Cheerleading), Caitlyn Cook (Gymnastics), Mia Pak (Gymnastics), Triston Tune (Boys Diving), Alana Jardenil (Girls Swimming) and Samantha Stringham (Girls Diving).

Most Improved awards went to Sean Elliott (Boys Basketball), Carley Balas (Girls Basketball), Madison Barnes (Cheerleading), LJ Manta (Cheer Lifter), Madelynn Chestovich (Gymnastics), Aidan Tharp (Boys Swimming freshman), Gabriel Eschbach (Boys Swimming sophomore), Alejandro Kincaid (Boys Swimming sophomore), Beckham Mountford (Boys Swimming junior), Jordan Killosky (Boys Swimming senior), Triston Tune (Boys Diving), Jordan Alders (Girls Swimming freshman), Veronika Ozimek (Girls Swimming sophomore), Emma Cartini (Girls Swimming junior), Abigail Raines (Girls Swimming senior), Jocelyn Mercier (Girls Diving) and Doug Waters (Wrestling).

Mental Attitude award winners were Charlie Eaton (Boys Basketball), Hollie Skoczek (Girls Basketball), Abigail Gemeinhart (Cheerleading), Alyssa Donovan (Gymnastics), Sophie Hunzelman (Gymnastics), Carter Casbon (Boys Swimming), Gabe Kroeger (Boys Swimming), Maisyn Klimczak (Girls Swimming), Olivia Kroeger (Girls Swimming) and Nick Winland (Wrestling).

Sportsmanship awards went to Alex Schmidt (Boys Basketball), Jake Warren (Boys Basketball), Nalani Malackowski (Girls Basketball), Sadie Nance (Cheerleading), Emma Sieman (Cheerleading), Chloe Larson (Gymnastics), Danny Vear (Boys Swimming), Jack Wheele (Boys Swimming), Madelin Billings (Girls Swimming) and Tyler Martin (Wrestling).

Other special awards were presented to Sydney Balas (Todd Talbert Memorial Award in Girls Basketball), Belle Marchetti (‘DDD’ Award in Gymnastics) and Abby Winland (Maroon & Gold Award in Gymnastics).

CHS also honored 100 student-athletes as Scholar Athletes awards winners. Scholar Athlete awards are based on a 1st semester final grade point average or cumulative GPA of 3.5 or better.

BOYS BASKETBALL

VARSITY AWARDS

SENIORS

Alex Schmidt, Jake Wadding, Jake Warren.

JUNIORS

Charlie Eaton, Sean Elliott, Luke Lombardini, Tyler Vanderwoude.

SOPHOMORES

Travis Grayson, Chris Mullen.

JV AWARDS

Karson Cardenas (11), Joe Chico (10), Barrett Church (11), K’den Dade (10), Malcolm Harper (11), Jordan Hughes (10), Landen Johnston (11), Matthew Marmolejo (10), Ryan Parks (10), Carson Parrish (10), Evan Smilgius (10).

FRESHMEN AWARDS

Garrett Benko, Evan Cowsert, Kaden Donnella, Isaiah Fowler, Nick Furmanek, Nick Kallen, Chris Montagano, Gavin Rivera, Devin Sain, Cole Snyder, Bryce Thoma, George Vrahoretis, Josh Wadowski.

GIRLS BASKETBALL

VARSITY AWARDS

SENIORS

Sydney Balas, Jaelynne Corral, Ashley Craycraft, Victoria Gerhardt, Hollie Skoczek.

JUNIORS

Kaitlyn Carr, Lauren Davis, Nalani Malackowski, Geneva Nelson, Sophia Raffin, Emma Schmidt.

SOPHOMORES

Carley Balas, Emma Pape

JUNIOR VARSITY

Amani Brown (9), Madison Davis (10), Abi Drew (10), Bree Gentry (10), Annalisa Hackett (10), Anna Hawkins (10), Kristina Kokot (10), Elizabeth Pokorney (10), Emily Richardson (10), Mannat Singh (10), Chloe Wisniewski (9).

FRESHMEN AWARDS

Allison Fry, Elia Fuentes, Ella Girzadas, Sonja Mayer, Bridget Raffin, Giana Raffin, Adie Schneider, Lilliana Sensibaugh, Maizy Swanson.

CHEERLEADING

VARSITY AWARDS

SENIORS

Abigail Gemeinhart, Grant Gilbertson, Emily Powers, Julia Rivera.

JUNIORS

Cordelia Armstrong, Brianna Condes, Jack Craig, Allison Dumelle, Zoey Hanley, Avery Martorano, Emma Sieman.

SOPHOMORES

Ali Cuevas, Kamryn DelValle, Jessica Manojlovic, Sadie Nance, Claire Postelnik.

FRESHMEN

Madison Barnes, Haley Collins, Caroline Dardeau, Natalie Jones, Charis Lafata, LJ Manta, Maya Marten, Aerianna Wolford.

GYMNASTICS

VARSITY AWARDS

SENIORS

Alyssa Donovan, Sophie Hunzelman, Belle Marchetti, Whitney Siewin.

JUNIORS

Chloe Larson, Emily Lewis, Mia Pak, Julia turner, Abby Winland.

SOPHOMORES

Madelynn Chestovich, Caitlyn Cook, Danielle Kontos, Kenzie Sharp.

JV AWARDS

Helen Jackson (10), Paris Zubeck (11).

BOYS SWIMMING

VARSITY AWARDS

SENIORS

Andrew Alders, Keyshawn Foster, Noah Hornyak, Jordan Killosky, Gabe Kroeger, Triston Tune, Jack Wheele.

JUNIORS

Eric Carlson, Hunter Carlson, Carter Casbon, Connor Casbon, Troy Feller, Bryce Jones, Beckham Mountford, Lucas Piunti, Ryan Schlyer, Danny Vear.

SOPHOMORES

Elijah Arulandu, Gabriel Eschbach, Cormac Fallon, Alejandro Kincaid, Peter McNicholas, Joel Raines.

FRESHMEN

Rylan Higdon, Colin Kostbade, Ethan Moody, Gavin Nagdeman, Scott Pejic, Tyler Peterson, Daniel Streeter, Aidan Tharp.

GIRLS SWIMMING

VARSITY AWARDS

SENIOR

Penny Lawrence, Abigail Raines.

JUNIORS

Emma Caratini, Madyson Elliott, Sophia Gill, Maisyn Klimczak, Olivia Kroeger, Samantha Stringham, Lauren Unruh.

SOPHOMORES

Madelin Billings, Kate Caracci, Morgan Gear, Alana Jardenil, Jocelyn Mercier, Veronika Ozimek, Natalie Poffinbarger.

FRESHMEN

Jordan Alders, Sierra Jones, Lexie Lorino, Jessica Moore, Olivia Piunti.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Keelyn Cook (11), Maya Marten (9).

WRESTLING

VARSITY AWARDS

SENIORS

Shae Jackson, Tyler Martin, Steve Nelson, Doug Waters, Nick Winland.

JUNIORS

Evan Bates, Brandon Bolin, Ethan Contreras, Brock Ellis, Cade Johnson, Ethan Kaiser, Gavin Layman, Kaleb Wymer.

SOPHOMORES

Chad Berdine, Ben Callaway, Gage DeMarco, Jude Mochen, Luke Stento.

FRESHMEN

Connor Katsafaros, John Lively, Johanna Myers, Jorge Ortiz, Aidan Torres, Luke Wymer.

JV AWARDS

Merrick Babcock (9), Kelson Bozanic (9), Brady DeLong (9), James Fanzo (9), Maddie Rearick (10), Jacob Schuch (11), Ben Shaffer (9), Luke Sleight (10), Lexi Wright (10).

SCHOLAR-ATHLETES

BOYS BASKETBALL

Barrett Church, Isaiah Fowler, Matteo Guerrero, Landen Johnston, Luke Lombardini, Chris Mullen, Ryan Parks, Alex Schmidt, Evan Smilgius, Bryce Thoma, Tyler Vanderwoude, Jake Warren.

GIRLS BASKETBALL

Carley Balas, Sydney Balas, Amani Brown, Kaitlyn Carr, Jaelynne Corral, Ashley Craycraft, Layla Ferguson, Allison Fry, Bree Gentry, Tori Gerhardt, Ella Girzadas, Kristina Kokot, Nalani Malackowski, Sonja Mayer, Emma Pape, Bridget Raffin, Giana Raffin, Sophia Raffin, Emily Richardson, Lilly Sensibaugh, Mannat Singh, Maizy Swanson, Chloe Wisnieswki.

CHEERLEADING

Cordelia Armstrong, Kaitlynn Chestovich, Brianna Condes, Cecelia Dardeau, Abbey Gemeinhart, Grant Gilbertson, Zoey Hanley, Jessica Manjlovich, AJ Manta, Claire Postenik, Emma Sieman, Aerianna Wolford.

GYMNASTICS

Madelynn Chestovich, Sophie Hunzelman, Helen Jackson, Danielle Kontos, Emily Lewis, Isabella Marchetti, Mia Pak, Mackenzie Sharp, Whitney Siewin, Julia Turner, Abby Winland, Paris Zubeck.

BOYS SWIMMING

Elijah Arulandu, Eric Carslon, Carter Casbon, Connor Casbon, Gabriel Eschbach, Cormac Fallon, Troy Feller, Rylan Higdon, Noah Hornyak, Bryce Jones, Jordan Killosky, Alejandro Kincaid, Colin Kostbade, Gabe Kroeger, Peter McNicholas, Ethan Moody, Beckham Mountford, Scott Pejic, Tyler Peterson, Lucas Piunti, Daniel Streeter, Danny Vear.

GIRLS SWIMMING

Madelin Billings, Kate Caracci, Emma Caratini, Madyson Elliott, Morgan Gear, Sophia Gill, Alana Jardenil, Maisyn Klimczak, Olivia Kroeger, Lexi Lorino, Veronika Ozimek, Samantha Stringham, Lauren Unruh.

WRESTLING

Evan Bates, Ben Callaway, Gavin Layman, Jude Mochen, Luke Stento, Luke Wymer.

 

 

Posted 3/12/2020

 
 
 
 

 

 

Search This Site:

Custom Search