Chesterton Tribune

 

 

CHS honors 2018 Winter Sports student athletes

Back To Front Page

 

By TR HARLAN

Chesterton High School put together one of the best winter sports seasons in school history and took time on Wednesday night to honor those student-athletes.

The gymnastics team led the charge with the school’s fourth state title and first since 2002 led by two-time All-Around state champion Sophie Hunzelman. Hunzelman also won the beam state title, while teammate Jordan Bush won the state title on the floor exercise.

The wrestling team was led by individual state champions Lucas Davison at 195 pounds and Eli Pokorney at 285 pounds, as the Trojans finished sixth overall at the State Finals and won their fourth straight IHSAA Sectional title.

The boys swim team finished fourth overall, while winning its 20th straight Sectional title and 22nd consecutive Duneland Athletic Conference championship. The girls swim team was sixth at the State Finals, while winning its 19th straight Sectional and DAC titles.

Jordan Bush (Gymnastics) and Piper Downing (Girls Diving) earned their third Most Valuable Player awards, while Austin Peterson (Boys Basketball) won MVP honors for the second time.

Other MVP’s included Jake Wadding (Boys Basketball), Courtney Krol (Girls Basketball), Kaitlynn Chestovich (Cheerleading), Olivia Johnson (Cheerleading), Emily Powers (Cheerleading), Julia Rivera (Cheerleading), Andrew Alders (Boys Swimming), Quinn Conway (Boys Diving), Jaclyn Klimczak (Girls Swimming), Lucas Davison (Wrestling) and Eli Pokorney (Wrestling).

Most Improved awards went to Tyler Nelson (Boys Basketball), Marney Sisson (Girls Basketball), Giselle Hood (Cheerleading), Meghan Kurdys (Cheerleading), Zachery Beckman (Cheerleading-Lifter), Grant Gilbertson (Cheerleading-Lifter), Chloe Larson (Gymnastics), Lucas Piunti (Boys Swimming-Freshman), Gabe Kroeger (Boys Swimming-Sophomore), Marc Nicholson (Boys Swimming-Junior), Ethan Wing (Boys Swimming-Junior), Joe Wadowski (Boys Diving), Olivia Kroeger (Girls Swimming-Freshman), Penny Lawrence (Girls Swimming-Sophomore), Katie Sears (Girls Swimming-Junior), Marina Weinberg (Girls Swimming-Diving) and Cade Girgenti (Wrestling).

Mental Attitude award winners were Harley Lohmeyer (Boys Basketball), Evelyn Pabon (Girls Basketball), Cordelia Armstrong (Cheerleading), Alexzander Sufana (Cheerleading-Lifter), Caity Bogue (Gymnastics), Noah Van Nevel (Boys Swimming), Abby Koster (Girls Swimming) and Brock Ellis (Wrestling).

Sportsmanship awards went to Ky Palombizio (Boys Basketball), Molly Slatcoff (Girls Basketball), Zoey Hanley (Cheerleading), Emma Sieman (Cheerleading), Jamie Stento (Gymnastics), Nick Hanas (Boys Swimming), Justin Wallar (Boys Swimming), Katie Craig (Girls Swimming), Lauryn Kallay (Girls Swimming) and Kevin Mochen (Wrestling).

Other award winners include Sarah Dzierba (Todd Talbert Award in Girls Basketball) and Mia Pak (“DDD” Award in Gymnastics).

CHS also honored 121 student-athlete’s as Scholar Athlete award winners. Scholar Athlete awards are based on a 1st semester final grade point average or cumulative GPA of 3.5 or better.

BOYS BASKETBALL

VARSITY AWARDS

SENIORS

Harley Lohmeyer, Noah Mahoney, Josh Matthews, Ky Palombizio, Austin Peterson.

JUNIORS

Kolton Cardenas, Jack Eaton, Nick Mullen, Drew Vanderwoude.

SOPHOMORES

Tyler Nelson, Jake Wadding.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Sean Elliott (9), Sam Fender (10), Adam Juestel (10), Grant Pearson (10), Jacob Roof (10), Alex Schmidt (10), Jack Tilden (10), Tyler Vanderwoude (9), Jake Warren (10), Mike Williams (10).

FRESHMEN AWARDS

Karson Cardenas, Barrett Church, Colin Cuevas, Charlie Eaton, Nick Fleischauer, Alex Gallardo, Landen Johnston, Luke Lombardini, Miles McCready, Patrick McLaughlin, John Powell, Tyler Rice, Demetrius Sain, Ryan Toth, Spencer Tucker.

GIRLS BASKETBALL

VARSITY AWARDS

SENIORS

Kelly Carr, Sarah Dzierba, Courtney Krol, Maddie Scott, Hailey Vale.

JUNIORS

Haley Moore, Evelyn Pabon, Marney Sisson, Molly Slatcoff.

SOPHOMORES

Ashley Craycraft.

FRESHMEN

Nalani Malackowski.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Sydney Balas (10), Kaitlyn Carr (9), Jaelynne Corral (10), Victoria Gerhardt (10), Anna Gonzalez (11), Emma Schmidt (9), Hollie Skoczek (10), Sydni Vale (10).

FRESHMEN AWARDS

Megan Benzer, Lauren Davis, Addison Gentry, Riley Hoekema, Emily Klein, Annika Pierce, Danielle Plinovich, Sophia Raffin, Mikayla Tucker.

CHEERLEADING

VARSITY AWARDS

SENIORS

Alec Callahan, Carmen Cruz, Steven Mayersky.

JUNIORS

Zack Beckman, Taneya Terry.

SOPHOMORES

Kaitlyn Chestovich, Grant Gilbertson, Giselle Hood, Olivia Johnson, Meghan Kurdys, Emily Powers, Julia Rivera, Alexzander Sufana.

FRESHMEN

Cordelia Armstrong, Sydney Braveman, Brianna Condes, Jack Craig, Allison Dumelle, Zoey Hanley, Emma Sieman, Sarah Stover, Lydia Wahl.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Rosemarie Gonsiorowski (9), Alizay Payne (9).

GYMNASTICS

VARSITY AWARDS

SENIORS

Maddie Juestel, Jenna Milcarek, Brittney Troup, Kirsten Wozniak.

JUNIORS

Lexi Avey, Caity Bogue, Jordan Bush, Hailee Ellenwood, Baylie Lawson, Jamie Stento.

SOPHOMORES

Alyssa Donovan, Sophie Hunzelman, Belle Barchetti, Whitney Siewin.

FRESHMEN

Chloe Larson, Mia Pak, Julia Turner, Abby Winland, Paige Zubek.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Emily Lewis (9).

BOYS SWIMMING

VARSITY AWARDS

SENIORS

Quinn Conway, Blake Ellenwood, Nick Hanas, Noah Van Nevel, Justin Wallar.

JUNIORS

Jason Adkins, John Bell, Hayden Carlson, Christian King, Marc Nicholson, Danny Schmiegel, Travis Selking, Declan Tharp, Ethan Wing.

SOPHOMORES

Andrew Alders, Jordan Killosky, Gabe Kroeger, Joe Wadowski, Jack Wheele.

FRESHMEN

Eric Carlson, Hunter Carlson, Carter Casbon, Connor Casbon, Evan Dildine, Troy Feller, Bryce Jones, Beckham Mountford, Lucas Piunti, Ryan Schlyer, Danny Vear.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Xanat Garcia (10), Noah Hornyak (10), Ryan Kendall (10), Triston Tune (10).

GIRLS SWIMMING

VARSITY AWARDS

SENIORS

Elizabeth Canright, Katie Craig, Piper Downing, Lauryn Kallay, Abby Koster, Annika Malone, Kylie Mercier, Lexi Nash, Alexis Orange.

JUNIORS

Hannah Bennett, Jadah Eshenaur, Jenn Gillen, Jaclyn Klimczak, Isabella Nash, Sarah Schmipf, Katie Sears, Lily Soeter.

SOPHOMORES

Antonia Frech, Abby Henderson, Penny Lawrence, Abi Raines, Carly Sparacio, Hannah Stewart, Carey-Rose Tharp.

FRESHMEN

Mady Elliott, Sophia Gill, Maisyn Klimczak, Olivia Kroeger, Jessica Mitchell, Samantha Stringham, Lauren Unruh, Marine Weinberg.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Aubrey Ashby (9), Emma Caratini (9), Ashley Carlson (9), Keelyn Cook (9), Kayla Haines (10), Lindsey Tucker (9), Kaitlyn Van Kley (9).

WRESTLING

VARSITY AWARDS

SENIORS

Ryne Beckman, Lucas Davison, Cade Girgenti, Zeke Highlan, Troy Johnson, Diego Lemley, Kevin Mochen.

JUNIORS

Dillon Johnson, David Mahaffey, Chris Merrill, Eli Pokorney, Danny Tolin.

SOPHOMORES

Austen Jones, Ethan Mahaffey, Tyler Martin, Doug Waters, Nick Winland.

FRESHMEN

Evan Bates, Brandon Bolin, Ethan Contreras, Brock Ellis, Cade Johnson, Ethan Kaiser, Gavin Layman, Kaleb Wymer.

JUNIOR VARSITY AWARDS

JD Browning, Blake Culley, Tristan Howell, Logan Moore.

SCHOLAR-ATHLETES

BOYS BASKETBALL

Barrett Church, Jack Eaton, Sean Elliott, Landen Johnston, Adam Juestel, Luke Lombardini, Miles McCready, Patrick McLaughlin, Nick Mullen, Tyler Nelson, Austin Peterson, John Powell, Jack Tilden, Drew Vanderwoude, Tyler Vanderwoude, Jacob Warren.

GIRLS BASKETBALL

Sydney Balas, Kaitlyn Carr, Kelly Carr, Jaelynne Corral, Ashley Craycraft, Sarah Dzierba, Addison Gentry, Victoria Gerhardt, Courtney Krol, Nalani Malackowski, Haley Moore, Danielle Plinovich, Sophia Raffin, Maddie Scott, Marney Sisson, Molly Slatcoff, Mikayla Tucker.

CHEERLEADING

Cordelia Armstrong, Sydney Braveman, Alec Callahan, Kaitlyn Chestovich, Brianna Condes, Carmen Cruz, Grant Gilbertson, Zoey Handley, Giselle Hood, Emma Sieman, Taneya Terry.

GYMNASTICS

Lexi Avey, Caity Bogue, Jordan Bush, Hailee Ellenwood, Sophia Hunzelman, Maddie Juestel, Chloe Larson, Emily Lewis, Isabella Marchetti, Jenna Milcarek, Mia Pak, Whitney Siewin, Jamie Stento, Brittany Troup, Kirsten Wozniak, Paris Zubek.

BOYS SWIMMING

Andrew Alders, Eric Carlson, Carter Casbon, Connor Casbon, Quinn Conway, Blake Ellenwood, Troy Feller, Nick Hanas, Noah Hornyak, Ryan Kendall, Gabe Kroeger, Beckham Mountford, Lucas Piunti, Dan Schmiegel, Noah Van Nevel, Dan Vear, Joe Wadowski, Ethan Wing.

GIRLS SWIMMING

Aubrey Ashby, Hannah Bennett, Elizabeth Canright, Emma Carantini, Katie Craig, Piper Downing, Mady Elliott, Jadah Eshenaur, Antonia Frech, Jenn Gillen, Kayla Haynes, Abby Henderson, Lauryn Kallay, Jaclyn Kilmczak, Maisyn Klimczak, Abby Koster, Olivia Kroeger, Alexis Nash, Isabella Nash, Sarah Schmipf, Katie Sears, Lily Soeter, Hannah Stewart, Samantha Stringham, Carey-Rose Tharp, Lindsey Tucker, Lauren Unruh, Kaitlyn Van Kley, Marina Weinberg.

WRESTLING

Evan Bates, Ryne Beckhman, Ethan Contreras, Lucas Davison, Cade Girgenti, Zeke Highlan, Troy Johnson, Austin Jones, Gavin Layman, David Mahaffey, Ethan Mahaffey, Kevin Mochen, Eli Pokorney, Dan Tolin.

 

Posted 3/15/2018

 

 
 
 
 

 

 

Search This Site:

Custom Search