Chesterton Tribune

 

 

CHS Girls Track season ends at State Finals

Back To Front Page

The Chesterton girls track season ended on Saturday with the Trojans competing in three events at the IHSAA State Finals at Indiana University in Bloomington.

The CHS quartet of Rosie Biehl, Leah Sink, Kassidy Scott and Kristen Homme started the day with an 11th place finish in the 4x800 relay (9:30.0). Eastern (Greentown) won the event in a state record time of 8:53.74.

The Trojans also finished 13th in the 4x400 relay to end the meet with the group of Kaylee Lindahl, Desiree Bell, Ana Acevedo and Jordyn Kincy finishing in 3:58.92. FW Northrop won the event in 3:51.53.

Individually, Chestertonís only participant was Emily Kozak who finished 13th in the pole vault by clearing 11-feet.

IHSAA State Finals

AT INDIANA UNIVERSITY

Team Results

1. Fort Wayne Northrop 60, 2. Lawrence Central 51, 3. Bellmont 41, 4. Eastern (Greentown) 37, 5. Carroll (Fort Wayne) 29, 6. Terre Haute North 26, 7. Hamilton Southeastern 25, 8. Noblesville 22, 9. Columbus North 21, 10. (tie) Fort Wayne Wayne, Indianapolis Pike 20, 12. Fort Wayne Concordia 17, 13. (tie) Carmel, Ben Davis, Center Grove, Martinsville, Bloomington South 16, 18. (tie) West Lafayette, Homestead 15, 20. Edgewood 12, 21. (tie) Warren Central, Mishawaka 11, 23. (tie) Hamilton Heights, Lake Central, Oak Hill, Indianapolis North Central 10, 27. Plainfield 9, 28. (tie) Angola, South Bend Riley, Greencastle, Rensselaer, Kokomo, Linton-Stockton, Franklin Central, Fairfield 8, 36. South Dearborn 7, 37. (tie) Lawrence North, Greenfield-Central, McCutcheon, Fort Wayne North, South Bend Clay 6, 42. (tie) Culver Academies, Fishers, Avon, Heritage Christian, Columbia City 5, 47. (tie) Evansville Memorial, Anderson, Churubusco, Portage, Mt. Vernon 4, 52. (tie) Pendleton Heights, Merrillville, Huntington North, Concord 3, 56. (tie) Leo, Kankakee Valley, Mishawaka Marian, Madison, Fort Wayne Snider, Westfield 2, 62. (tie) Jennings County, Mooresville, Griffith, Hanover Central 1.

Individual Results

(Winners and NWI participants)

DIS -- 1. Adrianna Brown (Lawrence Central) 168-6, 2. Chelsie Meeks (Rensselaer) 144-8, 9. Kayla York (Hanover Central) 129-10, 13. Ashley Sosbe (Portage) 127-11.

HJ -- 1. Janae Moffitt (Oak Hill) 5-10, 11. Alivia Ash (Merrillville) 5-4, 15. Asya Hobbs (Bishop Noll) 5-3, 19. (tie) Allie Zimmerle (Kouts) 5-1, 24. Kara Cooke (Hobart) 5-1.

SP -- 1. Liz Iversen (Martinsville) 46-10 1/2, 15. Tara Kostelnik (Portage) 38-11 1/2, 21. Savanna Jackson (Westville) 37-11 1/4, 25. Emilie Ziese (Rensselaer) 36-1 3/4.

3200 RELAY -- 1. Eastern (Greentown) 8:53.74 (STATE RECORD), 11. Chesterton (Rosie Biehl, Leah Sink, Kassidy Scott, Kristen Homme) 9:30, 15. Hobart 9:36.79, 20. Portage 9:47.12.

100 HURDLES -- 1. Sierra Brown (Hamilton Heights) 14.53, 12. Kassidy Swenson (Valparaiso) 15.28, 14. Keyera Lige (Bowman Academy) 15.43, 25. Parriss Bettis (Lake Central) 16.17.

100 -- 1. Brionna Thomas Fort Wayne Wayne) 11.99, 7. Airrica Harper (Merrillville) 12.4, 11. Arielle Borders (Lew Wallace) 12.41, 12. Shanna Cooper (Bishop Noll) 12.46.

1600 -- 1. Bethany Neeley (Eastern-Greentown) 4:53.37, 9. Taylor Austin (Griffith) 5:01.56, 11. Elena Lancioni (LaPorte) 5:03.52, 20. Kyleigh Werner (South Central) 5:17.71.

400 RELAY -- 1. Ben Davis 47.22, 12. Merrillville 49.14, 13. West Side 49.34, 21. Kankakee Valley 50.23, DNF. Portage.

400 -- 1. Dejah Arnold (Fort Wayne Northrop) 55.4, 13. Megan Zajac (Lake Central) 55.13, 15. Jasmine McLemore (Michigan City) 59.53, 18. Mindy Whidden (Hobart) 59.9, 19. Troyneisha Sago (West Side) 59.94.

300 HURDLES -- 1. Symone Black (Fort Wayne Concordia) 43.1, 11. Keyera Lige (Bowman Academy) 45.08, 12. Victoria Nida (Lowell) 45.59, 15. Kassidy Swenson (Valparaiso) 45.65.

800 -- 1. Brittany Neeley (Eastern-Greentown) 2:07.91 (RECORD), 14. Kayla McGurk (Crown Point) 2:17.47, 17. Kelly O'Shea (Wheeler) 2:18.59, 25. Paige Pizer (Portage) 2:25.01.

200 -- 1. Brionna Thomas (Fort Wayne Wayne) 24.3, 11. Airrica Harper (Merrillville) 25.72, 15. Arielle Borders (Lew Wallace) 25.92, 18. Anjelica Peppers (Merrillville) 26.27.

3200 -- 1. Anna Rohrer (Mishawaka) 10:20.68, 10. Elena Lancioni (LaPorte) 11:02.34, 21. Kailee Schoof (LaPorte) 11:31.35, 22. Taylor Austin (Griffith) 11:32.95.

1600 RELAY -- 1. Fort Wayne Northrop 3:51.53, 13. Chesterton (Kaylee Lindahl, Desiree Bell, Ana Acevedo, Jordyn Kincy) 3:58.92, 15. Crown Point 4:00.89, 21. Lake Central 4:03.8.

PV -- 1. Sara McKeeman (Carroll-Fort Wayne) 12-3, 4. Kaitlyn Moricz (LC) 12-0, 6. Katie Brown (LC) 11-6, 13. Emily Kozak (Chesterton) 11-0, Amanda Komasinski (Crown Point), Brooke Lambert (Lake Central) no height.

LJ -- 1. Ari Nelson (Homestead) 19-1 1/4, 6. Jade McKnight (Portage) 18-1 1/2, 8. Jenna Jungels (Kankakee Valley) 17-11 1/2, 13. Kaitlyn Moricz (Lake Central) 17-6 1/2.

 

Posted 6/3/2013