Chesterton Tribune

 

 

CHS Boys swim to win at Franklin Hall of Fame Invitational

Back To Front Page

 

The Chesterton boys swim team won three individual events as they won the Hall of Fame Invitational at Franklin over the weekend.

The Trojans edged runner-up Zionsville, 625.5-601, for the title.

Gary Kostbade was a double individual event winner for CHS in the 50 Breaststroke (27.18) and 200 Breaststroke (2:09.10). Nick Hanas won the 1,000 Free for the Trojans in 10:02.00.

Runner-up individual finishes for the Trojans came from Kostbade in the 100 IM (53.47), Ethan Wing in the 200 Free (1:48.80) and Andrew Gillen in the 200 Breaststroke (2:13.33).

The 400 Free Relay of group of Wes Slaughter, Andrew Alders, Sam Kravitz and Kostbade also finished second in 3:15.26.

Third place point scorers included Slaughter in the 50 Fly (24.58) and 50 Free (22.24), while the 400 Medley Relay quartet of Danny Schmiegel, Kostbade, Alders and Kravitz also finished third overall (3:36.93).

Fourth place finishers individually included Andrew Carlson in the 1,000 Free (10:21.90), Alders in the 100 IM (56.70), Schmiegel in the 400 IM (4:24.59), Gillen in the 50 Breaststroke (27.98) and Slaughter in the 50 Back (25.93).

The Trojan group of Kravitz, Slaughter, Tharp and Hanas also finished fourth in the 200 Free Relay (1:29.32).

Chesterton returns to the pool on Tuesday when they travel to Michigan City for a meet beginning at 5:30 p.m.

Hall of Fame Invite

AT FRANKLIN

Team Results

1. Chesterton, 625.5; 2. Zionsville, 601.5; 3. Franklin, 343.5; 4. Castle, 258.5; 5. Greenfield-Central, 238; 6. Avon, 228.5; 7. Penn, 227; 8. Plainfield, 158.5; 9. West Lafayette, 59; 10. Jasper, 50.

Individual Results

400 Medley Relay -- 1. Zionsville, 3:26.74; 2. Franklin, 3:35.02; 3. Chesterton (Danny Schmiegel, Gary Kostbade, Andrew Alders, Sam Kravitz), 3:36.92; 4. Castle, 3:39.56; 5. Chesterton (Declan Tharp, Andrew Gillen, Nate Carlson, Ethan Wing), 3:43.25; 6. Greenfield-Central, 3:44.46; 7. Zionsville, 3:44.54; 8. Avon, 3:46.56.

1000 Free -- 1. Nick Hanas , 10:02.00; 2. Jackson VanWanzeele (P), 10:05.32; 3. Austin Toney (A), 10:09.41; 4. Andrew Carlson , 10:21.90; 5. Elliot Cooper (A), 10:23.85; 6. Justin Wallar , 10:24.16; 7. Matt Rach (P), 10:24.24; 8. Aaron Williams (Z), 10:24.93.

100 IM -- 1. Andrew Schuler (Z), 52.31; 2. Gary Kostbade , 53.47; 3. Zach Cook (GC), 54.45; 4. (tie) Andrew Alders and Michael Couet (F), 56.70; 6. Evan Dies (P), 57.11; 7. Sam Kravitz , 57.25; 8. Jacob Bailey (CAS), 59.11.

200 Free -- 1. Jacob Edstrom (F), 1:43.41; 2. Ethan Wing , 1:48.80; 3. Elliot Cooper (A), 1:49.98; 4. Robert Hass (CAS), 1:50.60; 5. Joshua Dull (Z), 1:50.65; 6. Sanders Modglin (Z), 1:53.01; 7. Justin Wallar , 1:53.63; 8. Nick Hanas , 1:55.44.

50 Fly -- 1. Max Wiser (P), 24.28; 2. Jacob Bailey (CAS), 24.39; 3. Wes Slaughter , 24.58; 4. Will Savery (Z0, 24.59; 5. Max Kramer (F), 24.64; 6. Jake Way (Z), 25.05; 7. Nate Carlson , 25.20; 8. Andrew Gillen , 25.25.

200 Back -- 1. Tyler Harmon (Z), 1:52.30; 2. Zach Cook (GC), 1:54.39; 3. Alex Montgomery (CAS), 1:57.73; 4. Hayden Czerwonky (A), 1:58.03; 5. Christian Varner (Z), 1:58.44; 6. Danny Schmiegel , 1:58.65; 7. Griffin Edwards (F), 2:00.57; 8. Andrew Alders , 2:01.09.

50 Free -- 1. Jack Franzman (Z), 21.20; 2. Max Wiser (P), 22.19; 3. Wes Slaughter , 22.24; 4. Sanders Modglin (Z), 22.34; 5. Brock Brown (Z), 22.39; 6. Sam Kravitz , 22.62; 7. Axel Brandenburg (P), 23.01; 8. Max Kramer (F), 23.18.

1-Meter Diving -- 1. Gauge Creech (F), 396.70; 2. Ben Rader (GC), 352.95; 3. Ben Virata (WL), 273.80; 4. Jordan Partin (P), 26.40; 5. Trey Matheis (J), 260.45; 6. Spencer Dickman (P), 260.06; 7. Alex Henning (CAS), 254.40; 8. Wyatt Deno (GC), 251.45.

400 IM -- 1. Griffin Edwards (F), 4:18.60; 2. Landon Eyeshot (CAS), 4:19.62; 3. Evan Dies (P), 4:21.31; 4. Danny Schmiegel , 4:24.59; 5. Justin Wallar , 4:26.73; 6. Aaron Williams (Z), 4:27.16; 7. Nate Carlson , 4:29.94; 8. Jackson VanWanzeele (P), 4:30.91.

200 Free Relay -- 1. Zionsville, 1:26.18; 2. Franklin, 1:28.3; 3. Zionsville, 1:29.11; 4. Chesterton (Sam Kravitz, Wes Slaughter, Declan Tharp, Nick Hanas), 1:29.32; 5. Chesterton (Andrew Gillen, Logan Bell, Justin Wallar, Ethan Wing), 1:32.43; 6. Penn, 1:33.29; 7. Franklin, 1:34.35; 8. Greenfield-Central, 1:35.04.

50 Breaststroke -- 1. Gary Kostbade , 27.18; 2. Brock Brown (Z), 27.26; 3. Michael Couet (F), 27.27; 4. Andrew Gillen , 27.98; 5. Coleman Modglin (Z), 28.47; 6. Will Savery (Z), 28.69; 7. Noah Van Nevel , 28.76; 8. Matt Rach (P), 28.82.

200 Fly -- 1. Zach Cook (GC), 1:51.30; 2. Elliot Cooper (A), 1:56.96; 3. Andrew Schuler (Z), 1:57.40; 4. Jacob Bailey (CAS), 1:57.55; 5. Jacob Destrampe (F), 1:58.98; 6. Andrew Alders , 2:01.37; 7. Griffin Edwards (F), 2:01.57; 8. Jake Way (Z), 2:02.32.

50 Back -- 1. Tyler Harmon (Z), 23.72; 2. Jack Franzman (Z), 24.32; 3. Alex Montgomery (CAS), 25.80; 4. Wes Slaughter , 25.93; 5. Danny Schmiegel , 26.01; 6. Alex Sampson (Z), 26.16; 7. Hayden Czerwonky (A), 26.72; 8. Declan Tharp , 26.75.

200 Breaststroke -- 1. Gary Kostbade , 2:09.10; 2. Andrew Gillen , 2:13.33; 3. Brock Brown (Z), 2:13.44; 4. Coleman Modglin (Z), 2:13.98; 5. Michael Couet (F), 2:14.06; 6. Landon Eisenhut (CAS), 2:15.81; 7. Evan Dies (P), 2:17.98; 8. Sam Titzer (CAS), 2:19.55.

400 Free Relay -- 1. Zionsville, 3:11.13; 2. Chesterton (Wes Slaughter, Andrew Alders, Sam Kravitz, Gary Kostbade), 3:15.26; 3. Franklin, 3:15.92; 4. Zionsville, 3:18.61; 5. Greenfield-Central, 3:21.94; 6. Chesterton (Ethan Wing, Declan Tharp, Justin Wallar, Nick Hanas), 3:21.95; 7. Castle, 3:22.87; 8. Penn, 3:25.26.

 

Posted 12/5/2016

 
 
 
 

 

 

Search This Site:

Custom Search