Chesterton Tribune

 

 

Chesterton High School honors winter sports athletes

Back To Front Page

 

By TR HARLAN

The Chesterton High School winter sports seasons brought two more Duneland Athletic Conference titles and three more IHSAA Sectional titles home.

The Boys and Girls Swim teams brought home titles in both as they extended their streaks and the Girls finished a best-ever third place at the State Finals, while the Wrestling team also won the Sectional championship.

Individually, Gary Kostbade finished third in the 100 Breaststroke for the Boys Swim team, while the 200 Free Relay of Wes Slaughter, Sam Kravitz, Declan Tharp and Kostbade finished runner-up. In the 400 Free Relay, the group of Slaughter, Kravitz, Chris Kaptur and Kostbade were third overall.

From the Girls Swim team, Vanessa Krause finished runner-up in the 50 Free and the 100 Butterfly. The 200 Free Relay of Cara Kroeger, Aubrey Wing, Krause and Andrea Hanas, along with the 400 Free Relay group of Krause, Jaclyn Klimczak, Lauryn Kallay and Kelly Craig both finished third overall.

In Wrestling, Jack Tolin finished sixth at 132 pounds in the State Finals.

The only team still competing for CHS is the Gymnastics team who will venture to Ball State University this Saturday to compete in the IHSAA State Finals.

Vanessa Krause was named Most Valuable for the fourth time in Girls Swimming, while Gary Kostbade (Boys Swimming) and Andrew Davison (Wrestling) earned their second MVP awards.

Other MVP awards went to Rhyss Lewis (Boys Basketball), Shannon McCoy (Girls Basketball), Jasmine Salgado (Cheerleading), Jordan Bush (Gymnastics), James Alexander (Boys Diving), Piper Downing (Girls Diving) and Jack Tolin (Wrestling).

Most Improved awards were presented to Antwan Beeks (Boys Basketball), Hailey Vale (Girls Basketball), Julia Wilson (Cheerleading), Kirsten Wozniak (Gymnastics), Ethan Wing (Boys Swimming - Freshman), Noah Van Nevel (Boys Swimming - Sophomore), Andrew Carlson (Boys Swimming - Junior), Jake Alders (Boys Diving), Isabella Nash (Girls Swimming - Freshman), Katie Craig (Girls Swimming - Sophomore), Cameron Klimczak (Girls Swimming - Junior), Sarah Schimpf (Girls Diving) and Cade Girgenti (Wrestling).

Mental Attitude awards went to Jack Mullen (Boys Basketball), Camie Brown (Girls Basketball), Katie Donovan (Cheerleading), Lexi Avey (Gymnastics), Taylor Rodriguez (Gymnastics), Chris Kaptur (Boys Swimming), Kelly Craig (Girls Swimming), Diego Lemley (Wrestling) and Dan Mochen (Wrestling).

Sportsmanship awards were presented to Erik Ralph (Boys Basketball), Jenna Tarnowski (Girls Basketball), Abbey Sieman (Cheerleading), Jordan Kearby (Gymnastics), Chad Schuster (Boys Swimming), Sarah Alders (Girls Swimming) and Dan Cutter (Wrestling).

Individual awards went to Niles Dilosa (Best Defensive Player in Boys Basketball), Camie Brown (Todd Talbert Memorial Award in Girls Basketball), Madeline Juestel (DDD Award in Gymnastics) and Jamie Stento (Maroon & Gold Award in Gymnastics).

BOYS BASKETBALL

VARSITY AWARDS

SENIORS

Antwan Beeks, Niles Dilosa, Rhyss Lewis, Jack Mullen, Jacob Weber.

JUNIORS

Erik Ralph, Ray Yagelski.

SOPHOMORES

Ky Palombizio, Austin Peterson.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Drew Berry (11), Brayden Cartwright (10), Doug Filipek (10), Shane Gagliano (10), Tony Gilyan (10), Caleb Haire (10), Fabian Jackson (10), Harley Lohmeyer (10), Noah Mahoney (10), Ben Stacy (11).

FRESHMEN AWARDS

Kyle Biggs, Kolton Cardenas, Jack Eaton, Alec Fulayter, Connor Krantz, Haydn Malackowski, Eric McLaughlin, Cameron Morman, Nick Mullen, Bryce Norton, JP Osafo, Karan Singh, Spencer Summers, Andrew Urycki, Drew VanderWoude, Kody Wilkerson.

GIRLS BASKETBALL

VARSITY AWARDS

SENIORS

Camie Brown.

JUNIORS

Chelsea Jackson, Shannon McCoy, Katelyn Owens, Brittany Privett, Sydney Sisson, Jenna Tarnowski, Ellie Welsch.

SOPHOMORES

Annika Babcock, Kelly Carr, Sarah Dzierba, Courtney Krol, Tyra Russ, Maddie Scott, Hailey Vale, Jenna Wadding.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Yasmin Brown (10), Rachel Fredenburg (10), Kara Maggio (10), Marney Sisson (10), Tessa Tilden (10).

FRESHMEN AWARDS

Nikki Arndt, Anna Gonzalez, Christianna King, Haley Moore, Evelyn Pabon, Molly Slatcoff, Rachel Stacy.

CHEERLEADING

VARSITY AWARDS

SENIORS

Katie Donovan, Katie Goysich, Kat Merritt, Ally Read, Natalie Trail.

JUNIORS

Abby Ambruso, Abbey Sieman, Kara Zych.

SOPHOMORES

Katelyn Balakir, Sierra French, Julia Haninger-Wilson, Bryn Jackson, Jazmine Repasky, Annie Spangler, Kaylinn Woolever.

FRESHMEN

Sadie Ambler, Julia Lewis, Hannah Manske, Adeline McElfresh, Ashalee Osbun, Jasmine Salgado.

GYMNASTICS

VARSITY AWARDS

SENIORS

Jordan Kearby, Taylor Rodriguez.

JUNIORS

Katie Szprychel, Isabella Wheeler.

SOPHOMORES

Zoi Heideman, Madeline Juestel, Brittney Troup, Kirsten Wozniak.

FRESHMEN

Lexi Avery, Caity Bogue, Jordan Bush, Hailee Ellenwood, Baylie Lawson, Jamie Stento.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Kristen Berdine (11), Adie Haggerty (11), Jenna Milcarek (10), Haley Rivera (9).

BOYS SWIMMING

VARSITY AWARDS

SENIORS

Owen Adney, James Alexander, Dylan Grubbs, Chris Kaptur, Cameron Neely, Chad Schuster, Sonny Starnes.

JUNIORS

Logan Bell, Andrew Carlson, Jared Eshenaur, Andrew Gillen, Gary Kostbade, Sam Kravitz, Wesley Selking, Wesley Slaughter.

SOPHOMORES

Jake Alders, Nick Hanas, Noah Van Nevel, Justin Wallar.

FRESHMEN

Jason Adkins, Hayden Carlson, Nate Carlson, Bobby Kallay, Nathan Kravitz, Marc Nicholson, Dan Schmiegel, Declan Tharp, Ethan Wing.

JUNIOR VARSITY AWARDS

John Bell (9), Ethan Botts (9), Jakob Bryner (9), Payton Cooper (10), Christian King (9), Travis Selking (9).

GIRLS SWIMMING

VARSITY AWARDS

SENIORS

Sarah Alders, Marita Banta-Long, Kelly Craig, Abbey Hurst, Vanessa Krause, Kaitlynn Mears, Danielle Richardson.

JUNIORS

Caylee Casbon, Andrea Hanas, Rebekah Hoffmann, Mackenzie Kirkham, Cameron Klimczak, Cara Kroeger, Emma Schuster, Amy Socha, Amy Thompson, Aubrey Wing.

SOPHOMORES

Elizabeth Canright, Katie Craig, Megan Daye, Piper Downing, Olivia Jewett, Lauryn Kallay, Abbie Koster, Annika Malone, Alexis Nash, Alexis Orange, Alexandra Smith.

FRESHMEN

Hannah Bennett, Jadah Eshenaur, Jenn Gillen, Jaclyn Klimczak, Isabella Nash, Sarah Schimpf.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Lily Adney (9), Victoria Bain (12), Haly Damsch (9), Grace Jewett (10), Kylie Mercier (10), Abby Parkerson (9), Jess Plinovich (9), Katie Sears (9).

WRESTLING

VARSITY AWARDS

SENIORS

Dan Cutter, Dan Mochen, Gavin Putchaven, Joe Stento, Luke Zelenika.

JUNIORS

Stephen Biancardi, Andrew Davison, Jack Tolin.

SOPHOMORES

Lucas Davison, Cade Girgenti, Zeke Highlan, Troy Johnson, Diego Lemley, Kevin Mochen.

FRESHMEN

David Mahaffey, Christian Merrill, Eli Pokorney, Dan Tolin.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Ryne Beckman (10), Zach Beckman (9), Anthony Fleischauer (10), Sarah Hamilton (10), Dillon Johnson (9), Conner Jones (9), Erik Kruper (9), Isaac McDaniel 99), Caden Mockler (9), Sage Murphy (9), Bacchus Sikora (9), Dylan VanNostram (9).

SCHOLAR-ATHLETES

BOYS BASKETBALL

Drew Berry, Jack Eaton, Doug Filipek, Alec Fulayter, Haydn Malackowski, Cameron Morman, Jack Mullen, Nick Mullen, Bryce Norton, JP Osafo, Austin Peterson, Erik Ralph, Karan Singh, Andrew Urycki, Drew VanderWoude, Jacob Weber.

GIRLS BASKETBALL

Kelly Carr, Courtney Krol, Kara Maggio, Shannon McCoy, Haley Moore, Brittany Privett, Maddie Scott, Marney Sisson, Molly Slatcoff, Jenna Tarnowski, Tessa Tilden, Ellie Welsch.

CHEERLEADING

Katelyn Balakir, Katie Goysich, Bryn Jackson, Hannah Manske, Adeline McElfresh, Kat Merritt, Annie Spangler, Natalie Trail, Kaylinn Woolever, Kara Zych.

GYMNASTICS

Lexi Avey, Caitlyn Bogue, Jordan Bush, Hailee Ellenwood, Madeline Juestel, Jenna Milcarek, Haley Rivera, Taylor Rodriguez, Jamie Stento, Katie Szprychel, Brittney Troup, Kirsten Wozniak.

BOYS SWIMMING

Owen Adney, Andrew Carlson, Jarred Eshenaur, Nick Hanas, Bobby Kallay, Chris Kaptur, Gary Kostbade, Sam Kravitz, Dan Schmiegel, Chad Schuster, Travis Selking, Wesley Selking, Wesley Slaughter, Noah Van Nevel, Ethan Wing.

GIRLS SWIMMING

Lily Adney, Sarah Alders, Victoria Bain, Marita Banta-Long, Hannah Bennett, Elizabeth Canright, Caylee Casbon, Katie Craig, Kelly Craig, Megan Daye, Piper Downing, Jadah Eshenaur, Jenn Gillen, Andrea Hanas, Rebekah Hoffmann, Abbey Hurst, Grace Jewett, Olivia Jewett, Lauryn Kallay, MacKenzie Kirkham, Cameron Klimczak, Jaclyn Klimczak, Abbie Koster, Vanessa Krause, Cara Kroeger, Kaitlynn Mears, Kylie Mercier, Alexis Nash, Isabella Nash, Alexis Orange, Jessica Plinovich, Danielle Richardson, Sarah Schimpf, Emma Schuster, Katie Sears, Alexandra Smith, Amy Socha, Amy Thompson, Aubrey Wing.

WRESTLING

Dan Cutter, Andrew Davison, Lucas Davison, Zeke Highlan, Troy Johnson, David Mahaffey, Christian Merrill, Dan Mochen, Kevin Mochen, Eli Pokorney, Gavin Putchaven, Joe Stento, Dan Tolin, Jack Tolin, Luke Zelenika.

 

Posted 3/10/2016

 

 
 
 
 

 

 

Search This Site:

Custom Search