Chesterton Tribune

 

 

Chesterton High School honors Winter Sports Athletes

Back To Front Page

By TR HARLAN

The Chesterton Boys Swimming and Diving team met all expectations.

After spending all season as the Stateís top-ranked team, the Trojans won their second consecutive IHSAA State Championship, and fourth in seven years, to headline a long list of accomplishments that were honored at the 2014 Winter Sports Awards Program.

Individually, senior Blake Pieroni won state championships in the 200 IM and 100 Free for the second consecutive year, while Aaron Whitaker won titles in the 100 Back (state record) and 100 Fly (state record).

In relays, the 400 Free Relay of Aaron Whitaker, Ethan Whitaker, Pieroni and Patrick Curley set a national public school record on their way to winning a title.

The 200 Medley Relay of Pieroni, Aaron Whitaker, Jack Wallar and Gary Kostbade also set a national public school record in winning a title.

In Girls Swimming, the Trojans finished sixth overall at the IHSAA State Finals led by Vanessa Krauseís third place finish in the 100 Fly, while also finishing fifth in the 50 Free.

Freshman Cara Kroeger was fifth in the 100 Back and sixth in the 200 IM.

In relays, the 200 Free Relay of Krause, Kroeger, Kelly Craig and Amy Socha were fifth just ahead of the 400 Free Relay group of Krause, Kroeger, Craig and Andrea Hanas, which finished sixth.

The Trojan Wrestling team picked up four individual Sectional titles as Jack Tolin (106), Mike Double (132), Jaycee Jensen (182) and Connor Smith (220) all won.

The Gymnastics team has the only competitor still performing as senior Brandi Tuzinski will compete Saturday at the IHSAA State Finals in Muncie in the All-Around Competition.

Pieroni was named MVP in Boys Swimming for the fourth time and Tuzinski earned her third MVP in Gymnastics.

Two-time MVP winners include Caroline Puntillo (Girls Basketball), Aaron Whitaker (Boys Swimming), Vanessa Krause (Girls Swimming) and Cheyanne Comer (Girls Diving).

Other MVPís included Chris Palombizio (Boys Basketball), Cole Teal (Boys Basketball), Kaity Arlow (Cheerleading), Brooke Foster (Cheerleading), Jessica Manley (Cheerleading), Cara Kroeger (Girls Swimming), Ryan Cooper (Boys Diving), Jaycee Jensen (Wrestling) and Alex Katsafaros (Wrestling).

Mental Attitude Award winners were Andrew Ralph (Boys Basketball), Hayley Sekula (Girls Basketball), Kat Merritt (Cheerleading), Bridget Donnelly (Cheerleading), Karly Carden (Cheerleading), Alisha Dziarski (Gymnastics), Nate Rodriguez (Boys Swimming), Trenee Fancher-Keller (Girls Swimming) and Danny Cutter (Wrestling).

Sportsmanship Award winners included Andrew Ralph (Boys Basketball), Kelsey Conway (Girls Basketball), Samantha Dehoyos (Cheerleading), Abby Sieman (Cheerleading), Victoria Bain (Gymnastics), Tom McGue (Boys Swimming), Stephanie Krause (Girls Swimming) and Jackson Heard (Wrestling).

Most Improved Award winners were Trent Weller (Boys Basketball), Lauren Kusbel (Girls Basketball), Natalie Petro (Girls Basketball), Abby Ambruso (Cheerleading), Paulina Westerberg (Cheerleading), Taylor Rodriguez (Gymnastics), Sam Kravitz (Boys Swimming – Freshmen), Chris Kaptur (Boys Swimming – Sophomore), Josh Van Nevel (Boys Swimming – Junior), Curtis Jones (Boys Diving), Caylee Casbon (Girls Swimming – Freshmen), Amy Socha (Girls Swimming – Freshmen), Marita Banta-Long (Girls Swimming – Sophomore), Laura Hoover (Girls Swimming – Junior), Micaela Claudio (Girls Diving) and Connor Smith (Wrestling).

Special Awards were presented to Cole Teal (Trojan Award in Boys Basketball) and Sarah Richards (Todd Talbert Memorial Award in Girls Basketball).

BOYS BASKETBALL

VARSITY AWARDS

SENIORS

Andrew Ralph, Brandon Roeske, Corey Rusboldt, Cole Teal, Jacob Wasielewski.

JUNIORS

Chris Palombizio.

SOPHOMORES

Niles Dilosa, Rhyss Lewis, Trent Weller.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Antwan Beeks (10), Ethan Conway (9), Max Dille (11), Jordan Dilosa (11), Luke Finke (10), Jimmy McGowan (11), Jack Mullen (10), Jared Struss (10), Pat Tilden (11), Sam Tilden (10), Jacob Weber (10), Marlon Williams (10), Ray Yagelski (9).

FRESHMEN

Jon Andershock, Jon Bach, Drew Berry, Ejiroghene Biokoro, Luke Bormann, Robert Budzius, Christian Geenen, Owen Hallas, Kai Radigan-Hayes, Anthony Kurek, Blake Notzen, Kullen Parks, Jack Porter, Erik Ralph, Ben Stacy, Brandon Sufana, Drew Vesling.

GIRLS BASKETBALL

VARSITY AWARDS

SENIORS

Kelsey Conway, Caroline Puntillo, Sarah Richards.

JUNIORS

Lauren Kusbel, Kayla Malackowski, Hailee Norton, Natalie Petro, Teresa Raffin, Tara Schnadenberg, Kassidy Scott, Hayley Sekula, Jordan Wadding.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Camie Brown (10), Taylor Eaton (10), Megan Kerkes (11), Lia Lombardini (10), Shannon McCoy (9), Xaundra Rodriguez (11), Morgan Skube (10), Jenna Tarnowski (9), Samantha Warren (10).

FRESHMEN

Guadalupe Anaya, Samantha Campaniello, Bryanna Kerkes, Anastasia Miller, Brittany Milzarek, Kayli Mitchell, Taylor Nemtuda, Haley Notzen, Katelyn Owens, Brittany Privett, Alexandria Raudry, Sydney Sisson, Ellie Welsch.

CHEERLEADING

VARSITY AWARDS

SENIORS

Kaity Arlow, Brooke Foster, Jessica Manley, Paulina Westerberg.

JUNIORS

Taylor Colvin, Samantha Dehoyos, Bridget Donnelly, Kayla Larson.

SOPHOMORES

Katie Donovan, Katie Goysich, Kat Merritt, Allison Read, Natalie Trail, Dee Working.

FRESHMEN

Abby Ambruso, Karly Carden, Maddie Kress, Abbey Sieman, Kara Zych.

GYMNASTICS

VARSITY AWARDS

SENIORS

Emma Lynn, Brandi Tuzinski.

JUNIORS

Alisha Dziarski, Hanna Martich, Rachel Noel.

SOPHOMORES

Jordan Kearby, Taylor Rodriguez.

FRESHMEN

Isabelle Wheeler.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Victoria Bain (10), Lindsay Beckett (10), Kristen Berdine (9), Katie Goysich (10), Adie Haggerty (9), Katie Szprychel (9).

BOYS SWIMMING AND DIVING

VARSITY AWARDS

SENIORS

Riley Buckles, Patrick Curley, Andy Hurst, Tony Kincaid, Jonathan Kindmark, Jack Kurfman, Blake Pieroni, Nate Rodriguez, Eli Taubert, Brent Vondra, Jack Wallar, Aaron Whitaker, Ethan Whitaker.

JUNIORS

Ryan Cooper, Seth Halpin, John Kelley, Joe Maggio, Joey Petrovich, Josh Kelley, Josh Van Nevel, Nathan Wertzberger, Alden Wright.

SOPHOMORES

James Alexander, Curtis Jones, Chris Kaptur, Charlie Pullins, Chad Schuster, Sonny Starnes.

FRESHMEN

Logan Bell, Andrew Carlson, Andrew Gillen, Gary Kostbade, Sam Kravitz, Chase Pickford, Wesley Selking, Wesley Slaughter.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Ethan Duran (9), Jarred Eshenaur (9), Dylan Grubbs (10), Shrikishna Kapote (10), Wyatt Lee (9), Cameron Neely (10), Daemon OíBrien (10), Trevor Petersen (9), Michael Phillips (10), Lyle Reyes (9), Dave Rivera (9), Noah Smalley (9), Ian Turner (9).

GIRLS SWIMMING AND DIVING

VARSITY AWARDS

SENIORS

Gena Banta-Long, Wendy Banta-Long, Cheyanne Comer, Meagan Curley, Trenee Fancher-Keller, Stephanie Krause, Courtney OíKeefe, Erin Socha.

JUNIORS

Monica Appel, Brittany Borzych, Taylor Clark, Micaela Claudio, Laura Hoover, Mikayla Larson, Anna Reyes, Becca Schmiegel, Kaylee Slont.

SOPHOMORES

Sarah Alders, Marita Banta-Long, Kylee Barnett, Jillian Connors, Christine Craig, Kelly Craig, Abbey Hurst, Vanessa Krause, Megan McGue, Danielle Richardson.

FRESHMEN

Caylee Casbon, Andrea Hanas, Lexy Hanas, Mackenzie Kirkham, Cara Kroeger, Emma Schuster, Amy Socha, Amy Thompson, Aubrey Wing.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Darrian Dalton (10), Kendall Fancher-Keller (10), Rebekah Hoffman (9), Shannon Kelley (11), Kayla Korzenecki (10), Kaitlyn Mears (10), Allison Plinovich (9), Megan Przybylinski (9), Rachel Pulliam (9), Lily Pullins (10), Madison Sisson (9).

WRESTLING

VARSITY AWARDS

SENIORS

Austin Ballestero, Michael Double, Jaycee Jensen, Alex Katsafaros, Kaitlin Loehmer, Connor Smith, Cody Watson.

JUNIORS

Jack Davison, Sawyer Hallas, Jackson Heard, Eric Kramer, Brad McCord, Dontae Rodriguez, Tom St. Germain.

SOPHOMORES

Danny Cutter, Matt Estill, Josh Jensen, DaQwon Stewart, Luke Zelenika.

FRESHMEN

Jack Tolin.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Ian Beale (9), Kevin Beatty (10), Stephen Biancardi (9), Andrew Davison (9), Derrick Hardin (10), Dominic Kramer (9), Skyler Lagneau (11), Dan Mochen (10), Greg Mochen (11), Adam Nilson (9), Gavin Putchaven (10), Brandon Root (10), Joe Stento (10), Davielle Stewart (11), Valshawn Stewart (9), Mike Yoder (9).

SCHOLAR-ATHLETES

BOYS BASKETBALL

Jon Andershock, Drew Berry, Luke Bromann, Ethan Conway, Luke Finke, Christian Geenen, Blake Notzen, Andrew Ralph, Erik Ralph, Brandon Roeske, Corey Rusboldt, Cole Teal, Patrick Tilden, Sam Tilden, Drew Vesling, Jacob Wasielewski, Marlon Williams.

GIRLS BASKETBALL

Samantha Campaniello, Kelsey Conway, Lauren Kusbel, Lia Lombardini, Kayla Malackowski, Shannon McCoy, Anastasia Miller, Brittany Milzarek, Kayli Mitchell, Taylor Nemtuda, Haley Notzen, Katelyn Owens, Natalie Petro, Brittany Privett, Caroline Puntillo, Teresa Raffin, Sarah Richards, Xaundra Rodriguez, Kassidy Scott, Hayley Sekula, Morgan Skube, Jenna Tarnowski, Samantha Warren, Ellie Welsch.

CHEERLEADING

Samantha Dehoyos, Bridget Donnelly, Katie Goysich, Kat Merritt, Natalie Trail, Kara Zych.

GYMNASTICS

Alisha Dziarski, Katie Goysich, Rachel Noel, Taylor Rodriguez, Katie Szprychel, Brandi Tuzinski.

BOYS SWIMMING AND DIVING

Riley Buckles, Andrew Carlson, Pat Curley, Jarred Eshenaur, Seth Halpin, Andy Hurst, Chris Kaptur, John Kelley, Tony Kincaid, Jonathan Kindmark, Gary Kostbade, Sam Kravitz, Jack Kurfman, Wyatt Lee, Joe Maggio, Tom McGue, Cameron Neely, Trevor Petersen, Blake Pieroni, Charlie Pullins, Dave Rivera, Nate Rodriguez, Chad Schuster, Wesley Slaughter, Eli Taubert, Josh Van Nevel, Brent Vondra, Ethan Whitaker, Alden Wright.

GIRLS SWIMMING AND DIVING

Sarah Alders, Monica Appel, Gena Banta-Long, Marita Banta-Long, Wendy Banta-Long, Brittany Borzych, Caylee Casbon, Cheyanne Comer, Christine Craig, Kelly Craig, Meagan Curley, Trenee Fancher-Keller, Alexys Hanas, Andrea Hanas, Rebekah Hoffman, Abbey Hurst, Mackenzie Kirkham, Kayla Korzenecki, Stephanie Krause, Vanessa Krause, Cara Kroeger, Megan McGue, Courtney OíKeefe, Allison Plinovich, Lily Pullins, Danielle Richardson, Becca Schmiegel, Emma Schuster, Madison Sisson, Kaylee Slont, Amy Socha, Erin Socha, Amy Thompson, Aubrey Wing, Anna Wright.

WRESTLING

Daniel Cutter, Sawyer Hallas, Jackson Heard, Dan Mochen, Greg Mochen, Gavin Putchaven, Connor Smith, Tom St. Germain, Jack Tolin, Cody Watson, Luke Zelenika.

 

Posted 3/21/2014