Chesterton Tribune

Chesterton Girls win 3 Sectional Track titles

Back to Front Page

 

 
 

 

 

The Chesterton girls track team finished second overall and won three event titles at the 2010 IHSAA Sectional Tuesday night.

Valparaiso won the team title with 156 points, while the Trojans were runner-up (120). Portage finished third (101).

“We had a couple of really exceptional performances like you always seem to see at this time of year,” Chesterton coach Steve Kearney said.

The Trojans’ first win of the night came in the 200 as junior Katie Behrendt qualified eighth for the Finals, but ran a 27.23 time to beat Wheeler’s Haley Lovison (27.53) for the title.

“We had three great races from Katie Behrendt with her winning the 200 and doing what she did in the 400 and the (4x400) relay,” Kearney said. “We didn’t know Katie was set up to do that (in the 200), but she showed some people that she’s as good as anybody.”

Behrendt also had a hand in the victorious 4x400 relay (4:10.74) even though the preceding trio of Shauna Foor, Tori Schroeder and Megan Behrendt had firm control of the race.

“In the 4x400, we ran three great legs and Katie just had to bring the baton around,” Kearney said. “A 4:10 unchallenged was a pretty good run.”

The third title for the Trojans came from senior Kelley Freeman in the pole vault (11-6).

“Kelley Freeman didn’t even bring out her best pole and they said it was a bad night, so she ties her PR,” Kearney said. “She’s going to surprise some people next week at the Regional.”

Chesterton got second place finishes from Brianne Hendrix (10-6) in the pole vault and Marissa Crafton (17-0 3) in the long jump. Milana Socha also finished with a pair of third place finishes in the 800 (2:27.28) and the 1600 (5:15.96).

“Milana Socha had two tremendous runs in the 800 and 1600 to move on,” Kearney said.

Brianne Guardiola finished fourth and advanced to the Regional in the 100 hurdles (16.69) and the 300 hurdles (50.23), while Liz Koch finished fourth in the discus (103-10) and Foor was fourth in the 400 (1:01.95).

“Shauna Foor had a great night moving up in the 400 to earn a berth next week,” Kearney said. “Elise Gustafson coming out of the slow heat to finish fifth in the 300 hurdles and Liz Koch with a monster throw to get fourth in the discus were awesome.”

The final qualifiers for the Trojans came in the 4x100 relay with the quartet of Anna Raffin, Ari Mahaffey, Catherine Pannekoek and Katie Urycki finished second in 51.78.

“The 4x100 had a great night,” Kearney said. “Three weeks ago, there’s no way we could’ve expected this. That’s four young kids that have really worked and gotten better.”

Team Results

1. Valparaiso, 156.5; 2. Chesterton, 120; 3. Portage, 101; 4. LaPorte, 62; 5. Michigan City, 59.5; 6. New Prairie, 59; 7. South Central, 30; 8. Wheeler, 26; 9. Westville, 5; 10. Washington Twp., 4; 11. Michigan City Marquette, 1.

Individual Results

(Top 4 finishers advance to Chesterton Regional)

100 – 1. Denisha Mitchell (L), 12.85; 2. Paige Huck (V), 12.96; 3. Kristy Evans (P), 13.03; 4. Catherine Clifton (MC), 13.32; 5. Keslie Zawada (L), 13.47; 6. Ashley Farley (P), 13.48; 7. Savannah Little (SC), 13.55; 8. Haley Sheedy (NP), 13.60.

200 – 1. Katie Behrendt (C), 27.23; 2. Haley Lovison (W), 27.53; 3. Kristy Evans (P), 27.63; 4. Haley Sheedy (NP), 27.92; 5. Catherine Clifton (MC), 27.98; 6. Blaney Keough (V), 28.05; 7. Kelsie Zawada (L), 28.07; 8. Sara Tumbas (V), 28.08.

400 – 1. Blaney Keough (V), 59.30; 2. Mary Gamble (NP), 1:01.54; 3. Katie Behrendt (C), 1:01.55; 4. Shauna Foor (C), 1:01.95; 5. Savannah Little (SC), 1:03.74; 6. Sara Vanwaardenburg (NP), 1:04.42; 7. Sara Tumbas (V), 1:04.59; 8. Bella Camacho (P), 1:05.01.

800 – 1. Christina Delturco (P), 2:25.35; 2. Kathryn Sommer (V), 2:27.05; 3. Milana Socha (C), 2:27.28; 4. Sarah Thompson (NP), 2:29.02; 5. Abby Trader (P), 2:31.35; 6. Paeton Wantuch (L), 2:33.70; 7. Tricia Joll (V), 2:35.17; 8. Robyn Vanheste (NP), 2:36.77.

1600 – 1. Kathryn Sommer (V), 5:09.09; 2. Katelyn DeVries (V), 5:15.43; 3. Milana Socha (C), 5:15.96; 4. Mary McBride (NP), 5:33.90; 5. Paeton Wantuch (L), 5:39.89; 6. Lindsay Smith (MC), 5:52.92; 7. Kim St. Pierre (C), 5:58.47; 8. Paige Mulle (P), 6:00.46.

3200 – 1. Terra Norman (P), 11:35.63; 2. Katelyn DeVries (V), 11:45.14; 3. Julie Jeszenszky (NP), 11:53.80; 4. Lauren Bigger (V), 11:54.40; 5. Melanie Buckmaster (C), 11:54.43; 6. Kristina Parrish (MC), 12:02.12; 7. Bri Cipich (P), 12:31.80; 8. Nora Schultz (C), 12:54.57.

100 H – 1. Taylor Gilles (W), 15.00; 2. Kassidy Swenson (V), 15.77; 3. Stephanie Fisher (V), 16.22; 4. Brianne Guardiola (C), 16.69; 5. Macenzie Schoenfelt (C), 17.17; 6. Carlie Erne (L), 17.20; 7. Danielle Randle El (P), 18.29; 8. Joslin Robinson (MC), 18.59.

300 H – 1. Kassidy Swenson (V), 46.76; 2. Katie Bekavac (SC), 47.78; 3. Stephanie Fisher (V), 48.53; 4. Brianne Guardiola (C), 50.23; 5. Elise Gustafson (C), 51.50; 6. Shakiea Boyd (P), 51.93; 7. Joslin Robinson (MC), 52.27; 8. Danielle Randle El (P), 52.65.

4x100 Relay – 1. Valparaiso, 51.35; 2. Chesterton (Anna Raffin, Ari Mahaffey, Catherine Pannekoek, Katie Urycki), 51.78; 3. LaPorte, 51.95; 4. Portage, 52.07; 5. Michigan City, 52.67; 6. Wheeler, 55.05; 7. Westville, 55.35; 8. Michigan City Marquette, 1:03.41.

4x400 Relay – 1. Chesterton (Shauna Foor, Tori Schroeder, Megan Behrendt, Katie Behrendt), 4:10.74; 2. New Prairie, 4:13.65; 3. Valparaiso, 4:15.45; 4. Michigan City, 4:22.66; 5. Wheeler, 4:25.03; 6. South Central, 4:28.60; 7. Portage, 4:37.27; 8. LaPorte 4:47.70.

4x800 Relay – 1. Valparaiso, 10:04.80; 2. New Prairie, 10:07.43; 3. Chesterton (Rosie Biehl, Sarah Bobby, Tori Schroeder, Riley Trella), 10:20.61; 4. Portage, 10:22.27; 5. Michigan City, 10:35.70; 6. Washington Twp., 11:24.63; 7. LaPorte, 11:57.34; 8. Wheeler, 12:24.72.

HJ – 1. Katie Bekavac (SC), 5-2; 2. Haley Whipps (V), 5-2; 3. Joslyn Edwards (MC), 5-2; 4. Denisha Mitchell (L), 5-0; 5. Mary Gamble (NP0, 4-10; 6. Shawnna Ramer (Westville), 4-10; 7. Elaina Gerlach (C), 4-10; 8. Mackenzie Barcelli (P), 4-10.

PV – 1. Kelley Freeman (C), 11-6; 2. Brianne Hendrix (C), 10-6; 3. Steffanie Long (V), 10-0; 4. Courtni Fryer (L), 9-6; 5. Megan Nibert (L), 9-0; 6. Haley Whipps (V), 9-0; 7. Amanda Pollock (P), 8-6; 8. Mackenzie Barcelli (P), 8-6.

LJ – 1. Denisha Mitchell (L), 17-2 1; 2. Marissa Crafton (C), 17-0 3; 3. Claudia Kalin (V), 16-2; 4. Kristy Evans (P), 15-10 1; 5. Paige Huck (V), 15-2; 6. Jayna Colanese (NP), 14-8 1; 7. Kristin Lestinsky (NP), 13-11 3; 8. Carlie Erne (L), 13-11 1.

SP – 1. Tori Bliss (P), 47-7; 2. Alana Rivera (MC), 38-0; 3. Markeya Taylor (MC), 34-3; 4. McKenzie Harsha (P), 34-0; 5. Kalley Staples (V), 33-5; 6. Carolyn Wheeler (C), 33-1; 7. Carley Furto (C), 31-10; 8. Jessica Johnson (WTWP), 30-7.

DIS – 1. Tori Bliss (P), 134-9; 2. Alana Rivera (MC), 128-1; 3. McKenzie Harha (P), 113-10; 4. Liz Koch (C), 103-10; 5. Jessica Nyiro (V), 100-7; 6. Sara Greer (SC), 99-7; 7. Renate Wiltfong (L), 94-1; 8. (tie) Mariah Franz (V) and Na’kia Jones (MC), 91-7.

 

 

Posted 5/19/2010