Chesterton Tribune

Chesterton Girls 4x8 grabs 6th place Medals

Back to Front Page
 

 

 
 

 

 

The Chesterton girls 4x800 Relay team stood on the podium with big smiles on Saturday at the IHSAA Girls Track and Field State Finals in Bloomington.

The Trojans participated in four events at Indiana University and finished in a tie for 47th overall with four points.

“Solid day overall for us,” Chesterton coach Steve Kearney said.

In the 4x8, the quartet of Kassidy Scott, Rosie Biehl, Tori Schroeder and Kristen Homme finished in 9:25.24, good for sixth overall.

“I told them if they ran 9:28 they had a chance, so 9:25 was great,” Kearney said. “Kassidy at the 200 was in 11th and finished in the middle of the field with a great finish. Rosie ran in a crowd all the way and finished in second then Tori cut West Lafayette’s lead from seven seconds to one.

“Kristin ran so intelligently. She got on (West Lafayette’s Bobbi Burgess) hip and hounded her until it was time to take off. She knew she was running against the clock and finished great.”

The Trojans also competed in the 4x400 Relay with the group of Tia Peters, Homme, Jordyn Kincy and Anna Raffin finishing 20th in 4:06.00.

Individually, Raffin was 18th in the open 400 (1:00.60) and Homme was 13th in the 1,600 (5:09.51).

IHSAA Girls Track State Finals

AT INDIANA UNIVERSITY (Bloomington)

Team Results

1. Indianapolis Pike 55, 2. FW Northrop 49, 3. Lawrence Central 45.5, 4. Westview 38, 5. Indianapolis Bishop Chatard 31, 6. FW Wayne 27, 7. (tie) Indianapolis North Central and Carmel 26, 9. Center Grove 20.5, 10. (tie) DeKalb and Eastern (Greentown) 17, 12. (tie) Southridge, Bloomington South and Bellmont 16, 15. Homestead 14, 16. (tie) FW Concordia, Noblesville and Northridge 13, 19. (tie) Indianapolis Ben Davis and Greencastle 12, 21. (tie) Fishers and Columbus North 11, 23. (tie) Lake Central, Evansville Central, Warsaw and Fairfield 10, 27. (tie) New Palestine and Hamilton Southeastern 9, 29. (tie) Rensselaer, Mitchell, Merrillville, Fremont and Lawrence North 8, 34. (tie) FW Carroll and SB Adams 7, 36. (tie) Edgewood, Garrett, Mount Vernon and Martinsville 6, 40. (tie) South Knox, West Lafayette, Franklin Central, Greenfield-Central, Southport, Elkhart Memorial and Goshen 5, 47. (tie) Concord, Churubusco, West Central, Chesterton, FW Snider and Warren Central 4, 53. (tie) Perry Meridian, Decatur Central, Hamilton Heights, Penn, Mishawaka Marian and Linton-Stockton 3, 59. (tie) Bremen, Oak Hill and Evansville North 2.5, 62. (tie) Jay County, South Dearborn, SB Riley and Union County 2, 66. Angola 1.5, 67. (tie) Terre Haute North, Evansville Bosse, Munster, Brownsburg, Lowell and Richmond 1.

Individual Results

3,200 RELAY -- 1. Carmel 9:14.39, 2. Indianapolis Bishop Chatard 9:18.72, Noblesville 9:19.90, 4. Carroll (Fort Wayne) 9:20.64, 5. Franklin Central 9:21.80, 6. Chesterton (Kassidy Scott, Tori Schroeder, Rosie Biehl, Kristen Homme) 9:25.24, 7. Hamilton Southeastern 9:28.43, 8. West Lafayette 9:29.96.

100 -- 1. Brionna Thomas (Fort Wayne) 11.91, 2. Morgan Yeadon (Pike) 12.08, 3. Chelsea Yeadon (Pike) 12.20, 4. Morgan Haney (Pike) 12.21, 5. Anietra Butler (Ben Davis) 12.24, 6. Ariane Nelson (Homestead) 12.28, 7. Peyton Stewart (Lawrence North) 12.40, 8. Aaliyah McKinney (South Bend Adams) 12.41.

100 HUR -- 1. Skyler Carpenter (Westview) 14.13, 2. Demetria Taylor (Fort Wayne Northrop) 14.26, 3. Montayla Holder (Lawrence Central) 14.39, 4. Olivia Ashba (Edgewood) 14.55, 5. Symone Black (FW Conc) 14.56, 6. Holly Hankenson (Bellmont) 14.67, 7. Sierra Brown (Hamilton Heights) 14.79, 8. Jaleesa Holmes (Merrillville) 14.84.

1,600 -- 1. Bethany Neeley (Eastern Greentown) 4:53.95, 2. Abigail Hostetler (Fremon) 4:57.59, 3. Corinne Cominator (Northridge) 4:57.62, 4. Colleen Weatherford (Greencastle) 4:57.74, 5. Victoria Schoettmer (Center Grove) 5:00.33, 6. Helen Willman (Noblesville) 5:01.17, 7. Kieran Casey (Perry Meridian) 5:01.62, 8. Rachel Nichwitz (Hamilton Southeastern) 5:02.73, 13. Kristen Homme (Chesterton) 5:09.51.

400 RELAY -- 1. Pike 46.75, 2. Fort Wayne Northrop 47.47, 3. Ben Davis 47.89, 4. Merrillville 48.54, 5. Lawrence North 48.58, 6. Hamilton Southeastern 48.74, 7. Lake Central 48.87, 8. Warren Central 48.93.

300 HUR -- 1. Skyler Carpenter (Westview) 42.20, 2. Symone Black (FW Conc) 42.63, 3. Makelle Skelton (Fort Wayne Northrop) 44.18, 4. Becca Kropf (Fairfield) 44.44, 5. Abby Springer (Southport) 44.61, 6. Holly Hankenson (Bellmont) 44.70, 7. Liana Yoder (Goshen) 44.79, 8. Emily Bantz (Union County) 45.13.

800 -- 1. Taylor Wiley (Evansville Central) 2:11.85, 2. Emma Mirwaldt (Fort Wayne Northrop) 2:13.41, 3. Brittany Neeley (Eastern Greentown) 2:14.26, 4. Colleen Weatherford (Greencastle) 2:15.36, 5. Sierra Moore (Elkhart Memorial) 2:15.98, 6. Mary Davis (Chatard) 2:16.27, 7. Shannon Hendricks (Mishawaka Marian) 2:16.47, 8. Helen Willman (Noblesville) 2:17.05.

HJ -- 1. Morayo Akande (Nor Central) 5-8, 2. Allison Trevithick (Mitchell) 5-6, 3. Mackenzie Kitchel (Center Grove) 5-6, 4. Jordyn Knott (Garrett) 5-6, 5. Regan Lewis (Greenfield-Central) 5-5, 6. Marissa Hamilton (West Central) 5-5, 7. Janae Moffitt (Oak Hill) 5-4, 8. Jenna Pfeiffer (Bremen) 5-4.

LJ -- 1. Skyler Carpenter (Westview) 18-10 1/2, 2. Ariane Nelson (Homestead) 18-9, 3. Kaitlyn Moricz (Lake Central) 18-3 1/4, 4. Chelsea Yeadon (Pike) 18-2 3/4, 5. Makelle Skelton (Fort Wayne Northrop) 18-2 1/4, 6. Melissa DuBois (Concord) 17-11 1/2, 7. Karrina Smith (Fort Wayne Snider) 17-8 3/4, 8. Lauren Stutzman (Goshen) 17-6 3/4.

DIS -- 1. Rachel Dincoff (DeKalb) 143-7, 2. Chelsie Meeks (Rensselaer Central) 142-5, 3. Adriana Brown (Lawrence Central) 139-5, 4. Cassie Wertman (Southridge) 132-3, 5. Michaela Hull (Bloomington South) 131-6, 6. Heather Monk (Churubusco) 129-5, 7. Micaela Hazlewood (Linton-Stockton) 127-11, 8. Maria Murphy (Jay County) 126-0.

SP -- 1. Cassie Wertman (Southridge) 50-1 1/4, 2. Nariah Taylor (Nor Central) 46-1, 3. Rachel Dincoff (DeKalb) 45-7 1/2, 4. Liz Iversen (Martinsville) 42-4 1/2, 5. Sonya Napariu (New Palestine) 42-0, 6. Taylor Potts (Fishers) 41-5 3/4, 7. Ariel Capps (Decatur Central) 41-2 3/4, 8. Makenzie Wheat (South Dearborn) 41-0 1.

PV -- 1. Hannah Acton (Bloomington South) 12-3, 2. Jeslyn Zimmerly (Westview) 12-0, 3. Sydney Clute (Center Grove) 11-9, 3. Kimyanna Rudolph (Lawrence Central) 11-9, 5. Kendra Bosecker (South Knox) 11-9, 6. Sophie Brown (Fairfield) 11-9, 7. Grace Whitney (Penn) 11-6, 8. Kayla Carlile (Evansville North) 11-3.

1,600 RELAY -- 1. Fort Wayne Northrop 3:51.45, 2. Lawrence Central 3:51.88, 3. Fishers 3:54.86, 4. Fort Wayne 3:56.86, 5. Carmel 3:57.52, 6. Indianapolis Bishop Chatard 3:57.64, 7. New Palestine 3:57.64, 8. Warren Central 3:58.82, 20. Chesterton (Kristen Homme, Jordyn Kincy, Anna Raffin, Tia Peters) 4:06.00.

200 -- 1. Brionna Thomas (Fort wayne) 24.18, 2. Morgan Yeadon (Pike) 24.42, 3. Alexis Harvey (Bellmont) 24.80, 4. Chelsea Yeadon (Pike) 25.07, 5. Aaliyah McKinney (South Bend Adams) 25.12, 6. Morgan Haney (Pike) 25.16, 7. Naiomi Dulaney (Law Central) 25.23, 8. Ariane Nelson (Homestead) 25.31.

400 -- 1. Montayla Holder (Law Central) 56.26, 2. Maggie Bell (Chatard) 56.92, 3. Gabby Sims (Columbus North) 57.19, 4. Olivia Coleman (Mount Vernon) 58.00, 5. Ariel Hune (Carmel) 58.18, 6. Jasmin McCray (Law Central) 58.32, 7. Dejah Arnold (FW Northrop) 58.39, 8. Ayiana Gaines (South Bend Riley) 59.03, 18. Anna Raffin (Chesterton) 1:00.56.

3,200 -- 1. Ashley Erba (Warsaw) 10:24.94, 2. Brenna Poulsen (Nor Central) 10:37.63, 3. Heather O'Brien (Chatard) 10:46.58, 4. Corinne Cominator (Northridge) 10:46.69, 5. Kelcy Welch (Carmel) 10:47.34, 6. Mackenzie Caldwell (Columbus North) 10:47.71, 7. Bobbie Burgess (West Lafayette) 10:49.27, 8. Victoria Schoettmer (Center Grove) 10:50.18.

 

Posted 6/4/2012