Chesterton Tribune

 

 

Chesterton Boys Track 3rd at West Lafayette

Back To Front Page

The Chesterton boys track team got a win in the shot put from senior Trever Walker and fought its way to a third place finish in the 13-team West Lafayette Relays on Saturday.

Walker took top honors in the shot put with a personal best throw of 53-feet, 3-inches.

Second place finishers for the Trojans included the 4x400 Relay of Archie Sullivan, Billy Biehl, Nick Barango and Joe Troop (3:26.97), while the 4x1600 quartet of Tyler Vore, John Ward, Kevin Kenney and Biehl finished runners-up in 18:49.22.

The Sprint Medley group of Justin Moore, Tyler Colvin, Troop and Sullivan also were second in 1:37.86.

In third place, the 4x800 Relay of Barango, Vore, Kenney and Biehl finished in 8:03.31 and Brett Lara was third individually in the pole vault by clearing 13-feet.

Nick Raffin was fourth in the pole vault with a height of 12-feet, 6-inches.

West Lafayette Relays

AT WEST LAFAYETTE

Team Results

1. Lawrence Central, 97; 2. Valparaiso, 74; 3. Chesterton, 65; 4. Merrillville, 55; 5. Hobart, 54; 6. Lawrence North, 49; 7. West Lafayette, 47; 8. Lafayette Jefferson, 42; 9. Portage, 36; 10. McCutcheon, 27; 11. Danville, 18; 12. FW Concordia Lutheran, 1; 13. West Lafayette Harrison, 5.

Individual Results

3200 -- 1. Johnny Levenrenz (D), 9:25.07; 2. Peyton Reed (V), 9:26.61; 3. Matt Dorsey (LC) 9:35.52; 4. Jacob Reinking (FWC), 9:37.25; 5. Xavier Reed (V), 9:39.26; 6. Caleb Hummer (D), 9:43.79; 17. Evan Mazurkeiwicz , 10:38.55; 18. Parker Whitmore , 10:41.48.

300 H -- 1. DaQuan Brown (LC), 39.31; 2. Daniel Pearcy (LN), 40.25; 3. Josh Marciniak (V), 40.88; 4. Tim Wilson (LJ), 40.92; 5. Lorenzo Wells (P), 42.12; 6. Jacob Andrews , 42.29; 7. Colin Ringas , 42.49.

4x100 -- 1. Lawrence Central, 43.15; 2. Lafayette Jefferson, 43.92; 3. Lawrence North, 44.15; 4. Valparaiso, 45.15; 5. Portage, 45.18; 6. Chesterton (Justin Moore, Sawyer Hallas, Tyler Colvin, Nick Raffin), 45.34.

4x200 -- 1. Lafayette Jefferson, 1:31.12; 2. Lawrence Central, 1:32.72; 3. Portage, 1:33.52; 4. Merrillville, 1:34.29; 5. Chesterton (Justin Moore, Tyler Colvin, Nick Raffin, Joe Troop), 1:34.76; 6. West Lafayette, 1:35.06.

4x400 -- 1. Lawrence Central, 3:26.93; 2. Chesterton (Archie Sullivan, Billy Biehl, Nick Barango, Joe Troop), 3:26.97; 3. Lawrence North, 3:27.80; 4. West Lafayette, 3:29.57; 5. Valparaiso, 3:38.70; 6. Danville, 3:39.09.

4x800 -- 1. Lawrence Central, 7:56.44 (MEET RECORD); 2. Lawrence North, 7:59.54; 3. Chesterton (Nick Barango, Tyler Vore, Kevin Kenney, Billy Biehl), 8:03.31; 4. Valparaiso, 8:11.40; 5. FW Concordia Lutheran, 8:12.39; 6. Portage, 8:33.98.

4x1600 -- 1. Valparaiso, 18:44.22; 2. Chesterton (Tyler Vore, John Ward, Kevin Kenney, Billy Biehl), 18:49.22; 3. West Lafayette, 18:49.86; 4. McCutcheon, 19:03.50; 5. Lawrence North, 19:04.17; 6. Lawrence Central, 19:38.67.

Sprint Medley -- 1. Lafayette Jefferson, 1:36.89; 2. Chesterton (Justin Moore, Tyler Colvin, Joe Troop, Archie Sullivan), 1:37.86; 3. West Lafayette, 1:38.12; 4. Portage, 1:38.13; 5. Valparaiso, 1:38.43; 6. Lawrence Central, 1:38.56.

Distance Medley -- 1. Hobart, 10:51.17 (MEET RECORD); 2. Lawrence North, 10:59.88; 3. Valparaiso, 11:03.62; 4. FW Concordia Lutheran, 11:10.59; 5. Lawrence Central, 11:12.40; 6. West Lafayette, 11:14.13; 9. Chesterton (Michael Amling, Emmett Sullivan, John Ward, Garrett Slatcoff), 11:41.45.

Shuttle Hurdles -- 1. Valparaiso, 1:02.37 (MEET RECORD); 2. West Lafayette, 1:05.15; 3. Lawrence North, 1:05.62; 4. Portage, 1:11.13; 5. McCutcheon, 1:12.33; 6. Lawrence Central, 1:12.96; 7. Chesterton (Jacob Andrews, Colin Ringas, Garrett Slatcoff, Colton Tuzinski), 1:15.26.

HJ -- 1. Richard Freeman (LC), 6-4; 2. Austin Jamerson (M), 6-4; 3. Cameron Law (LC), 6-2; 4. Matt Stewart (H), 6-2; 5. Spencer Storms (McC), 5-10; 6. Nick Cutter (WLH), 5-10.

PV -- 1. Malachi Baker (WL), 15-1 (MEET RECORD); 2. Nick Stack (H), 15-1; 3. Brett Lara , 13-0; 4. Nick Raffin , 12-6; 5. Muyenda Burnett (V), 12-6; 6. Chris Strickler (WL), 12-0.

LJ -- 1. Austin Jamerson (M), 21-6; 2. Carl McQuay (LJ), 19-8; 3. Isaiah Townsend (LC), 19-3 3; 4. Bruce Thomas (M), 19-2 1; 5. Matt Stewart (H), 19-1 1; 6. Andrew Kittredge (V), 19-1; 13. Jason Garmany , 17-7; 21. Nate Needham , 16-8 3.

SP -- 1. Trever Walker , 53-3; 2. Josh Haynes (M), 51-7 1; 3. Gerald Valenzuela (H), 51-5 1; 4. James Schumacher (McC), 48-1; 5. Tim Gardner (LC), 46-8; 6. Tyler McCann (P), 45-2; 11. Chase Claussen , 43-7.

DIS -- 1. Josh Haynes (M), 147-8; 2. Ernie Ray (H), 142-6; 3. Gerald Valenzuela (H), 140-1; 4. Justin Volkel (McC), 139-1; 5. Lonnie Pappas (V), 133-0; 6. Aaron Bandy (LC), 127-8; 13. Trever Walker , 113-5; 21. Julian Raudry , 105-9.

 

Posted 4/22/2013