Chesterton Tribune

Photo: CHS Winter Sports Awards Night brings numerous honors

Back to Front Page

 

 
 

 

 

Most Valuable Players in CHS winter sports: Twelve Chesterton High student-athletes were named Most Valuable Player’s on their athletic teams Tuesday night at the CHS Winter Sports Award program. Front row (l to r) are Chris Srakovcic (Boys Diving), Ben Williams (Wrestling), Zach Thornton (Wrestling), Kyle Whitaker (Boys Swimming) and Bill Bass (Boys Swimming). Back row (l to r) are Kelley Freeman (Gymnastics), Callie Kuehl (Gymnastics), Brittany Fozkos (Girls Swimming), Morgan Palombizio (Girls Basketball), Zack Novak (Boys Basketball), Amber Dolph (Cheerleading) and Kyla Bowen (Cheerleading). Not pictured is Kari Ricard (Girls Diving). (Tribune photo by Dana Gilbertson)

 

By TR HARLAN

The Chesterton High School Athletic Department may soon need a new wing if the Trojans’ sports teams continue to perform like this.

The winter sports season included the school’s first Team State Championship in Boys Swimming to go along with five individual event titles. Trojan sophomore Kyle Whitaker won two individual titles with victories in the 200 IM (1:46.75) and the 100 Fly (48.44). His time in the IM broke the State and National Public School Record of Carmel’s Jason Lancaster (1994, 1:46.90).

Junior Bill Bass took top honors in the 500 Free with a time of 4:32.64 and both Bass and Whitaker won relay titles. Bass and teammates Tyler Fozkos, Greg Franzen and Adam Thieling won the 200 Free Relay title in 1:24.89.

Whitaker teamed with Thieling, Fozkos and Albert Miller to win the 200 Medley Relay in a state record 1:32.05.

The Trojans also captured their 10th straight Sectional title and 12th consecutive DAC crown.

Keeping themselves in the headlines, the Chesterton Boys Basketball team jumped out to a perfect 16-0 start and captured the school’s first-ever outright Duneland Athletic Conference title.

The winter also included the continuation of win streaks as the Wrestling team won its second straight Sectional crown, while the Girls Swim team won its ninth straight DAC and Sectional title.

The lone team still competing is the No. 4-ranked Gymnastics team that heads to Valparaiso for Regional competition on Friday night beginning at 6 p.m. with a chance to earn another State Finals berth.

In all, thirteen CHS athletes were named Most Valuable to their teams including several repeat winners. In Boys Basketball, Zack Novak earned the honor for the third consecutive year, while Kelley Freeman (Gymnastics) and Kyle Whitaker (Boys Swimming) earned the award for the second time.

Other MVP’s included Zack Thornton (Wrestling), Ben Williams (Wrestling), Bill Bass (Boys Swimming), Chris Srakovcic (Boys Diving), Kyla Bowen (Cheerleading), Amber Dolph (Cheerleading), Morgan Palombizio (Girls Basketball), Brittany Fozkos (Girls Swimming), Kari Ricard (Girls Diving) and Callie Kuehl (Gymnastics).

Mental Attitude award winners included Ryan Sanchez (Wrestling), Albert Miller (Boys Swimming), Austin Bower (Boys Basketball), Madeline Plesac (Cheerleading), Katy Foster (Girls Basketball), Milana Socha (Girls Swimming), Britney Cisarik (Gymnastics) and Samantha Wilburn (Gymnastics).

Most Improved awards went to Michael Tucker (Wrestling), Nick Brahos (Boys Swimming Freshman), Taylor Zakhar (Boys Swimming Sophomore), Mike Diaz (Boys Swimming Junior), Matt Miller (Boys Diving), Tommy Peller (Boys Basketball), Erai Pena (Cheerleading), Rachel Crawford (Girls Basketball), Andrea Levrio (Girls Basketball), Lauren Foor (Girls Swimming Freshman), Shauna Foor (Girls Swimming Sophomore), Mallory Przybylinski (Girls Swimming Junior), Cary Johnson(Girls Diving), Brianne Hendrix (Gymnastics) and Renee Linsenmann (Gymnastics).

The Sportsmanship awards went to Ethan Harbrecht (Wrestling), Greg Franzen (Boys Swimming), Sean Swibes (Boys Swimming), Jack Houpt (Boys Basketball), Holly Brady (Cheerleading), Jessica O’Brien (Girls Basketball), Elizabeth Eberhart (Girls Swimming) and Allana Koziczynski (Gymnastics).

Other special awards presented went to Joel Gillespie (Dedication Freshman in Wrestling), Zach Thornton (Dedication Sophomore in Wrestling), Kathleen McMannes (Todd Talbert Memorial Award in Girls Basketball), Kelley Freeman (Maroon & Gold Award in Gymnastics) and Brianne Hendrix (Maroon & Gold Award in Gymnastics).

WRESTLING

VARSITY AWARDS

Dan Baughman (12), Adam Boatright (12), Ethan Harbrecht (12), Ryan Sanchez (12), Michael Tucker (12), Ben Williams (12), Jim Butz (11), George Choucalas (11), Garrett Evans (11), Brian Kowalski (11), Spencer Stockwell (11), Nick Welkie (11), Brandon Garvey (10), Gus Hultman (10), Zack Thornton (10), Will Butz (9) and Joel Gillespie (9).

JUNIOR VARSITY AWARDS

Connor Allison (9), Alex Boatright (9), Chris Copollo (10), Cameron Harbrecht (10), Steve McWhorter (9), Bill Petrocelli (10), Vinnie Quiroga (9), Tony Sanchez (9), Chad Shaw (9), Ryan Thomalla (9) and Sevante Yates (10).

MANAGERS

Liz Dunlap (12), Izzy Endsley (10), Liz Jones (10), Abby Miller (10) and Kelsey Virden (10).

BOYS SWIMMING

VARSITY AWARDS

Ryan Brogan (12), Jake Cross (12), Greg Franzen (12), Albert Miller (12), Sean Swibes (12), Adam Thieling (12), Bill Bass (11), Drake Belt (11), Michael Diaz (11), Josh Gerber (11), Ethan Hall (11), Chris Srakovcic (11), Nick Teall (11), Houston Wolfe (11), Charlie Cross (10), Matt Rosiecki (10), Rob Surber (10), Kyle Whitaker (10), Taylor Zakhar (10), Nick Brahos (9), Tyler Fozkos (9), Matt Miller (9), Salvador Mujica (9), Alex Olson (9) and Nate Schuster (9).

JUNIOR VARSITY AWARDS

David Diaz (9), Aaron Miller (9), Kyle Przybylinski (9), Brian Robbins (10) and Riley Wolfe (9).

MANAGERS

Crystal Brandenburg and Megan Novreske.

BOYS BASKETBALL

VARSITY AWARDS

Alex Beierwalter (12), Austin Bower (12), Jack Houpt (12), Jordan Lewis (12), Zack Novak (12), Tommy Peller (11), George Sanidas (11), John Thanos (11) and Adam White (11).

JUNIOR VARSITY AWARDS

Taylor Brown (10), Tom Halpin (9), Alec Houpt (10), Shane Kenney (10), Remy Lewis (10), Mitch McGary (9), Juan Monegro (11), Blake Sleicher (10) and Nick Stasil (10).

FRESHMAN AWARDS

Andrew Bobrowski, Jay Broader, Nathan Brock, Evan Coudriet, Tyler Devitte, Peter Fouts, Kody Galloway, Kyle Galloway, Scott Homner, Justin Jenks, Zach Rochowiak, Josh Spanier, Ryan Tarnowski, Tyler Tarnowski, DJ Vanderhere and Jon Watson.

MANAGERS

Robbie O’Hara, Zach Post and Mitchell Starnes.

CHEERLEADING

VARSITY AWARDS

Holly Brady (12), Brittany Moskalick (12), Kyle Bowen (11), Melanie Carlson (11), Amber Dolph (11), Haley Robert (11), Brooke Sterling (11), Brittany Wagoner (11), Chloe Hill (10), Madeline Plesac (10), Madison Dillabough (9), Erai Pena (9) and Macenzie Schoenfelt (9).

JUNIOR VARSITY AWARDS

Abigail Davis (10), Courtney Dyer (10), Brooke Lammers (10), Karissa Lubiniecki (10), Brianna Makatura (10), Erin Ritchie (10), Allison Smith (10) and Giselle Uzzardo (10).

FRESHMAN AWARDS

Ashley Ballestero, Kerbi Bowen, Nikki Green, Mary Kovach and Elizabeth Zeese.

GIRLS BASKETBALL

VARSITY AWARDS

Katy Foster (12), Amanda Gough (12), Kathleen McMannes (12), Dana Christensen (11), Andrea Levrio (11), Jessica O’Brien (11), Morgan Palombizio (11), Abby Skube (11), Michelle Gekete (10), Lindsey Hutnick (10) and Claire Holba (9).

JUNIOR VARSITY AWARDS

Ryan Bozak (9), Heather Overla (9), Riley Taubert (9), Haley Virden (10) and Alyssa White (9).

FRESHMAN AWARDS

Ashton Balch, Maddie Houpt, Sarah Hudon, Reva Key, Liz Koch, Amanda Kollar, Amanda Stolarz, Tammy Tarnowski and Rana Torabi.

GIRLS SWIMMING

VARSITY AWARDS

Samantha Crownover (12), Amy Franiak (12), Taylor Lipniskis (12), Brandi Nay (12), Miranda Taubert (12), Lauren Andershock (11), Michelle Buckmaster (11), Jeanne Bullock (11), Kassie Coburn (11), Elizabeth Eberhart (11), Nikki Forney (11), Amanda Hopper (11), Rachel Hord (11), Mary Marshall (11), Mallory Przybylinski (11), Kari Ricard (11), Michelle Richsteig (11), Karah Susnak (11), Paige Wright (11), Shauna Foor (10), Brittany Fozkos (10), Jordan Harris (10), Danielle Hord (10), Jenny Melton (10), Kristy Oates (10), Milana Socha (10), Caroline Black (9), Jessie Campbell (9), Nikki Crawford (9), Lauren Foor (9), Amanda Furmankiewicz (9), Cary Johnson (9), Erin Kelley (9), Elisabeth Kindmark (9) and Meaghan McLaughlin (9).

JUNIOR VARSITY AWARDS

Tara Bourassa (11), Jamie Cahillane (10), Jessica Cleary (9), Kari Krafft (10), Cassie Moore (10), Jackie Purze (9), Laura Ransom (9), Kiriko Tanaka (11) and Brooke Vondra (10).

MANAGERS

Crystal Brandenburg and Megan Novreske.

GYMNASTICS

VARSITY AWARDS

Britney Cisarik (12), Allana Kozicynski (12), Bailey Huddleston (11), Renee Linsenmann (11), Marissa Crafton (10), Kelley Freeman (10), Brianne Hendrix (10), Callie Kuehl (10), Elizabeth Kozak (9), Debbie Scheibelhut (9), Molly Stauffer (9), Lauren Weibl (9), Ashley White (9) and Samantha Wilburn (9).

MANAGERS

Amber Gloyeske (12), Demi Santana (9) and Rebecca Swibes (10).

SCHOLAR-ATHLETES

WINTER, 2008

Based on a 1st semester final grade or cumulative GPA of 3.5 or better.

BOYS SWIMMING

Nick Brahos, Jake Cross, Greg Franzen, Albert Miller, Salvador Mujica, Alex Olson and Nate Schuster.

GIRLS SWIMMING

Caroline Black, Michelle Buckmaster, Jessie Campbell, Jessica Cleary, Elizabeth Eberhart, Lauren Foor, Cary Johnson, Elisabeth Kindmark, Cassie Moore, Brandi Nay, Mallory Przybylinski, Milana Socha, Karah Susnak and Kiriko Tanaka.

WRESTLING

Dan Baughman, Brandon Garvey, Joel Gillespie, Abby Miller and Tony Sanchez.

CHEERLEADING

Kerbi Bowen, Holly Brady, Nikki Green and Mary Kovach.

GIRLS BASKETBALL

Michelle Fekete, Katy Foster, Amanda Gough, Claire Holba, Lindsey Hutnick, Liz Koch, Amanda Stolarz, Riley Taubert and Rana Torabi.

GYMNASTICS

Amber Gloyeske, Brianne Hendrix, Bailey Huddleston, Allana Kozicynski, Lauren Weibl and Samantha Wilburn.

BOYS BASKETBALL

Nathan Brock, Evan Coudriet, Kyle Galloway, Tom Halpin, Alec Houpt, Shane Kenney, Zack Novak, Tommy Peller and Ryan Tarnowski.

 

 

Posted 3/5/2008