Chesterton Tribune

2008 CHS Fall Sports Awards

Back to Front Page

 

 
 

 

 

By TR HARLAN

After a repeat victory in the Boys and Girls Duneland Athletic Conference All-Sports race in 2007-2008, the fall sports at Chesterton High School picked up right where the spring sports left off.

And it’s not over yet as the Football team has it’s sights set on the school’s first-ever Sectional Championship on Friday night against Merrillville beginning at 7 p.m.

Other fall highlights included the Girls Golf team winning its second consecutive Sectional title and advancing as a team to the IHSAA State Finals. The Trojans finished 10th as a team and senior Allyse Kotso finished 10th individually.

The Girls Soccer team upset No. 13 Portage in the Sectional to earn another title and then beat Valparaiso in a shootout in the Regional before falling 2-1 in overtime to Lake Central in Semistate.

The Boys Cross Country team finished 11th overall in their 10th consecutive appearance in the State Finals. David Osborn earned All-State honors with a 20th place finish.

Student-athletes in eight sports were recognized for their accomplishments Wednesday night at the Annual Fall Sports Award Program in the CHS Auditorium, including nine Most Valuable Players and 126 Scholar-Athlete’s.

Winners of MVP awards for the second consecutive year included David Osborn (Boys Cross Country), Allyse Kotso (Girls Golf) and Kate McCusker (Girls Soccer).

Joining them on the list of MVP’s were Milana Socha (Girls Cross Country), Aaron Knight (Football), Cole Galloway (Boys Soccer), Brian Seawright (Boys Soccer), Dylan Harmison (Boys Tennis) and Morgan Palombizio (Volleyball).

Mental Attitude award winners included Shane Kenney (Boys Cross Country), Jamie Norgaard (Girls Cross Country), John Thanos (Football), Kaitlin Neely (Girls Golf), Brandon Garvey (Boys Soccer), Kelsey Phillips (Girls Soccer), Annie Thieling (Girls Soccer), Alexander Buff (Boys Tennis) and Shelby Richardson (Volleyball).

The Sportsmanship awards went to Andrew Morris (Boys Cross Country), Haley Virden (Girls Cross Country), Joe Raffin (Football), Jessica O’Brien (Girls Golf), Dan Banghart (Boys Soccer), Mara Gallo (Girls Soccer), Tyler Talsma (Boys Tennis) and Andrea Levrio (Volleyball).

Most Improved awards were handed out to Manny Orlich (Boys Cross Country), Kim St. Pierre (Girls Cross Country), Greg Nowak (Football), Erin DeVaney (Girls Golf), Mavrick Tumblin (Boys Soccer), Shay Masterson (Girls Soccer), Kyle Grassel (Boys Tennis) and Michelle Fekete (Volleyball).

Other special awards presented went to David Osborn (Most Consistent in Boys Cross Country), Emily Allmon (Most Consistent in Girls Cross Country), Liz Gerometta (Leonard Tengblad Award in Girls Cross Country), Tina Guidarelli (Larry James Award in Girls Cross Country), Emily Mozwecz (Offensive MVP in Volleyball), MaryBeth Ryan (Offensive MVP in Volleyball), Andrea Levrio (Defensive MVP in Volleyball) and Abby Skube (Defensive MVP in Volleyball).

BOYS CROSS COUNTRY

VARSITY AWARDS

JUNIORS

Dan Carmody, Jordan Hoover, Shane Kenney, David Osborn, Aaron Parker, Jon Rogers, Ian Smith.

SOPHOMORES

Ryan Cutter, Thomas Halpin, Mike Marshall, Andrew Morris, Manny Orlich.

FRESHMEN

Austin Palombizio, Tyler Rusboldt.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Andrew Allmon (9), Collin Buckles (9), Luke Carr (11), Joe Doman (9), Matt Kusbel (9), T.J. Lawrence (11), Jacob McNicholas (9), Eric Menn (9), Kevin Miloshoff (10), Joe Niepokoj (9), Don Puent (9), Jeff Tucker (11), Dan Wells (12).

GIRLS CROSS COUNTRY

VARSITY AWARDS

SENIORS

Emily Allmon, Liz Gerometta, Tina Guidarelli, Trudy Halpin, Amanda Hopper, Melissa Lewis, Mary Marshall, Jamie Norgaard, Aris Ringas.

JUNIORS

Milana Socha, Rebecca Swibes, Haley Virden, Caitlin Zondor.

SOPHOMORES

Megan Amling, Jenna Norgaard, Kim St. Pierre, Riley Trella, Samantha Wilburn, Katie Zelenika.

FRESHMEN

Linda Graff.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Jensen Berke (9), Marissa Crafton (11), Geraldine Espiritu (10), Olivia Gordon (11), Evelyn Hanson (10), Amanda Hommey (9), Ellen Lynn (10), Nicole Newton (9), Anna Raffin (9), Britta Ringas (10), Macenzie Schoenfelt (10), Kristen Stapay (10), Donna Stoit (11), Krissy Tonelli (11), Brooke Vondra (11).

FOOTBALL

VARSITY AWARDS

SENIORS

Patrick Antone, Jim Butz, Ron Charlson, Mike Choucalas, Mike Darnell, De’Andre Dukes, Phillip Frech, Pat Herrod, Ryan Knarian, Aaron Knight, Sloane Malay, Andy Miller, Rob Neiswinger, Ryan Nidelchoff, David Raffin, Joe Raffin, Ryan Ritchie, Tony Smith, Mitch Starnes, Mark Sullivan, Josh Szczudlak, John Thanos, Ryan Wasielewski, Jack Wilson.

JUNIORS

Taylor Brown, Cole Bruggeman, Tim Callaway, Taylor Dore’, Dan Jensen, Alex Lydick, Greg Nowak, Frank Raudry, Sevante Yates.

SOPHOMORES

Alex Boatright, Andrew Bobrowski, Jon Watson.

FRESHMEN

Kyle Schmidt.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Art Azcona (10), Jacob Bobos (10), Andrew Brack (11), Ricky Bradley (10), Josh Brandenburg (11), Nathan Brock (10), Will Butz (10), Dan Dellumo (10), Matt Dolph (10), Chris Dulaney (10), Cameron Eichenberger (10), Craig Fouts (10), Peter Fouts (10), Larry Gray (11), Kyle Hickman (10), Jeff Lamping (10), Sam Lindquist (10), Nate Majcher (10), Juan Montemayor (10), Bill Nanny (10), Nick Paliga (11), Jordan Pendleton(9),  Billy Peterson (10), Matt Raffin (11), Jake Webb (10).

FRESHMEN AWARDS

Nathan Apathy, Matt Borowiak, Brandon Burdine, John Chamnik, Robert Charo, Jay Crots, Mark Dehenes, Erik Drygas, Sam Fadel, Logan Filbert, Anthony Galluzzo, Allen Hightshoe, Andrew Holba, Brandon Jenks, Zac Jenks, Max Kerr, Adam Lara, Michael Lara, Mike Lucas, Sean Matheny, John Matlon, Sean Miller, Matt Mocabee, Alex Murawski, Jerry Nagra, Alex Opat, Jake Post, Joe Reed, Justin Salamanca, Trent Schreiber, Derrick Schwandt, Matt Siere, Zack Sutherland, Spencer Sutton, Tristen Taylor, Chris Thompson, Alex Valerio, Ben Weibl, K.J. Zelenika.

GIRLS GOLF

VARSITY AWARDS

SENIORS

Allyse Kotso, Kaitlin Neely, Jessica O’Brien.

JUNIORS

Erin Devaney, Hayley Miller.

SOPHOMORES

Raine Fox.

JUNIOR VARSITY AWARD

Emily DeLache (9), Stephanie Drake (9), Ashley Ford (9), D.J. Gallagher (10), Jill Seeley (10).

BOYS SOCCER

VARSITY AWARDS

SENIORS

Dan Banghart, Nick Hollingsworth, Jared Moleski, Evan Nash, Brian Seawright, David Vinson, Nick Welkie.

JUNIORS

Cole Galloway, Brandon Garvey, Mark Gore, Ryan Grassel, Alec Houpt, Gustav Hultman, Brandon McCoy, Joe Michalak, Ray Orlowski, Chris Robinson, Greg Smith.

SOPHOMORES

Evan Coudriet, Mac Green, Dominic Scribailo, Mavrick Tumblin.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Mike Anderson (9), Tommy Biel (10), Mike Brown (9), Sean Cochran (9), Alex Davids (9), Forrest Evans (10), Jacob Garmany (9), Jordan Garza (10), Austin Haire (10), Gabe Jeka (10), Evan Lane (11), Matt Lucas (9), Chris McGue (9), Ben Molnar (9), John Morris (9), Jordan Napier (9), Chris Noel (11), Tate Paglia (9), Eric Sayers (9), Braxton Stephan (9).

GIRLS SOCCER

VARSITY AWARDS

SENIORS

Jensen Crots, Mara Gallo, Paige Kadish, Kelsey Phillips, Heather Ribar.

JUNIORS

Megan Behrendt, Shauna Foor, Angelina Greco, Sam Gross, Elise Gustafson, Shay Masterson, Kate McCusker, Abby Miller, Annie Thieling.

SOPHOMORES

Ashton Balch, Katie Behrendt, Abby Beierwalter, Liz Koch, Amanda Kollar, Catherine Pannekoek, Lauren Seawright.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Gabriella Didonna (9), Laura Didonna (11), Sam Furto (9), Toni Greco (9), Jessica Hickle (9), Allison Keator (9), Katie Murfitt (9), Brittany Murphy (9), Grace Parker (9), Tori Schroeder (9), Kaitlin Sekula (9), Julie Sutter (9), Brittany Trail (10), Haleigh VanderVinner (9), Emily Wright (9).

BOYS TENNIS

VARSITY AWARDS

SENIORS

Ben Andrews, Alexander Buff, Ankur Chawla, Kyle Grassel, Manhar Grewal, Alex Hanson, Andy Hanson, Dylan Harmison, Sean Harmison, Kevin Kokesh, Siva Muthusamy, Tyler Talsma.

SOPHOMORES

Scott Homner.

JUNIOR VARSITY

Drew Bazan (9), Ryan Hopkins (9), Justin Marshall (11), Jack McCrum (9), Ben Mullin (11), Ryan Tarnowski (10), Pat Teall (9), Kaz Zaranski (9).

VOLLEYBALL

VARSITY AWARDS

SENIORS

Andrea Levrio, Emily Mozwecz, Morgan Palombizio, Shelby Richardson, MaryBeth Ryan, Abby Skube.

JUNIORS

Taylor Chamberlain, Colleen DeHenes, Michelle Fekete, Lindsey Hutnick, Kathleen Maple, Jessica Peterson, Shelbie Sullivan.

SOPHOMORES

Claire Holba.

JUNIOR VARSITY

Brittany Bocian (10), Mary Carr (10), Nikki Crawford (10), Katlin Fontenot (10), Brittany Funk (10), Alyssa Ham (10), Taylor Harlow (10), Lauren Kalita (10), Allison Lara (10), Kate Nowak (9), Katie Osborn (10), Katie Povlinski (10), Riley Taubert (10), Alexis Zimmer (10).

FRESHMEN

Elaina Gerlach, Lydia Gill, Lauren Kenney, Nina Kiszka, Nicole Kogler, Korelle Melcarek, Katie Mitchell, Emily Nugnis, Erica Puent, Michaela Raffin, Nora Schultz, Kathleen Sheeran.

SCHOLAR-ATHLETES

BOYS CROSS COUNTRY

Andrew Allmon (9), Dan Carmody (11), Luke Carr (11), Thomas Halpin (10), Jordan Hoover (11), Shane Kenney (11), T.J. Lawrence (11), Kevin Miloshoff (10), Andrew Morris (10), Joe Niepokoj (9), Manny Orlich (10), David Osborn (11), Austin Palombizio (9), Don Puent (9), Jon Rogers (11), Tyler Rusboldt (9).

GIRLS CROSS COUNTRY

Emily Allmon (12), Megan Amling (10), Liz Gerometta (12), Olivia Gordon (11), Linda Graff (9), Evelyn Hanson (10), Melissa Lewis (12), Nicole Newton (9), Jamie Norgaard (12), Jenna Norgaard (10), Anna Raffin (9), Aris Ringas (12), Britta Ringas (10), Milana Socha (11), Riley Trella (10), Samantha Wilburn (10), Caitlin Zondor (11).

FOOTBALL

Nathan Brock (10), Brandon Burdine (9), Taylor Dore’ (11), Sam Fadel (9), Craig Fouts (10), Phil Frech (12), Pat Herrod (12), Andrew Holba (9), Zac Jenks (9), Adam Lara (9), Sloane Malay (12), Sean Miller (9), Jerry Nagra (9), Matt Raffin (11), Mark Sullivan (12), Josh Szczudlak (12), Jake Webb (10), Jack Wilson (12).

GIRLS GOLF

Emily DeLache (9), Ashley Ford (9), Raine Fox (10), D.J. Gallagher (10), Allyse Kotso (12), Kaitlin Neely (12), Jessica O’Brien (12).

BOYS SOCCER

Mike Anderson (9), Dan Banghart (12), Tommy Biel (10), Evan Coudriet (10), Brandon Garvey (11), Jordan Garza (10), Ryan Grassel (11), Mac Green (10), Nick Hollingsworth (12), Alec Houpt (11), Gabe Jeka (10), Chris McGue (9), Joe Michalak (11), Ben Molnar (9), Jordan Napier (9), Chris Robinson (11), Brian Seawright (12).

GIRLS SOCCER

Megan Behrendt (11), Jensen Crots (12), Sam Furto (9), Mara Gallo (12), Angelina Greco (11), Jessica Hickle (9), Allison Keator (9), Liz Koch (10), Kate McCusker (11), Abby Miller (11), Katie Murfitt (9), Grace Parker (9), Kelsey Phillips (12), Tori Schroeder (9), Lauren Seawright (10), Julie Sutter (9), Annie Thieling (11), Emily Wright (9).

BOYS TENNIS

Ben Andrews (12), Alexander Buff (12), Ankur Chawla (12), Kyle Grassel (12), Alex Hanson (12), Andy Hanson (12), Dylan Harmison (12), Sean Harmison (12), Ryan Hopkins (9), Kevin Kokesh (12), Jack McCrum (9), Siva Muthusamy (12), Ryan Tarnowski (10), Pat Teall (9).

VOLLEYBALL

Brittany Bocian (10), Taylor Chamberlain (11), Michelle Fekete (11), Elaina Gerlach (9), Alyssa Ham (10), Taylor Harlow (10), Claire Holba (10), Lindsey Hutnick (11), Lauren Kalita (10), Lauren Kenney (9), Allison Lara (10), Andrea Levrio (12), Emily Nugnis (9), Jessica Peterson (11), Katie Povlinski (10), Michaela Raffin (9), Kathleen Sheeran (9), Riley Taubert (10), Alexis Zimmer (10).

 

 

Posted 11/6/2008