PRECINCTS COUNTED
(123 OF 123). . . . . 100.00
REGISTERED VOTERS -
TOTAL . . . . . 124,301
BALLOTS CAST -
TOTAL. . . . . . . 49,455
BALLOTS CAST -
REPUBLICAN . . . . . 26,402 53.39
BALLOTS CAST -
DEMOCRAT. . . . . . 23,053 46.61
VOTER TURNOUT -
TOTAL . . . . . . 39.79
VOTES PERCENT
PRESIDENT
JEB BUSH. . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . 131 .50 100.00
BEN CARSON . . . .
. . . . . . 150 .57
CHRIS CHRISTIE. . .
. . . . . . 38 .14
TED CRUZ. . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . 7,073 26.98
CARLY FIORINA . . .
. . . . . . 26 .10
JOHN R. KASICH. . .
. . . . . . 2,359 9.00
RAND PAUL . . . . .
. . . . . 118 .45
MARCO RUBIO. . . .
. . . . . . 126 .48
DONALD J. TRUMP . .
. . . . . . 16,194 61.77
US SENATOR
MARLIN A. STUTZMAN
. . . . . . . 6,579 31.39
TODD YOUNG . . . .
. . . . . . 14,380 68.61
GOVERNOR
MICHAEL R. PENCE .
. . . . . . . 16,212 100.00
US REP DST 1
NO CANDIDATE FILED
. . . . . . . 0
STATE SENATOR DST 5
ED CHARBONNEAU. . .
. . . . . . 10,263 100.00
ST REP DST 4
ED SOLIDAY . . . .
. . . . . . 8,474 100.00
ST REP DST 9
NO CANDIDATE FILED
. . . . . . . 0
ST REP DST 10
NO CANDIDATE FILED
. . . . . . . 0
SUPERIOR JUDGE DST
3
NO CANDIDATE FILED
. . . . . . . 0
ST REP DST 11
MICHAEL J.
AYLESWORTH . . . . . . 2,619 100.00
ST REP DST 19
JULIE OLTHOFF . . .
. . . . . . 659 100.00
TREASURER
CHUCK HARRIS . . .
. . . . . . 17,508 100.00
SURVEYOR
BILL RENSBERGER . .
. . . . . . 16,901 100.00
COMM DST 1 SOUTH
NO CANDIDATE FILED
. . . . . . . 0
COMM DST 3 NORTH
JIM BIGGS . . . . .
. . . . . 8,424 37.81
JOHN M CANNON . . .
. . . . . . 6,105 27.40
JEFF TROUT . . . .
. . . . . . 7,749 34.78
COUNTYCOUNCIL
VOTE FOR 3
TRAVIS GEARHART . .
. . . . . . 7,755 18.46
JEFF LARSON. . . .
. . . . . . 10,538 25.09
RALPH G. LEVI . . .
. . . . . . 7,152 17.03
HOWARD O'CONNOR . .
. . . . . . 6,626 15.77
RICH PARKS . . . .
. . . . . . 9,937 23.66
PCT CMTMN BNE 2
CHARLIE KOCHENASH.
. . . . . . . 61 48.41
SUSAN (SUZY) M.
PANAYI . . . . . . 65 51.59
PCT CMTMN BNE 4
KEITH CUNNINGHAM .
. . . . . . . 116 55.77
HOWARD L. O'CONNOR
. . . . . . . 92 44.23
REP PCT COMM CEN 22
BEN KESSLER. . . .
. . . . . . 70 38.25
KEVIN KOSEK. . . .
. . . . . . 57 31.15
DANIEL TIMM. . . .
. . . . . . 56 30.60
PCT CMTMN MOR 1
NICOLE SANDERS. . .
. . . . . . 76 61.79
ANDY VASQUEZ . . .
. . . . . . 47 38.21
PCT CMTMN UNN 2
THOMAS AMPELIOTIS.
. . . . . . . 42 38.89
BRYAN WAISANEN. . .
. . . . . . 66 61.11
BOONE REP DELEGATES
VOTE FOR 2
MICHAEL AYLESWORTH
. . . . . . . 548 49.06
KEITH CUNNINGHAM .
. . . . . . . 416 37.24
CHARLES KOCHENASH.
. . . . . . . 153 13.70
CENTER REP
DELEGATES
VOTE FOR 14
RON BUSH. . . . . .
. . . . . 1,534 3.80
ED CHARBONNEAU. . .
. . . . . . 3,715 9.19
JON COSTAS . . . .
. . . . . . 4,313 10.67
AMY DALY. . . . . .
. . . . . 2,086 5.16
TIM DALY. . . . . .
. . . . . 2,498 6.18
RON DONAHUE. . . .
. . . . . . 1,252 3.10
CHUCK HARRIS . . .
. . . . . . 2,381 5.89
MARK A. HOFFMAN . .
. . . . . . 2,552 6.32
CHRISTINA MATOSKI.
. . . . . . . 1,471 3.64
MATTHEW ROBERT
(MATT) MURPHY . . . . 2,181 5.40
SHAWN OLSON. . . .
. . . . . . 1,465 3.63
ALEX OLYMPIDIS. . .
. . . . . . 1,863 4.61
ROBERT ORDWAY . . .
. . . . . . 1,433 3.55
MICHAEL SIMPSON . .
. . . . . . 1,407 3.48
ED SOLIDAY . . . .
. . . . . . 3,844 9.51
WANDA SPEAKE . . .
. . . . . . 1,293 3.20
KENARD TAYLOR . . .
. . . . . . 1,259 3.12
DANIEL TIMM. . . .
. . . . . . 1,428 3.53
CHUCK WILLIAMS. . .
. . . . . . 2,435 6.03
MORGAN REP DELEGATE
NICOLE SANDERS. . .
. . . . . . 206 30.75
TIM STONER . . . .
. . . . . . 464 69.25
WESTCHESTER REP
DELEGATES
VOTE FOR 5
JIM BIGGS . . . . .
. . . . . 1,988 23.24
ANDY BOZAK . . . .
. . . . . . 1,207 14.11
TRAVIS GEARHART . .
. . . . . . 1,160 13.56
STEPHANIE KUZIELA.
. . . . . . . 1,083 12.66
JON C. MILLER . . .
. . . . . . 1,248 14.59
KEVIN TRACY. . . .
. . . . . . 891 10.41
KRISTA TRACY . . .
. . . . . . 978 11.43
HILLARY CLINTON . .
. . . . . . 9,466 41.50
BERNIE SANDERS. . .
. . . . . . 13,344 58.50
US SENATOR
BARON HILL . . . .
. . . . . . 17,329 100.00
GOVERNOR
JOHN R. GREGG . . .
. . . . . . 19,764 100.00
US REP DST 1
WILLIE (FAITHFUL
AND TRUE) BROWN. . . 3,032 14.17
PETER J. VISCLOSKY
. . . . . . . 18,365 85.83
SENATOR DST 5
NO CANDIDATE FILED
. . . . . . . 0
ST REP DST 4
JESSE HARPER . . .
. . . . . . 3,838 47.48
PAMELA MISHLER FISH
. . . . . . . 4,246 52.52
ST REP DST 9
SCOTT D. PELATH . .
. . . . . . 1,428 100.00
ST REP DST 10
CHARLES (CHUCK)
MOSELEY. . . . . . 7,707 100.00
ST REP DST 11
JAMES METRO. . . .
. . . . . . 1,587 100.00
ST REP DST 19
SHELLI VANDENBURGH
. . . . . . . 512 100.00
SUPERIOR JUDGE DST
3
MICHAEL L. DEPPE .
. . . . . . . 5,420 26.51
JULIA M. JENT . . .
. . . . . . 15,027 73.49
TREASURER
MICHELLE CLANCY . .
. . . . . . 17,920 100.00
SURVEYOR
KEVIN D. BREITZKE.
. . . . . . . 17,300 100.00
COMM DST 1 SOUTH
LAURA SHURR BLANEY
. . . . . . . 17,626 100.00
COMM DST 3 NORTH
JEFFREY L.
CHIDESTER. . . . . . . 17,483 100.00
COUNCIL MEMBER
-VOTE FOR 3
SYLVIA GRAHAM . . .
. . . . . . 14,181 38.53
BOB POPARAD. . . .
. . . . . . 10,090 27.41
DAN L. WHITTEN . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . 12,536 34.06