With only four days
before the filing period ends for the primary election on May 8, a contested
race has emerged in the race for U.S. Senator, with three Republicans filing
for their party’s nomination: Mike Braun, Luke Messer, and Todd Rokita.
U.S. Sen. Joe
Donnelly, D-Ind., has also filed for re-election.
Other contested
races:
* 1st District,
U.S. House of Representatives: Three Republicans, David Dopp, Mark Leyva,
and John Meyer, have fiiled for their party’s nomination. U.S. Rep. Pete
Visclosky, D-1st, has also filed for re-election.
* Indiana House,
9th District: Two Democrats, Duane Perry and Patricia A. (Pat) Boy, have
filed for this seat, currently held by State Rep. Scott Pelath, D-Michigan
City, who is not seeking re-election.
* Porter County
Coroner: Republicans Thomas Ampeliotis and Cyndi Dykes have filed, as have
Democrats Dale Bagnall and Randy Wilkening.
* Liberty Township
Trustee: Beth A. Underwood (R-incumbent) is being challenged for the
nomination by fellow Republican Matt Keiser.
The filing period
ends at 12 p.m. Friday, Feb. 9.
The filings to
date:
County Races
* Sheriff: David M.
Reynolds (D-incumbent).
* Clerk: Jon C.
Miller (R); Miller is currently the incumbent Recorder.
* Auditor: Vicki
Urbanik (D-incumbent); Karen Martin (R).
* Assessor: Jon
Snyder (R-incumbent).
* Recorder Chuck
Harris (R); Lily M. Schaefer (D).
* Coroner: Thomas
Ampeliotis (R) and Cyndi Dykes (R); Dale Bagnall (D) and Randy Wilkening
(D).
* County
Commissioner, Center District: Jeff Good (R-incumbent); Donna Perdue (D).
* County Council,
1st District: Andy Bozak (R-incumbent); Bob Poparad (D).
* County Council,
2nd District: Jeremy Rivas (D-incumbent).
* County Council,
3rd District: March “Coach” Hoffman (R). Greg Simms (D).
* County Council,
4th District: Mike Jessen (R-incumbent).
* Prosecuting
Attorney: Brian Gensel (R-incumbent).
* Porter Superior
Court Judge No. 2: Jeffrey W. Clymer (R-incumbent); Clay Patton (D).
* Porter Superior
Court Judge No. 6 Jeffrey L. Thode (R-incumbent).
State Legislative
Races
* House, 9th
District: Duane Perry (D), Patricia A. (Pat) Boy (D). The incumbent, State
Rep. Scott Pelath (D), is not seeking re-election.
* House, 4th
District: Ed Soliday (R-incumbent).
* House, 10th
District: Charles “Chuck” Moseley (D-incumbent).
* Senate, 4th
District: Karen Talian (D-incumbent); Cole Stultz (R).
U.S. House
U.S. Rep. Pete
Visclosky, D-1st, has filed for re-election.
Republicans David
Dopp, Mark Leyva, and John Meyer have also filed.
U.S. Senate
U.S. Sen. Joe
Donnelly, D-Ind., has filed for re-election.
Republicans Mike
Braun, Luke Messer, and Todd Rokita have also filed.
Township Races
* Jackson Township
Trustee: Janice Meyers (D-incumbent).
* Jackson Township
Board: Judith L. Guernsey (R-incumbent); C. Diane Bates (D-incumbent).
* Liberty Township
Trustee: Beth A. Underwood (R-incumbent) and Matt Keiser (R).
* Liberty Township
Board: Tim Cole (R-incumbent), Terry E. Dunn (R-incumbent), and Jacquelyn M.
Sterling (R-incumbent).
* Pine Township
Trustee: Tammy Marie Watkins (R-incumbent).
* Pine Township
Board: Joe Wagner (D).
* Westchester
Township Trustee: Suzanne Philbrick (D-incumbent).
* Westchester
Township Board: Barbara J. Stroud (R-incumbent).