Chesterton Tribune

 

 

Candidates for Tuesday primaries

Back To Front Page

 

Candidates for Tuesday primaries

Each of the following candidates will be on the ballot in at least one Duneland area precinct Tuesday. A list of Duneland polling places is on Page Two.

Democrats

U.S. President:

Hillary Clinton

Bernie Sanders

U.S. Senator

Baron Hill

U.S. Representative, 1st District

Willie (Faithful and True) Brown

Peter J. Visclosky

Governor

John R. Gregg

State Representative, 4th District:

Jesse Harper

Pamela Mishler Fish

State Representative, 9th District

Scott Pelath

State Representative, 10th District

Chuck Moseley

County Commissioner, District 1

Laura Shurr Blaney

County Commissioner, District 3

Jeffrey L. Chidester

County Council, at-large (pick three)

Sylvia Graham

Robert Poparad

Dan Whitten

County Treasurer

Michelle Clancy

County Surveyor

Kevin Breitzke

Superior Court 3 Judge

Michael L. Deppe

Julia Jent

State Convention Delegates (vote up to 73):

Mike Adams

Rebecca Adams

Ferdinand Alvarez

Lisa Beck

Vernon Beck

Geof Benson

Laura Shurr Blaney

Jeffrey L. Chidester

Larry Chubb

Robin Chubb

Brendan Clancy

Billy J. Coker

Kevin L. Cornett

Robert Cotton

Collin W. Czilli

Jerome Davison

Kim Ilene Eldridge

Pamela Mishler Fish

Debra E. Fray

Matthew (Matt) Gibson

Sylvia Graham

Jennifer Grawcock

Jesse Harper

Jim Harper

Jane M. Jordan

Kurt Jordan

Joseph A. Kasper

Deborah Kerr-Cook

Kathryn Kozuszek

Sue I. Lynch

Dennis J. McCafferty

Elaine J. McCafferty

Charles “Chuck” Moseley

Juanagene A. Nietert

Clay M. Patton

Betty J. Rausch

Paul W. Rausch

Kris Richmond

David Smith

Dan Charles Stevenson

Lola Ann Stevenson

Rudolph V. Sutton

Karen Tallian

Vicki Urbanik

William Vasquez

Scott Williams

Republicans

U.S. President

Jeb Bush

Ben Carson

Chris Christie

Ted Cruz

Carly Fiorina

John R. Kasich

Rand Paul

Marco Rubio

Donald J. Trump

U.S. Senator:

Marlin A. Stutzman

Todd Young

Governor

Michael R. Pence

State Representative, 4th District:

Ed Soliday

County Commissioner, District 1

No candidate filed

County Commissioner, District 3

Jim Biggs

John M. Cannon

Jeff Trout

County Council, at-large (pick 3):

Travis Gearhart

Jeff Larson

Ralph G. Levi

Howard O’Connor

Rich Parks

County Treasurer

Chuck Harris

County Surveyor

Bill Rensberger

Precinct Committeeman

Liberty 4- Jacquelyn M. Sterling

Pine 2- Richard A. “Rick” Rikosk

Westchester 3- Jim Biggs

Westchester 4- Stephanie Kuziela

Westchester 11- Kevin Tracy

Westchester 12- Travis Gearhart

State Convention Delegates

Jackson Twp. (pick 2) - none

Liberty Twp. (pick 3) - Jacquelyn M. Sterling

Pine Twp. (pick 1) - none

Westchester Twp. (pick 5) - Jim Biggs, Andy Bozak, Travis Gearhart, Stephanie Kuziela, Jon C. Miller, Kevin Tracy, Krista Tracy

 

 

Posted 5/2/2016

 
 
 
 

 

 

Search This Site:

Custom Search