Chesterton Tribune

 

 

Candidate List for 2018 Primary Elections

Back To Front Page

 

Candidate List for 2018 Primary Elections

The following candidates will be on the ballot in the primary election on Tuesday, May 8.

 

Republicans

 

•U.S. Senator: Mike Braun, Luke Messer, Todd Rokita.

•U.S. Representative, District 1: Jeremy D. Belko, David Dopp, Roseann P. Ivanovich, Mark Leyva, John Meyer, Nicholas Pappas.

•Indiana Senate, District 4: Cole Stultz.

•Indiana House, District 4: Ed Soliday (inc).

•Indiana House, District 9: Dan Granquist.

•Indiana House, District 10: No candidate.

•Porter Superior Court Judge No. 2: Jeffrey W. Clymer (inc).

•Porter Superior Court Judge No. 6: Jeffrey L. Thode (inc).

•Porter County Prosecuting Attorney: Brian Gensel (inc).

•Porter County Clerk: Jon C. Miller.

•Porter County Auditor: Karen Martin.

•Porter County Recorder: Chuck Harris.

•Porter County Sheriff: No candidate.

•Porter County Coroner: Thomas Ampeliotis, Cyndi Dykes.

•Porter County Assessor: Jon Snyder (inc).

•Porter County Commissioner, Center: Jeff Good (inc).

•Porter County Council, District 1: Andy Bozak, Emerson DeLaney.

•Porter County Council, District 2: No candidate.

•Porter County Council, District 3: March “Coach” Hoffman.

•Porter County Council, District 4: Mike Jessen (inc).

•Jackson Township Trustee: No candidate.

•Jackson Township Board (vote three): Judith L. Guernsey (inc), Mark J. Jaeger (inc).

•Liberty Township Trustee: Beth A. Underwood (inc), Matt Keiser.

•Liberty Township Board (vote three): Tim Cole (inc), Terry E. Dunn (inc), Jacquelyn M. Sterling (inc).

•Pine Township Trustee: Tammy Marie Watkins.

•Pine Township Board (vote three): Tom Lipinski (inc), Margaret (Peggy) Richardson (inc), Daniel Timm (inc), Tom Carlson.

•Westchester Township Trustee: No candidate.

•Westchester Township Board (vote three): Barbara J. Stroud.

 

Democrats

 

•U.S. Senator: Joe Donnelly (inc).

•U.S. Representative, District 1: Peter J. Visclosky (inc), Larry Chubb, Antonio (Tony) Daggett Sr.

•Indiana Senate, District 4: Karen Tallian (inc).

•Indiana House, District 4: Frank Szczepanski.

•Indiana House, District 9: Patricia A. (Pat) Boy, Sean Fitzpatrick, Duane Perry.

•Indiana House, District 10: Charles “Chuck” Moseley.

•Porter Superior Court Judge No. 2: Clay M. Patton.

•Porter Superior Court Judge No. 6: No candidate.

•Porter County Prosecuting Attorney: Gary S. Germann.

•Porter County Clerk: Jessica A. Bailey.

•Porter County Auditor: Vicki Urbanik (inc).

•Porter County Recorder: Lily M. Schaefer.

•Porter County Sheriff: David M. Reynolds (inc).

•Porter County Coroner: Dale Bagnall, Randy Wilkening.

•Porter County Assessor: No candidate.

•Porter County Commissioner, Center: Donna Perdue.

•Porter County Council, District 1: Bob Poparad.

•Porter County Council, District 2: Jeremy Rivas (inc).

•Porter County Council, District 3: Greg Simms (inc).

•Porter County Council, District 4: No candidate.

Jackson Township Trustee: Janice M. Meyers (inc).

•Jackson Township Board (vote three): C. Diane Bates (inc).

•Liberty Township Trustee: No candidate.

•Liberty Township Board (vote three): No candidate.

•Pine Township Trustee: Andrew P. Himan Jr. (inc).

•Pine Township Board (vote three): Matthew Smith, Joe Wagner.

•Westchester Township Trustee: Suzanne Philbrick (inc).

•Westchester Township Board (vote three): Robin E. Chubb (inc).

 

Posted 5/2/2018

 
 
 
 

 

 

Search This Site:

Custom Search